Си итията в Хаити са по първите страници на френската преса. Специалният пратеник на "Фигаро" от Сен Марк описва безредиците. Над централата на президента Аристид се вее националния флаг и има негов огромен портрет. Говорител на партията заявява, че няма убийства в Сен Марк, а в това време стотици къщи са опожарени, хората бягат (поне 200 000 души са напуснали Сен Марк). Журналисти от "Фигаро" намират един стар противник на президента Аристид чак в Порт-о-Пренс, който също разказва за насилия и пожари.

Международна делегация ще предложи на президента Жан-Бертран Аристид мирен план, пише "Юманите". Според изданието хаитяните обаче са скептични към мирния план - те смятат, че международната общност твърде много подкрепя Аристид. И имат право, твърди "Юманите": след като в Хаити търпяха 29 години диктатурата на Дювалие, сега Аристид е пречка пред промените.

Франция пък е разтърсена от "аферата Дийодоне". Вчера на известния комик му бе забранено да има спектакъл в "Олимпия", но въпреки това стотици негови почитатели то чакаха пред залата. "Либерасион" отбелязва, че тълпата от почитатели е била смесена - с бяла и тъмна кожа. "2000 души, повечето от африкански произход", отбелязва "Ожордюи-Паризиен".

Спектакълът е бил забранен, но префектурата са дали разрешение за демонстрацията в подкрепа на комика. Всичко тръгна от намерението на Дийодоне да се яви в "Олимпия" облечен като "равин-нацист", припомня изданието. Скечът обаче е минал по телевизията, припомня "Либерасион" и отбелязва: "Тази вечер паднаха много табута и антисемитизмът, дълго изключван от нашата култура, проби в най-гледаното телевизионно време. И то привнесен от актьор с антирасистка ангажираност и безспорен републиканизъм."

Ето защо срещу спектакъла в "Олимпия" е имало такива бурни реакции. "Дийодоне - пироман и мъченик", го описва "Либерасион".

"Монд" прави анкета защо толкова рядко се виждат цветнокожи и араби по френската телевизия. С изключение на Наоми Кембъл, представяща поредна модна колекция от бельо, мултниетнизмът не е представен, констатира изданието. "Либерасион" също разглежда темата и стига до извода, че по някои показатели - например цветнокожи журналисти в телевизията - Франция е далеч от стандартите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Какво каза Европа след срещата в Аляска</p>

Какво каза Европа след срещата в Аляска

Свят Преди 48 минути

Група от няколко европейски лидери съвместно се ангажираха да продължат да подкрепят Украйна и да поддържат натиска върху Русия

Опашките за хляб в Боливия

Ден преди изборите: Хлябът в Боливия вече не стига за закуска

Свят Преди 1 час

Политолози правят паралели между кризата в Боливия и Френската революция от XVIII в., причинена от ръста на цените на хляба. Разликата е, че в Боливия хлябът не поскъпва, просто качеството и грамажът му намаляват

<p>Ще остане ли в ареста 18-годишният, прегазил семейство с АТВ</p>

Бургаският съд решава дали да остави в ареста 18-годишният, прегазил семейство с АТВ

България Преди 3 часа

МВР започва вътрешна проверка, след твърдения на близки на пострадалите, че случаят се прикрива, тъй като родителите на виновния шофьор работят в полицията

Наводнение в Пакистан

Смъртоносни наводнения убиха стотици хора в Пакистан, Кашмир и Непал

Свят Преди 4 часа

Внезапни наводнения, предизвикани от проливни дъждове првърнаха пътища в реки, разрушиха сгради и сееха смърт

Лаймската болест – подценената заплаха, която се разпространява с климата

Лаймската болест – подценената заплаха, която се разпространява с климата

Свят Преди 4 часа

Mного лекари се затрудняват да разпознаят симптомите ѝ

<p>След ужасяващата катастрофа в София: Една смърт и много въпроси</p>

След ужасяващата катастрофа в София: Една смърт и много въпроси

България Преди 5 часа

„Абсолютен опит за убийство. Това не се различава по нищо от това да влезеш с пистолет в автобус и да започнеш да стреляш“, категоричен е автомобилният експерт Филип Лазаров

<p>Sky News: Тръмп режисира среща, но Путин дърпаше конците</p>

Sky News: Тръмп режисира среща, но Путин дърпаше конците

Свят Преди 5 часа

Тръмп аплодира Путин при пристигането му в Аляска – а руският президент вероятно си е тръгнал доволен от себе си.

<p>Почитаме български светец, какви са поверията за днес</p>

Почитаме български светец, какви са поверията за днес

България Преди 6 часа

Православната църква чества паметта на преподобния Йоаким Осоговски

Първата дама на САЩ Мелания Тръмп

Мелания Тръмп e изпратила писмо на Путин по мъжа си

Свят Преди 6 часа

Не е ясно съсдържанието на писмото, но служители в Белия дом са казали, че в него се споменават отвличанията на украински деца от Русия

<p>Тръмп: <strong><span style="color:#ff0000;">Ние сме №1, Русия е №2 в света</span></strong> и това е голяма работа</p>

Доналд Тръмп: Ние сме №1, Русия е №2 в света и това е голяма работа

Свят Преди 7 часа

Американският президент заяви, че ако трябва да постави оценка на срещата, би ѝ дал 10-ка

Елвис Пресли

16 август: „Кралят“ на сцената и човешките слабости – Елвис Пресли

Любопитно Преди 7 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Внимание! Силен вятър и жълт код днес, ето къде

Внимание! Силен вятър и жълт код днес, ето къде

България Преди 7 часа

Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°

Как да използваме AI, за да бъдем по-умни и успешни

Как да използваме AI, за да бъдем по-умни и успешни

Технологии Преди 8 часа

Умните асистенти могат да бъдат и полезни

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Свят Преди 14 часа

На мястото е обявено извънредно положение

<p>Експерт коментира езика на тялото на Тръмп и Путин</p>

Експерт по езика на тялото разкри какво показва ръкостискането между Тръмп и Путин

Свят Преди 14 часа

Анализ на жестовете и ръкостисканията, които разкриват динамиката между двамата лидери