"Мерси, че съм главният шпионин", казва в своя изповед пред "Труд" лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов. С това той отговаря на "Утрински весник", където бе написано, че Каракачанов е главният шпионин, работил срещу Македония от страна на България.

Изповедта си лидерът на ВМРО адресира към вътрешния министър Румен Петков, премиера Сергей Станишев и президента Георги Първанов. "От това, че извадиха моето досие, не ми пука - български гражданин съм, имам дипломатически паспорт... Но българите там?", пита той.

По темата за досиетата и архива на МВР "Дневник" помества интервю с председателя на Държавната комисия по сигурността на информацията Цвета Маркова. По думите й Законът за защита на класифицираната информация не регламентира огласяване на сътрудници на бившата Държавна сигурност.

Според нея подходът на МВР за подаване в публичното пространство на декласифицирана информация е обезпокояващо и буди загриженост. Оперирането в една толкова деликатна сфера, която засяга човешки съдби, и в същото време чувствителна, защото поставя въпроса за националната сигурност, трябва да се извършва с изключителна прецизност, безпристрастност, професионализъм и при категоричното прилагане на ясни правила, коментира тя.

"Първанов ще мълчи за втори мандат до септември", пише "24 часа". "Темата за моята кандидатура за втори мандат няма да коментирам до септември" заявил Георги Първанов в Казанлък, където беше гост на традиционния празник на розата.

Според думите на президента, изведени в "Земя", той няма опасения, че начинът, по който се използват досиетата от архивите на бившата Държавна сигурност ще се отрази на кандидатпрезидентската кампания.

"Труд" помества становището на Цветозар Томов, директор на социологическа агенция "Скала", според когото шансовете на президента да бъде преизбран са проблематични. Той се аргументира с това, че Първанов силно асоциира политическото статукво в страната и може да пострада от достигащата до пикови размери вълна от недоволство срещу управляващите в момента.

Томов прогнозира също, че е твърде вероятно след влизането на България в ЕС коалиционният партньор НДСВ да излезе от правителството.

"Коалицията скърца като стара каруца" е заглавието на анализа по темата в "Стандарт". В него се посочва, че властта се надцаква за досиетата, имотите на Симеон и втория мандат на Първанов. Изданието прогнозира, че сериалът "Скандал, а после компромис" ще продължи поне до Нова година.

"Защо ГЕРБ изсмуква НДСВ", нищи в анализ "Монитор". Изданието посочва, че Бойко Борисов непрекъснато излъчва новини, които хората искат да чуят, при това го прави ясно и разбираемо. "Монитор" помества и изказването на кмета пред Би Ти Ви.

"Посланикът ни в Либия се сбогува с петте медицински сестри в затвора "Джудейда", информира "24 часа". Всекидневникът информира, че посланик Здравко Велев напуска Джамахирията два месеца преди да изтече тригодишния му мандат по здравословни причини. Посочва се, че за делото срещу българските медицински сестри, насрочено за 13 юни, се очаква в Триполи да е пристигнал новият посланик на страната Александър Олшевски.

"Заради недоверие от Европа демонтираме турбини в АЕЦ "Козлодуй", четем в същото издание. В дописката се посочва, че днес Министерството на икономиката и енергетиката обявява "екшън план" за атомната централа във връзка с поисканите от ЕК доказателства, че необратимо сме спрели I и II реактор. 

Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров обяснил в интервю за вестника, че щели да се демонтират турбини и генератори в машинната зала, но няма да се пипат части, свързани с ядрената и радиационната безопасност. Интервюто с министър Овчаров ще бъде публикувано в следващия брой на вестника.

Като се позовава на министъра по европейските въпроси Меглена Кунева "Труд" информира, че комисарят по разширяването Оли Рен е изпратил по факс ново предупредително писмо за проблемните области. Този път писмото е подписано и от комисаря по енергетиката, което показва, че ядрената безопасност става политически въпрос, подчертава изданието.

"Последен шанс за реформи" е анализът в "Сега". Той е на депутата от СДС и наблюдател в ЕП Мартин Димитров. Според него само членство от 1 януари 2007 г. без предпазни клаузи би означавало успех за България. Предпазните клаузи ще бъдат бариера пред развитието на българския бизнес и конкурентоспособността, коментира той.

"Как за 5 месеца да свършим ненаправеното за 15 години" - над този въпрос разсъждава в "Новинар" Атанас Семов.

"Да не губим време в регионална ревност!" - призовава от интервюто си в "Дума" Мирча Джоана, бивш външен министър на Румъния и председател на Социалдемократическата партия.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Израел приема смъртно наказание за палестинците, убили израелци

Свят Преди 1 час

Асоциацията за граждански права в Израел подаде петиция до Върховния съд на страната, изисквайки отмяна на закона

Шмигал: България подготвя енергийна помощ за Украйна

Шмигал: България подготвя енергийна помощ за Украйна

Свят Преди 1 час

Шмигал отбеляза, че Украйна вече има успешен опит в сътрудничеството с „Уестигхаус“

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Иран възстанови електроснабдяването в Техеран

Свят Преди 3 часа

Това става след атаки срещу енергийната инфраструктура

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Украйна се извини на Финландия за атака с дронове

Свят Преди 4 часа

Финландия издигна изтребител Ф-18

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

НАТО прехвана иранска ракета над Турция

Свят Преди 4 часа

Тя е четвъртата от началото на войната в Близкия изток

,

Хиперреалистичните кукли: Терапия за милиони или странно хоби?

Любопитно Преди 5 часа

Отвъд стряскащия им вид, „reborn“ бебетата се превръщат в глобална индустрия за 630 милиона долара, помагайки при деменция, загуба и психични травми

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Историята зад тайните вокали на Памела Андерсън в „Loverboy“ на Марая Кери

Любопитно Преди 5 часа

Памела Андерсън е тайната беквокалистка в хита „Loverboy“ на Марая Кери от 2001 г. Песента бележи труден период за певицата заради скандал със семпъл, използван от Джей Ло, и намесата на бившия ѝ съпруг Томи Мотола, но днес Марая я обожава

Момиче на 4 години почина в болница в Добрич

Момиче на 4 години почина в болница в Добрич

България Преди 5 часа

Родителите обвиняват лекари

ДПС сезира Сметната палата да провери зам.-министър на МВР

ДПС сезира Сметната палата да провери зам.-министър на МВР

България Преди 5 часа

Според партията Иван Анчев трябвало да напусне управлението на НПО до 19 март

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

Спортният министър смени ръководството на Тотализатора

България Преди 5 часа

След вписването на новите членове на управителните органи, всички дължими плащания следва да бъдат извършени своевременно и в пълно съответствие със законовите изисквания

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

Ето с колко КЕВР вдигна цената на природния газ

България Преди 5 часа

Регулираната цена на синьото гориво у нас е сред най-ниските в Европа

Злато за Ева Брезалиева и медали за Стилияна Николова на Световната купа в София

Злато за Ева Брезалиева и медали за Стилияна Николова на Световната купа в София

България Преди 5 часа

Днес се провежда световната купа по художествена гимнастика в София

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Франция поряза амбициите на Северна Македония за промяна на договорите

Свят Преди 6 часа

Европейският компромис е европейски документ, а не двустранен македоно-български документ

Възходът на Джеси Бъкли – от риалити форматите до триумфа на "Оскарите"

Възходът на Джеси Бъкли – от риалити форматите до триумфа на "Оскарите"

Любопитно Преди 6 часа

От риалити шоу до историята на Оскарите: ирландката Джеси Бъкли покори критиците и Холивуд с феноменалната си роля в „Хамнет“, доказвайки, че истинският талант няма граници

Иран: Исканията на САЩ за преговори са прекомерни

Иран: Исканията на САЩ за преговори са прекомерни

Свят Преди 6 часа

Багаи: Подложени сме на военна агресия

Ново развитие по делото за убийството на Пейо Пеев

Ново развитие по делото за убийството на Пейо Пеев

България Преди 6 часа

Съдът наложи да бъде изготвена нова експертиза