С лед тридневни боеве между грузинските и руските войски в Южна Осетия днес руснаците контролират цялата територия на сепаратисткия регион.

Грузинските части са се предислоцирали на нови позиции извън Южна Осетия, съобщи секретарят на Съвета за национална сигурност на Грузия Александър Ломая, цитиран от Асошиейтед прес.

Той заяви, че Русия е бомбардирала 15 грузински града и определи руските действия като тотална агресия.

Руските сили в Южна Осетия се придвижват на юг и следващият етап в тази посока е град Гори, посочи Ломая. Той уточни, че там са разположени грузински войски, за да защитават града. Гори е най-големият грузински град близо до Южна Осетия и е смятан за стратегически ключово място в Грузия и контролна точка на връзките между Изтока и Запада на страната.

Ломая отбеляза, че в момента няма боеве, нито бомбардировки.

Ние не воюваме с Грузия, а извършваме миротворческа операция, заяви в Москва Анатолий Ноговицин от руския генерален щаб, цитиран от ДПА.

В момента в Южна Осетия има около 10 хил. руски войници и 300 танка, съобщава грузинската телевизия "Рустави 2".

В телефонен разговор

руският външен министър Сергей Лавров е казал на американския държавен секретар на САЩ Кондълиза Райс, че грузинският лидер "трябва да си отиде",

заяви американският постоянен представител в ООН Залмай Халилзад, цитиран от Ройтерс и Франс прес. Халилзад се позова на думите на руския си колега Виталий Чуркин, който цитирал част от разговора между Лавров и Райс.

Халилзад обвини Москва, че се опитва да свали режима в Грузия чрез сегашната криза.

Човек, издал заповед за извършване на военни престъпления, не се смята от Русия за партньор, изтъкна Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС. Той каза това пред журналисти, които го запитаха дали действително в разговора с Райс е повдиган въпросът за по-нататъшното оставане на Михаил Саакашвили на президентския стол.

Съществуването на грузинската държава е застрашено, посочи грузинският държавен глава в телевизионно изявление. Всички тези бомбардировки са предназначени да предизвикат паника, отбеляза Саакашвили.

Грузия иска мир и нищо друго, подчерта той.

Американски самолети започнаха да транспортират за родината им грузинските войници от силите на международната коалиция в Ирак, съобщи тази вечер Асошейтед прес, като се позова на представител на командването на САЩ.

Грузия реши да прибере състоящия се от 2000 войници контингент и се обърна с молба американските военни да помогнат за транспортирането им. Американците се съгласиха и вече са организирали няколко полета, допълни източникът.

Късно тази вечер

в Тбилиси ще пристигнат със специална мисия френският външен министър Бернар Кушнер и финландският му колега Александър Стуб,

които ще се опитат да посредничат за прекратяване на огъня в зоната на конфликта.

Александър Ломая каза, че инициативите на американския президент Джордж Буш и на френския държавен глава Никола Саркози до голяма степен си приличат, тъй като предвиждат като предварително условие изтеглянето на войските от сепаратистката област.

Той подчерта, че грузинската страна е изпълнила своята част от инициативата, докато руснаците не са сторили това, а тъкмо обратното -засилили са военното си присъствие.

Франция ще представи на Грузия и Русия план в три точки за излизане от кризата, една от които предвижда съблюдаването на суверенитета и териториалната цялост на Грузия.

САЩ, подобно на ЕС, предупреждават Русия за последиците от "прекомерна и опасна ескалация" в конфликта с Грузия и предложиха мирен план в същия дух.

Президентът на САЩ Джордж Буш разговаря днес по телефона с Никола Саркози за конфликта в Южна Осетия. Като цяло двамата президенти са били на едно и също мнение, по-специално по следните три точки: "необходимостта от спиране на огъня, от прекратяване на бойните действия и от зачитане на териториалната цялост на Грузия", посочи говорителят на Белия дом Гордън Джондроу.

Германският канцлер Ангела Меркел също призова за незабавно и безусловно прекратяване на огъня в Грузия, предаде ДПА.

Зам.-правителственият говорител Томас Стег съобщи, че Меркел е разговаряла по телефона с френския президент Никола Саркози и двамата са изразили мнение, че силите в конфликта трябва да се върнат на позициите си отпреди бойните действия.

Меркел настояла да се зачита териториалната цялост на Грузия и да бъдат спрени незабавно руските въздушни нападения на грузинска територия.

Три руски бомбардировача Су-25 удариха тази сутрин летище

близо до завод за бойни самолети край грузинската столица Тбилиси, като причиниха щети, но не отнеха човешки живот.

Руски бомбардировачи бомбардираха и грузинска военна база край град Болниси и в Кодорското дефиле на границата с Абхазия. По-късно днес наблюдателите от ООН напуснаха дефилето. Вчера обхватът на бойните действия се разшири, след като абхазките сили нападнаха грузинските части в сепаратистката република.

В столицата на Южна Осетия - Цхинвали, тази сутрин цари спокойствие след интензивния артилерийски огън, продължил през цялата нощ, съобщи говорителка на сепаратистките южноосетински власти.

Грузинските сили обстрелваха Цхинвали цяла нощ, но сутринта цари относително спокойствие, каза говорителката Ирина Гаглоева, цитирана от руски телевизии.

Цхинвали почти изцяло е разрушен. Жителите му се крият в подземията, добави говорителката.

Има недостиг на хранителни продукти от първа необходимост, няма газ, нито електричество, посочи тя и добави, че в Цхинвали е настъпила хуманитарна катастрофа.

Ако Русия продължи военните действия на грузинска територия, това може да се отрази на отношенията й с Европейския съюз,

предупреди френското председателство на ЕС в декларация, публикувана снощи в Париж.

Европейският съюз категорично заявява, че държи на суверенитета и териториалната цялост на Грузия в нейните международно признати граници и настоява и Русия да ги зачита, се казва в декларацията.

"ЕС подчертава, че продължаване на руските военни действия може да се отрази на отношенията му с Русия и настоява за незабавно прекратяване на огъня и приветства предложението на Грузия огънят да бъде спрян. ЕС очаква Русия незабавно да приеме това предложение", се казва още в декларацията на френското председателство, цитирана от Франс прес.

ЕС изрази силна тревога за жертвите и страданията на мирното население, за значителните щети и растящия брой бежанци и заяви готовност да окаже хуманитарна помощ на пострадалите в конфликта.

Белият дом изрази загриженост от руските военни действия в Грузия и ги определи като "опасни" и "несъразмерни",

предадоха Ройтерс и Франс прес. Коментарът направи Джеймс Джефри, зам.- съветникът по националната сигурност на Белия дом, който е в делегацията, съпровождаща президента Джордж Буш по време на посещението му в Пекин.

Обезпокоени сме от тази ситуация, каза Джефри. Той предупреди, че руските военни действия, водещи до ескалация на конфликта с Грузия за Южна Осетия могат сериозно да навредят на руско-американските връзки, предаде Ройтерс.

Джефри коментира и разпространените по-рано днес информации, че грузинските сили се изтеглят от столицата на Южна Осетия Цхинвали. Според американския представител ако информациите са верни, то сега внимателно трябва да се наблюдава руската реакция, защото цялата ситуация е тест за истинските намерения на Русия, предаде Франс прес.

Продължиха сраженията на втория фронт в Грузия

Президентът на самопровъзгласилата се за независима грузинска република Абхазия Сергей Багабш обяви, че изпраща нови 1000 военни от абхазките специални сили в Кородското дефиле, предадоха световните агенции.

Военните ще трябва да изтласкат оттам грузинските сили. Дефилето е единствената територия в Абхазия, контролирана от грузинците. Багабш допълни, че в сраженията в дефилето участват абхазката авиация и артилерия.

Вчера грузинският президент Михаил Саакашвили обяви, че грузинските сили в дефилето са отблъснали всички атаки, припомнят агенциите.

Същевременно председателят на грузинския парламент Давид Бакрадзе предупреди, че Русия се готви да атакува до няколко часа Западна Грузия, в района на Абхазия, предаде Франс прес.

Бакрадзе допълни, че Грузия разполага по този въпрос с проверена надеждна информация.

Подобен намек направи и говорителят на грузинското вътрешно министерство Шота Утиашвили. Той заяви, че Русия е поискала от ООН да изтегли наблюдателите си от територията, разположена между Абхазия и град Зугдиди, в Западна Грузия, предаде Франс прес. По-рано днес беше съобщено за руски бомбардировки именно в района на този град.

Азербайджан спря износа на суров петрол и петролни продукти през грузинските пристанища Батуми и Кулеви

заради конфликта между Русия и Грузия в Южна Осетия, съобщи шефът на азербайджанската държавна петролна компания СОКАР Ровнаг Абдулаев, цитиран от Франс прес и Ройтерс.

Боевете между руски и грузински войски, избухнали вчера в Южна Осетия, предизвикаха форсмажорна ситуация, която ще обсъдим утре с "Бритиш Петролиъм", каза Абдулаев. Двете компании имат договор за общ добив на петрол в Каспийско море.

Всичките 47 служители на СОКАР в Кулеви днес са напуснали района. СОКАР ще обмисли възможността да използва петролопровода Баку-Новоросийск, за да изнася петрол за Европа, макар че той има относително малък капацитет.

Всички азербайджански пристанища са на затвореното в суша каспийско море и затова Азербайджан трябва да изнася петрола през грузински или руски пристанища на Черно море или през турското пристанище Джейхан към Средиземно море, отбелязва Ройтерс.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Технологии Преди 53 минути

Новият топ модел на компанията вече е факт, като идва в три версии и акцентира над това как изкуственият интелект може да се впише в ежедневието на хората без да е натрапчив и да бъде полезен във все повече ежедневни дейности

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 1 час

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 2 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 2 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 3 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 3 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 3 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 4 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 4 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 4 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“

<p>Рашков: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени</p>

Главният секретар на МВР: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени

България Преди 4 часа

Рашков: Категорично отхвърлям всички т.нар. мотиви, с които бе поискано отстраняването ми

Археолози разкриха тайната на черните зъби: Защо скелет на 2000 години преобъръща представите за красота?

Археолози разкриха тайната на черните зъби: Защо скелет на 2000 години преобъръща представите за красота?

Любопитно Преди 4 часа

Учени доказаха, че мистериозната козметична процедура е била символ на красота във Виетнам още преди 2000 години

Интензивен, пулсиращ и безкомпромисен: Benjiiiiiiiiiiiiii и Eva Lea с новия хит "Low"

Интензивен, пулсиращ и безкомпромисен: Benjiiiiiiiiiiiiii и Eva Lea с новия хит "Low"

Любопитно Преди 4 часа

"Low" притежава онази рядка комбинация от силна продукция, ясна концепция и естествена химия между изпълнителите, която кара слушателя да натисне бутона Replay

A$AP Rocky изненада Риана с незабравимо парти за 38-ия ѝ рожден ден

A$AP Rocky изненада Риана с незабравимо парти за 38-ия ѝ рожден ден

Любопитно Преди 5 часа

A$AP Rocky организира грандиозно парти изненада за 38-ия рожден ден на Риана в Giorgio Baldi, а влиятелната двойка продължава да гради щастливо семейство с трите си деца

<p>Кокаин и злато, удар за над 1,4 млн. евро на &quot;Капитан Андреево&quot;</p>

Откриха кокаин и злато за над 1,4 млн. евро на "Капитан Андреево"

България Преди 5 часа

Наркотикът, златните отливки, шофьорът и превозното средство, послужило за извършване на престъплението, са задържани