Хвалбите на МВР, че престъпността намалява, май ще се окажат верни. Особено, ако съмнителните типове продължат да се избиват едни друг както напоследък, отбелязва "Новинар". И нищо чудно, че разни ченгета се занимават с разни не чак толкова законни неща. Те просто нямат какво да правят. А на войника трябва да му се намира работа, за да не мисли за глупости, както ще ви каже всеки старшина.
Какво каза пък външният министър Соломон Паси пред Си Ен Ен нищят вестниците днес. Паси обърка позицията ни по въпроса за Багдад пред Си Ен Ен, отбелязва "Новинар". Паси обеща военна подкрепа на САЩ, допълва "Дума". Паси - със Съединените щати сме при война с Ирак, резюмира смисъла на интервюто "24 часа". Шефът на парламентарната комисия по външна политика също отбеляза, че ако се стигне до вариант за силово решаване на кризата, има голяма възможност България да участва като фактически съюзник на Вашингтон. Той обаче не обвърза подкрепата с резолюция на Съвета за сигурност на ООН за удара.
Колкото до обсъжданата позиция на външния министър - тя се дължи на словесен гаф - "България ще направи всичко възможно за избягване на мирното решение", отбеляза той в интервюто. Впоследствие се поправи на - "за намиране на мирно решение". Коментарите обаче заваляха веднага - грешката не е случайна, напоследък външната ни политика не е балансирана между позициите на Европа и Съединените щати, коментира за "24 часа" соцлидерът Сергей Станишев.
Температурата на подкрепата пък измерва Таймс, чиято графика е препечатана днес и от "24 часа". Става дума за графика, на която са отбелязани страните и тяхното желание да окажат подкрепа на политиката на Вашингтон спрямо Ирак. Според тази скала България е поставена на шесто място, но пък първа сред страните от Източна Европа в готовността си да окаже подкрепа на САЩ и сред най-верните приятели на Америка. Или както коментира вестникът - шеста, сред топ 10-те военолюбци.
И за още една опасност, която този път ни грози пряко - Отрова - екокатастрофа грози Велико Търново, обявява "Труд" с големи букви на първата си страница. Екокатастрофа - тонове солна киселина отровиха Горна Оряховица, допълва "Дума". 40 хиляди в паника от отровен облак. Влак с тонове солна киселина се обърна в Горна Оряховица, целият град е със затворени прозорци, наредиха по радиото никой да не излиза, резюмира ситуацията "Стандарт". Въпреки, че опасност за здравето на хората нямало, трябвало да се вземат предохранителни мерки, цитира вестникът "Гражданска защита".
Какви мерки пък взима властта срещу корупцията? Суперполиция ще разследва политици и магистрати, обявява "24 часа". Предложението е на президента Георги Първанов и е обявено в интервю за вестника от неговия юридически съветник Борис Велчев. Полицията ще действа като НСС и НСБОП, но шефът й ще бъде избиран от парламента. Освен това сред основните замисли е, той да има мандат, по-дълъг от този на избиращите го депутати. Идеята предвижда работата на службата да бъде регламентирана чрез специален закон.
Тояга за корупцията пък предлага бившият икономически съветник на президента Петър Стоянов професор Стив Ханке. Престъпността и корупцията са най-големите проблеми на България, обявява той в анализ за вестник "Труд". А непреките икономически щети от тях са огромни. И това не е нито новина, нито изненада. Затова, за да разреши проблемите си, България трябвало да следва примера на Ню Йорк, където през 90-те години броят на престъпленията рязко спада. Защо? Ами защото тогава полицията извади голямата тояга и я стовари върху престъпниците.
И все пак, скромни изглеждат предложението на президента Първанов за суперполиция и това за засилени дейност на вече съществуващите органи, на фона на идеята на жълтия депутат Наско Рафаилов. Той предложи в парламента да се създаде министерство за борба с корупцията, коментира "Новинар". Ами явно дирекции с надпис "Рушвети", "Приватизация под масата", "Анонимни", "Сигнали против депутати", "Доноси против директори, инвеститори и други", "Каса", ще радват окото. Проблемът обаче е къде Симеон ще намери подходящ човек да оглави такова министерство. И представете си каква атракция ще е бъде то, отбелязва вестникът.
За обикновения човек пък, всекидневна жертва на злобната чиновничка, остава надеждата в новото електронно-правителство. Киберреволюцията тръгва от Ямбол, отбелязва "Труд", а жертвите на властните бюрократи вече ще могат да си говорят с местните власти по Интернет.