е езглавеното тяло е на българин" ("24 часа", "Труд"), "Ал Джазира" не дава касетата" ("Сега", "Дума", "Виж") - темата за българските заложници в Ирак е, естествено, топновината в пресата.

Защо обаче новината за обезглавеното мъжко тяло, извадено от река Тигър, и известна още вчера сутринта на българското правителство, беше задържана, пита "24 часа".

Си Ен Ен обаче я изстреля и към 18 ч. вчера правителственият говорител Димитър Цонев я потвърди, а Гергана Грънчарова призна, че властите са знаели това от сутринта, пише изданието.

Идентифицирането на тялото в оранжева дреха (в каквато екстремистите екзекутират заложниците) обаче тепърва предстои. От МВнР са изпратили пръстови отпечатъци на двамата български шофьори.

Според източници на "Монитор" от администрацията на премиера Сакскобургготски тялото на Георги Лазов вече е било идентифицирано.

В същото време началникът на полицията в Мосул ген. Мохамед Бархауи продължава да твърди, че българските заложници са живи, а показаният по "Ал Джазира" не е българинът, подчертава изданието.

Генералът знаел и къде държат заложниците, но се чакал удобен момент за конкретни действия.

Единственият шанс да се спаси втория заложник е спецоперация по освобождаването му, цитира "Монитор" проф. Пол Уилкинсън от Центъра за изследване на тероризма и политическото насилие, доколкото според него похитителите не се интересуват от преговори и нормална политика.

Български силов план е може би само романтика, заявява пък пред "24 часа" Станимир Илчев, председател на парламентарната комисия по външна политика, и лансира информацията, че двамата шофьори са били похитени от местна кюрдска групировка, предала ги впоследствие на Заркауи.

Така той си обяснявал несъответствието между мащабните действия на властите в Мосул и нищожния резултат, както и противоречивите информации за преместването на заложниците на юг във Фалуджа.

"Виж" гадае какво е правил ген. Бойко Борисов през уикенда в Турция и свързано ли е това със замисъл за силова операция.

"Главният секретар на МВР би трябвало да е командирован от своя началник", коментира пред "Труд" правителственият говорител движенията на генерала по турско-иракската граница. Вътрешният министър Петканов обаче казва: "А, това не коментирам."

Медиите гадаят и колко струва извънредния полет на Бойко Борисов с "ТУ-154". За това Димитър Цонев не бил информиран, но предполагал, че ще бъде описано в доклада на главния секретар, който сигурно ще бъде засекретен.

Истината е най-добрият съюзник, коментира "Дневник" и призовава да спрем да си играем на лъжи с дявола.

Голямото питане в днешната преса обаче е защо "Ал Джазира" не предоставя касетата.

Според "Дума" част от записа на екзекуцията е бил излъчен от катарската телевизия във вторник и тя не е отказвала да предостави запис, но пресаташето на "Ал Джазира" Джихад Валуд недоумява как българският представител Милена Петрова пристигнала от Кувейт без документи.

Валуд не спестил и критиките си относно липсата на синхрон между българските власти, пише "Дума".

Според "Виж" от "Ал Джазира" са подразнени от непрекъснатите обаждания от българските медии. Това заявила говорителят на Външно Гергана Грънчарова, която е помолила медиите да спрат опитите си за контакт с "Ал Джазира", за да може дипломацията да си свърши работата.

Над 25 наши медии искали касетата, допълва "Труд" и уточнява, че целият запис на екзекуцията бил две минути и е изключително жесток, затова катарската телевизия излъчила само 18 секунди.

Пред "Труд" от "Ал Джазира" обясняват, че ще дадат достъп до записа, но искат факс и имената на упълномощените да гледат касетата, какъвто е бил изпратен едва вчера следобед от София.

"Държава на заложници сме", коментира Велислава Дърева от страниците на "24 часа" и твърди, че от петък терористите ни поставиха пред троен ултиматум, при това насочен не към нас, а към САЩ. И той е: че сме троен заложник - на Заркауи, Буш и пуделската си политика.

Истината е, че бе направено много, но сто пъти повече бе изприказвано, заявява Велислава Дърева. Най-вече според нея от Соломон Паси, който, когато нямал какво да каже, говорел с Корана в ръка, което не може да не е вбесило мюсюлманите, и наричал зловещите маски "приятели", което не въздигна убийците, но унижи България, твърди Дърева.

В контракоментар на Георги Милков в "24 часа" се призовава да спрем да обвиняваме за всичко "Мосад" и световния империализъм или да мислим да убием Соломон Паси с камъни, защото баща му или синът му се казват Исак. Или да говорим за презрени Кобурги, Свинаровци и продажни, извъртащи се другари президенти, защото сме изправени пред тежка криза, трябва да се прави максималното и който не е добре информиран, да си мълчи, пише "24 часа".

Кола бомба бе взривена в Кербала, атентаторите са мъртви, съобщава "Стандарт". Бойците ни удържаха базата, но напрежението остава.

Дали хора на ДПС не се финансират от "Ал Кайда"? - пита "Монитор" във водещото си заглавие. Аргументите на изданието: главният мюфтия Фикри Сали вече 10 години получава финансиране от саудитската фондация "Ал вакъф ал ислами", а нейният шеф - шейх Хамад ал Хусейни, бе един от 18-те, идентифицирани официално от американските спецслужби във връзки и финансиране на "Ал Кайда".

Фикри Сали и Мехмед Джафер били и в момента по покана на фондацията в Саудитска Арабия, а пълно разследване на случая щяло да излезе в седмичника "Политика".

Поглед към други наши, не по-малко горещи проблеми: "Чехи взеха тока в София", пише във водещото си заглавие "Труд" Австрийци пък ще снабдяват Пловдив и Бургас, а германци - Варна и Горна Оряховица.

Правителството го е решило вчера, след като продаде монопола си върху енергото за 693 млн. евро.

Цените на тока у нас са незаконни, контрира "Монитор". Това гласи решението на ВАС от 23 юни т.г. по жалба на Федерацията на потребителите, което обезсилва последното покачване на цените.

Съдът спря третия GSM, чака да се произнесе КЗК, пише "Пари". Отново решението е на ВАС, съдът е обединил жалбите на всички конкуренти, от БТК не знаят какво да кажат и изчакват, отбелязва изданието.

Побоят над шефа на "Шератон" потресе гръцкия бизнес, пише "Дневник".

В болниците пък няма да се лекуват само свръхболните, здравната каса отстъпи от безумните си указания, ликува "Труд", но не крие съмненията си, че здравните ни вноски продължават да изтичат в неизвестна посока, докато се въведе отдавна чакат компютърна система, която да внесе ред.

Пресата ликува още че Христо Стоичков поема националите ("Монитор"), а Иван Вуцов е изгонен ("Виж"). "Кама в ръцете на Батето", обобщава "24 часа".

А иначе тръпката е в друго: джакпотът от над 2 млн. лв. остава за неделя, както пише "Труд".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Започнаха да публикуват досиетата за Епстийн в САЩ

Започнаха да публикуват досиетата за Епстийн в САЩ

Свят Преди 7 часа

Очаква се документите да хвърлят светлина върху връзките на опозорения финансист

Зеленски отговори на полския президент

Зеленски отговори на полския президент

Свят Преди 7 часа

Зеленски добави, че „между двете съседни държави не може да има враждебност“

СРС пусна под гаранция от 5000 лв. директора на 138-о училище

СРС пусна под гаранция от 5000 лв. директора на 138-о училище

България Преди 12 часа

Мярката на Евтимов бе гледана при закрити врата

Потвърдиха преговори за Украйна в Маями през уикенда

Потвърдиха преговори за Украйна в Маями през уикенда

Свят Преди 12 часа

Стив Уиткоф, пратеникът на президента на САЩ Доналд Тръмп, ще се срещне днес със съветниците по въпросите на националната сигурност на Украйна и трите европейски сили – Франция, Германия и Великобритания

<p>Отмениха уикенд винетката заради проблем с цените в евро</p>

ВАС отмени уикенд винетката заради неправилно превалутиране в евро

България Преди 12 часа

Причината е неправилно закръгляване при превалутирането на цената от левове в евро в нарушение на Закона за въвеждане на еврото

Две пълни слънчеви затъмнения ще има през 2026 година, ето къде ще се наблюдават

Две пълни слънчеви затъмнения ще има през 2026 година, ето къде ще се наблюдават

Любопитно Преди 12 часа

В България едното затъмнение ще се вижда съвсем скромно

<p>Ще избухне ли война между САЩ и Венецуела</p>

Кризата в Карибите се задълбочава – ще избухне ли война между САЩ и Венецуела

Свят Преди 13 часа

Засилващият се натиск над Каракас най-вероятно ще доведе до свалянето от власт на президента Николас Мадуро, прогнозират експерти

СГС отмени като незаконосъобразен избора на Весела Лечева за председател на БОК

СГС отмени като незаконосъобразен избора на Весела Лечева за председател на БОК

България Преди 13 часа

Въпреки осемте иска срещу избора на Весела Лечева, по две дела вече има влезли в сила решения, които потвърждават законността на избора и решенията на Общото събрание от 19 март 2025 г., а противоречащо решение, счетено за незаконосъобразно, ще бъде обжалвано пред САС, се казва в официална позиция юридическия екип на Весела Лечева

<p>Поклонението пред Боян Радев ще е в понеделник</p>

Поклонението пред Боян Радев на Националния стадион в понеделник

България Преди 14 часа

Легендарният спортист, колекционер и дарител, си отиде от този свят вчера на 83-годишна възраст