Правителството явно държи на тайното си решение от 26 септември, с което обеща пред Брюксел да затвори III и IV блок на централата. От ОДС настояват, че парламентът е дал друг мандат на кабинета - реакторите да не се затварят преди приемането ни в ЕС и ще искат вот на недоверие. А левицата, по думите на Сергей Станишев, нямало да подкрепи синия вот на недоверие, за да не дестабилизира страната, но ще сезира съда, който трябвало да отмени решението на правителството.
"Искам реакторите да работят и до 2030 г.", щедро се е произнесъл външният министър Паси на връщане от визитата си в Париж. Той обаче, отбелязва "Монитор", дал друга дата за членство в ЕС - 2009 г. Да не би да отлагат влизането ни в ЕС за 2009 г.?, пита "Монитор". Отговорът на министър Паси бил обаче доста уклончив: просто имало държави членки, които настоявали да влезем в Евросъюза две години по-късно. Той обаче не уточнява имена.
"Нищо подобно, 1 януари 2007 г. е справедлива и реалистична дата за българското членство в Евросъюза", заявява пък пред "Монитор" френският сенатор Юбер Енел, шеф на делегацията на френския Сенат в ЕС. Г-н Енел е бил в София като гост на международната конференция "Югоизточна Европа по европейски път", организирана от фондация "Робер Шуман", четем в "Монитор".
Също там бившият гръцки външен министър Пангалос обаче настоял да не чакаме пари от Евросъюза, отбелязва "Труд". "Обикновеният човек смята, че страната му като влезе в ЕС, идват пари. Това обаче няма да стане", решил да предупреди българите Пангалос. И обяснил, че няма да има табели като в Гърция "Този път е финансиран от ЕС". Освен това "българската промишленост ще изпадне в шок от конкуренцията на пазара и поне седем години селскостопанските ви продукти няма да имат преимущество", е настоял евродепутатът Пангалос. А неговата политическа рецепта била: "Правителство, което присъединява една страна към ЕС, обикновено губи следващите избори".
Именно тогава, отбелязва "Труд", сенатор Юбер Енел заявил, че е шокиран от изказванията на бившия гръцки външен министър и е решил да направи изявление от името на европейските институции.
И като говорим за изявления - неделната преса събира мненията на българските политици за наше участие в евентуални удари срещу Ирак. "Парламентът трябва да реши дали да дадем бази срещу Ирак", е заявил президентът Първанов в Стара Загора, отбелязва "Стандарт". Лично той не скрил, че е готов да каже своето мнение в рамките на една дискусия, ако бъде поискана такова военно участие.
"Монитор" пък твърди, че вече имало твърда ос "Вашингтон-София-Лондон" срещу Ирак. Съобщението, пише "Монитор", било на американската агенция "Найт райдър", която се позовавала на американски дипломати. По тяхно мнение България била най-твърдият съюзник на САЩ.
"Трябва да мерим думите си за Ирак", смята обаче Симеон Сакскобургготски пред репортер на "24 часа". В случая премиерът е някак необичайно разговорлив, може би защото въпросите на човека на "24 часа" са зададени край Босфора. И все пак: "Това вече е друга тема", обяснява Симеон, сравнявайки българската и турската позиция. "Ние сме напреднали за НАТО, а Турция е стабилен член. Всяка дума трябва да се мери, да не залитаме и да се надяваме, че ще се спазват указанията и изискванията на Съвета за сигурност на ООН и по този начин нещата ще минат спокойно и без конфликти", казал премиерът.
Изданието обаче съобщава за един инцидент, внесъл лек конфликт в "безконфликтната визита на г-н Сакскобургготски в Истанбул". В момента, когато той влизал в резиденцията на вселенския патриарх Вартоломей, от улицата долетели силни викове. Малко по-късно полицията заявила, че е арестувала психичноболен, но това нямало връзка и не се било отразило на визитата.
На цели две страници в неделния си брой "Труд" обаче се занимава с безработния Теодор Стоицев, който онзи ден се опита да подпали сградата на Министерския съвет в София. Стоицев е бил пазач, изгонили са го за кражба, имал и психични отклонения, обяснява "Труд". А мечтата му била да стане шеф на бодигардовете.
"Непрекъснато при нас идват хора с претенции", е заявил главният секретар на Министерския съвет Севдалин Мавров. В приемната на правителството, където се изслушвали посетителите, имало монтиран паник-бутон. Преди дни две дами от Варна се били държали агресивно, научава "Труд".
След което оповествява най-оригиналното искане, отправено към властта: "Симеон да даде на всеки българин по казан за ракия, за да мируват людете" - това поискал на празника на сливата и сливовицата в с. Орешак от председателя на парламента Герджиков местният кмет Христо Илиев.
Сливовата е уискито но народа, включва се по темата "24 часа" и обяснява, че докато политиците наблягат на вино и скоч, избирателите им си варят ракия. Актьорът Филип Трифонов дори споделя, че след снимките на легендарния филм "Селцето" се запалил от мисълта да прави вино - започнал да чете в Народната библиотека, купил памид, прибавил малко мерло и... направил оцет. Изхвърлил го, запазил само 40-50 литра, за да си чисти плочките. Опитал от него на следващата година и останал втрещен - бил направил фантастично вино.
"Стандарт" от първа страница пък разказва за перипетиите на друг сръчен нашенец в САЩ, който взел, че започнал да пласира 100-доларови банкноти. Според "Споуксмън ривю" банкнотите били с изключително високо качество и ФБР трескаво издирвало двамата съучастници на българина.
А в стремежа да намали всички рискове, "24 часа" предлага на читателите си следната "безопасна тема" - как да изрежем ноктите си без риск. В светлината на това, което става обаче с българския студент в САЩ заради ножички в багажа, едва ли и тази тема е чак толкова безопасна.