о огом, Колумбия", "Совалката се взриви", "Светът е в ужас". Така "Труд", "24 часа" и "Стандарт" дават израз на трагедията с космическата совалка, която потресе света. И отвсякъде - снимки на седмината астронавти, техните биографии, версиите на специалистите.

"Труд" извежда като основна версията на известния германски специалист проф. Хайнц-Херман Хьопе, работил десетилетия за НАСА, който приема, че отказ на топлинната защита на совалката "Колумбия" е причина за трагедията.

"Стандарт" цитира говорителката на ФБР Анджела Бел, че не може да става дума за атентат.

"24 часа" набляга на това, че не само Америка, но и Израел е в шок след смъртта на полк. Илан Рамон, израелски въздушен ас, смятан за национален герой. Астронавтът, чиято майка и баба са оцелели от Аушвиц, е носил със себе си рисунката "Лунен ландшафт" - дело на загиналия в лагера 14-годишен художник Петер Гинц, пише "24 часа". С името на полк. Рамон, припомня вестникът, се свързва разбиването на иракския ядрен реактор през 1981 г. след удар на израелски Ф-16.

А в коментарната си колонка "Труд" отдава дължимото пред паметта на тези хора, астронавтите, които са "винаги неспокойните". Изданието припомня думите, с които Армстронг стъпи на Луната на 20 юли 1969 г. Тогава той казва: "Това е една малка крачка за човека и един голям скок за човечеството."

А човечеството е пред война, връща ни на земята "24 часа", публикувайки на първа страница снимки от срещата Блеър-Буш, както и особени стрелки между портретите на Аснар и Симеон Сакскобургготски. Защото "24 часа" твърди, че е чул от устата на българския премиер в Ямбол, че се води активна телефонна дипломация. И така: премиерът, който не е от най-разговорливите, най-неочаквано при зарязването на лоза в Ямбол е казал, че в петък вечер, на пристигане в града, му се е обадил испанският премиер Хосе Мария Аснар, пише "24 часа". Сетне двамата премиери обсъдили информациите в световните медии, че България и Испания са единствените страни в Съвета за сигурност, подкрепили по-твърдата позиция та САЩ и Великобритания, че времето на Ирак да сътрудничи с ООН е изтекло. Аснар разказал на българския си колега и за идеята да се иска нова резолюция за Ирак. "Съгласих се, че това ще е още една добра възможност за мирно решаване на конфликта и посланиците ни да работят за нейното реализиране", разказва в Ямбол премиерът Сакскобургготски.

Следователно явно нещата вървят натам - Испания и България ще пишат втора резолюция за Ирак, а в основата е Великобритания, твърди "24 часа". "Стандарт" цитира думите на президента Първанов, че "България не би трябвало да е на страната на онези, които игнорират ООН".

И "Труд", и "24 часа" обаче не пропускат да изведат в заглавия промяната в позицията на българските социалисти - сега БСП е против войната в Залива, твърди "Труд". Най-неочаквано вчера Сергей Станишев е заявил, че войната не е неизбежна, а декларацията от Рибарица от миналата неделя, в която се допускаха едностранни действия на САЩ, била "етапно становище". Истината, пише "Труд", е, че телефоните на "Позитано 20" загрели. В столетната си история БСП никога не е била за война, възмущавали се партийни членове. Затова и партийното бюро тръгнало да преосмисля позицията си, сравнявайки я и със Социнтерна.

Междувременно "24 часа" съобщава за позицията на СДС. Надежда Михайлова е настояла правителството да информира парламента какви преговори се водят за евентуалното участие на страната в акция срещу Ирак.

"24 часа" препечатва и статия от в. "Монд", в която се твърди, че "България и Румъния мечтаят за стратегическа роля във войната". В това, според "Монд", ние виждаме единствена гаранция за влизането си в пространството на Запада, след като не бяхме сред поканените за ЕС през 2004 г.

"Вече 400 доброволци са готови да се бият в Ирак", пише от първа страница "Стандарт". Става дума за специалисти по защита от ядрено и химическо оръжие, са съобщили от генщаба. Специална комисия подбирала кандидатите, трябвало да останат около 150 души, е заявил ген. Никола Колев.

Паралелно с тътена на войната, пресата обаче долавя трус от корупция. "Министри взели пари за "Булгартабак", настоява във водещо заглавие "Стандарт". Източникът на твърдението е депутатът от НДСВ Иван Козовски, който го е направил в ефира на столична радиостанция. "Подкупите са раздават щедро от хората, които искат да прокарат безобразните поправки в Закона за приватизацията и да продадат на безценица "Булгартабак" и БТК, Това го твърдя най-официално и отговорно", казва царският депутат.

"Труд" успява да открие Козовски за интервю, в което той продължава с разкритията си: "Трима министри взимат пари на ръка". И заявява: "Целият политически елит, т.нар. бонзи, трябва да бъдат сменени. Некомпетентността може донякъде да им се прости, защото са млади. Но не може да се прости на този, който им е дал този пост." "Труд" прави листа на отцепниците от НДСВ (около 5 души), в които е и Козовски и изчислява, че 10 души не стигат, за да рухне мнозинството на управляващите.

А в това време, както казахме, царят е в Ямбол, зарязва лоза през общината и открива карнавал на виното, напомня ни в обширен репортаж "24 часа". "Още преди години, когато бях в чужбина, се говореше за българските вина", обобщил Симеон в кратката си и импровизирана реч на площада. След което царят посетил френската птицекланица в с. Окоп, където произвеждат гъши дроб и месо, пише "24 часа". Там Симеон получил подарък (виждаме го из цялата преса) - жив гъсок в дървен кафез. И обещал да го кръсти "Патесо", по името на фирмата "Патеса".

"Труд" пък проследява министър-председателя, докато гледа театрална адаптация на "Крадецът на праскови" в ямболския театър. "Има Фердинанд, има България. Няма Фердинанд, няма България" - тези реплики от пиесата видимо предизвикали височайше удоволствие. Ала после в текста на Емилиян Станев следвали неща, които предизвикали шушукане в залата. "Кажете на Негово величество, че на фронта става нещо страшно. Войниците са гладни, а комунистите агитират." Симеон останал безизразен, отбелязва репортер на "Труд". Но дошла репликата: "С празни приказки няма да се оправи тази държава", залата избухнала в ръкопляскания, а Сакскобургготски си тръгнал с каменно лице". Иначе всичко с посещението си беше наред, пише "Стандарт" и в Ямбол провъзгласили Симеон за "цар на лозята" Но явно с класиката трябва да се внимава.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

България Преди 58 минути

Кметът на София Васил Терзиев върна предложението за преразглеждане

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Свят Преди 1 час

ЕК: Русия изобщо не проявява интерес към мир

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Свят Преди 3 часа

Основното средство на Украйна за сваляне на руски балистични ракети са "Пейтриът"

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Свят Преди 3 часа

Техеран се е ангажирал за възобновяване на корабния трафик през Ормузкия проток

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Свят Преди 4 часа

Банките ще поемат разходите за инсталирането на електронни системи за заглушаване

<p>Папата тества първото електрическо Ferrari, последва кошмарен старт</p>
Ексклузивно

Папата тества първото електрическо Ferrari за 500 000 евро, последва кошмарен старт

Свят Преди 4 часа

Въпреки че Джон Елкан показа 1000-конното чудовище Luce лично на Светия отец, акциите на Маранело се сринаха, а критиците го разпънаха на кръст

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Любопитно Преди 4 часа

Когато егото се сблъска с традициите – разказваме абсурдните истории на знаменитостите, които разгневиха най-гордата автомобилна марка в света

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

България Преди 4 часа

До окончателното решаване на делото по същество, действат приетите от Столичния общински съвет

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

България Преди 4 часа

Тя е открита в столичния квартал „Борово“

„Тук сме за тенис, не за ревю“: Тенисистки скочиха срещу Наоми Осака заради роклята ѝ

„Тук сме за тенис, не за ревю“: Тенисистки скочиха срещу Наоми Осака заради роклята ѝ

Любопитно Преди 4 часа

Японската звезда Наоми Осака се завърна с гръм и трясък на „Ролан Гарос“. Освен с победа на корта, тя привлече погледите и с екстравагантен тоалет на дизайнерa Кевин Германиер, който обаче предизвика сериозно напрежение сред колежките ѝ

Министър Василев ще дигитализира България

Министър Василев ще дигитализира България

България Преди 5 часа

Иван Василев: Дигиталната трансформация на цялата държава е следващият приоритет

Снимката е архивна

НИМХ предупреждава за четвъртък: Бури и риск от наводнения в 11 области, вижте къде

България Преди 5 часа

Очаква се бурен вятър в Северозапада и силни порои в Централна и Източна България – възможни са материални щети и блокиране на дейности на открито

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

България Преди 5 часа

Днес предстоят разпити на около 20 жители на квартала

Освободиха задържания за мъртвото момиче в Благоевград

Освободиха задържания за мъртвото момиче в Благоевград

България Преди 5 часа

Съдия Узунова посочи, че към момента липсват достатъчно доказателства за вина

,

Smart Face завладява София с логика, хумор и висок адреналин

Любопитно Преди 5 часа

Този четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA Николаос Цитиридис ще тества интуицията на столичани

Спасиха над 100 нелегални мигранти край Крит

Спасиха над 100 нелегални мигранти край Крит

Свят Преди 5 часа

Мигрантите са качени на плавателни съдове на бреговата охрана