Сд д празничните дни вестниците не носят добри новини. Национален траур помрачи Рождество, отбелязва "Демокрация".

Опитахме се да празнуваме Коледа както винаги. Искахме да не излизаме от добре познатото, сигурното, защитеното. Подготвихме трапезата, постлахме специалната покривка. Всичко изглеждаше наред. На масата обаче разговорът вървеше със скрибуцане, трудно, докато съвсем замря. Трябваше да бъдем хем добри християни, които честват и ликуват заради раждането на Божия син, хем в същото време да погребваме седем родени наши деца, загинали нелепо, без промисъл, непредизвикано, и без логично обяснение. Искахме, но не можахме. Нашият празник по време на национален траур беше предварително обречен. Беше празник в сиво - заради чувството на вина, от което упорито искаме да се отървем и да прехвнърлим вината на някой друг. Заради гузното облекчение, че ние сме се отървали. Заради страха, че пак може да се случи нещо подобно, споделя пред "Труд" Албена Бъчварова.

Гробари едва успяха да разкопаят вледенената земя, за да прибере седемте трагично загинали деца. Бели ковчези в снега приютиха жертвите, пише Демокрация. Бащата на Виктория, която не се върна от първата си дискотека, припадна при вида на мъртвото си дете, положено в ковчег. Снежинки плакаха над ковчега на Митко. Майката на Любомира получи тетрадка дневник с рисунки и бележки на дъщеря си . Предадоха й го съученички на детето й, дошли да се простят с едно от най-слънчевите момичета от 48-мо училище. Бели гълъби прелетяха над Елена, обобщава Черната Коледа 24 часа. 13-годишната Елена бе погребана вчера по обед в Централните софийски гробища. Преди да умре момичето подарило коледни картички на целия си клас. Министрите не знаят ще обсъждат ли "Индиго" или не, ще одобряват новите цени на цигарите. Музикантите обаче нямат ноти за нещастието. Кой ще пее такава песен? С тъгата на хората не бива да се злоупотребява, заявяват повечето музиканти пред Новинар. Стефан Диомов обаче е готов да съчини мелодия защото няма думи за трагедията. Надежда Захариева пък съжалява, че не можем да приложим примера на Америка. Всички носим някаква вина, с горчивина споделя Блага Димитрова. Режисьорката Мариана Евстатиева е категорична- трябва да дадем избор на децата. "Само в дискотеката децата могат да се съберат и да бъдат заедно, това е недопустимо", смята тя. А нейният колега Николай Волев мрачно пророкува - трагедията едва сега започна. Затвориха над 50 дискотеки в страната, съобщава "Демокрация". Пошлото трябва да престане да бъде бизнес, призовава именитата треньорка Нешка Робева от страниците на "Новинар". Изданието помества текста на "Воин от Запада" на Колумбиеца и М ъглата като илюстрация на това какво слушат децата. "Труд" на свой ред публикува текстове на Мишо Шамара и Гумени глави и се опитва да изследва манията по рапа у нас, наричайки българските рапъри душмани на словото.

Внимание, рапърът хапе! Нека си кажем в очите - рапистерията смени фолкманията. В рапа нямаше да има нищо лошо, ако беше просто поредната мода. Сега го бълват на конвейр, както преди чалгата. А ако се заслушавате в думичките на младежите с едва наболи бради, ушите ви ще почервенеят от псувни и вулгаризми, коментира "Новинар". Всички търсят някой, който да поеме отговорност за трагедията. Собственикът на "Индиго" уличава група скин-хедс. По принцип те не се допускат в заведенията и винаги създават някакви проблеми. Това е новият момент, който собствениците на дискотеката са съобщили на следствието." Не е човешко да се трупа капитал на фона на този инцидент и на последвалата го традегията", изтъква г-н Илиев пред "Труд". Най-новото е, че управителят на "Индиго" е пуснат от ареста. Ангел Николов е пуснат срещу парична гаранция от 500 лева, уточнява Новинар. Прокурорската мярка за неотклонение е отменена от съдия Михова от Столичния градски съд. Столичната прокуратура е настоявала Николов да остане в ареста, докато трае разследването на инцидента. Михова обаче преценила, че няма опасност Николов да се укрие или да извърши престъпление. Днес ще продължат разпитите на свидетели, за да се изясни има ли основание да се търси отговорност и от гардовете на "Индиго" заради бездействието. Ще се проверява и дали отговарят на истината сигналите за провокации от хулигани, съобщава "Труд".

Гонят децата от кръчмите. Сервират алкохол само срещу лична карат. Сетиха се най-после,но ако мислите, че трагедията в "Индиго" е освежила паметта им - грешите. Причината е друга - тръгнал е слух, че внезапно паметта на полицаите се е освежила. Ченгетата се сетили, че освен петте лева глоба за колан, в държавата имало и други норми, коментира "Новинар".

Най-лесно е да затворим "Индиго", трудното е да направим дискотеките безопасни за децата ни, заключава пред "24 часа" Юрий Проданов. Цялото общество в момента се събира като стар чаршаф, търсейки в себе си и около себе си вината за загиналите деца. Какви ли не аргументи за самоизмъчване си измислихме - безхаберни родители, незаконен алкохол, вечерен час и какво ли още не. Защото законовият ред и контрол са ограничаващата ни цена на възможното и необходимо избягване на рисковете. Доколкото това е в човешките способности, изтъква авторът.

"Трагедията сплоти народа" , заявява депутатът от НДСВ Коста Цонев пред "Труд"."Но изпитах голямо негодувание, че някои се опитаха да извлекат политически дивиденти. Успях да изрина снега само пред къщата си. Метър сняг. До пътя не можах да стигна и чакам трактор. Празник е и не мога да хвана кмета за ушите, че не е изчистено", негодува царският депутат. "Доволен съм от чистенето " репликира пред "24 часа" кметът Софиянски и благодари на фирмите, които са го извършили. Страшното тепърва предстои и може да започне още днес, ако улиците се заледят, предупрежда Софиянски.

Затрупа ни дебел сняг. Снегът на много места в страната навя преспи над 2 метра дълбоки, блокира пътища и остави без хляб и ток хиляди хора.Стихията продължава да взема човешки жертви, отбелязва "Труд". Но бедственото положение изненадва с парадокси. Непочистен сняг спаси от смърт жена, известява "24 часа". Жена летя 7 етажа, падна в преспа, оцеля, накратко това единствената добра новина от снежния ад, в който държавата попадна на Бъдни вечер, коментира изданието. Сняг ще завали още днес и ще продължи да трупа цяло денонощие. Очаква се снежната покривка да се увеличи с още 10-15 см , прогнозира синоптикът Петър Янков. Надеждата за топлинка може да се сбъдне в събота, когато температурите ще се увеличат с десетина градуса, но затоплянето ще е моментно, затова не се очаква бързо топене и преливане на реките. Едва ли ще се стигне до наводнения, твърдят синоптиците.

Но пък се наложи да взривят устието на река Велека, информира "Демокрация". Моряци от военноморския флот заложиха десетки взривни устройства, за да разчистят реката от натрупата от морето пясъчна дига и да приберат реката отново в коритото. Силният североизточен вятър изтласкал водите на реката нагоре по нейното течение и силното вълнение преградило устието с десетметрова пясъчна дига, за по-малко от денонощие. Водите на реката прелели и образували езеро от близо един квадратен километър.

Но първо има един късметлия в държавата. Името му е тайна, защото е тото милионер и коледния му подарък е 1 млн 99 хил. 711 лева. Главният секретар на МВР отвя всички от властта според изследване на НЦИОМ, оповестява "24 часа". Слави Трифонов е добре дошъл в повечето български домове на Нова година, показва друго изследване на МВМД на тема "С коя личност бихте искали да посрещнете Нова година?". След шоумена най-желани се оказват политиците. 4, 8 на сто от българите искат край новогодишната им софра да приседне премиерът Сакскобургготски. След него по народна любов е новоизбраният президент Георги Първанов. Надежда Михайлова е желана от предимно мъжката част на населението. Кметът Софиянски, Петър Стоянов и Бойко Борисов са останалите, с които хората биха поделили печеното прасенце на Нова година.

След 11 септември всеки брои приятели и врагове по нов начин, обобщава "24 часа" отиващата си 2001 година. Това е втората крупна промяна след краха комунизма, изтъква изданието. Интересни метаморфози настъпват и с американците. Сега повече хора знаят, че Кабул и талибан не са персийски килим или екзотична подправка. Може би ще научат нещо и за Будапеща, Букурещ и София.

Най-хубавото на старостта е, че си забравил колко глупости си правил.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&quot;Ридаех всяка вечер&quot; - Мадона с разкрития за войната с Гай Ричи</p>

Мадона за войната с Гай Ричи: Опитваше се да ми отнеме детето

Любопитно Преди 11 минути

Певицата си припомни как е „ридала“ всяка вечер по време на продължилата месеци борба за попечителство над сина си Роко

Пеевски: Подкрепям Борисов, ДАИ трябва да се закрие веднага

Пеевски: Подкрепям Борисов, ДАИ трябва да се закрие веднага

България Преди 14 минути

Разговаряхме по този въпрос, ще помислим къде да се прехвърли дейността, може да е в МВР, заяви лидерът на "ДПС - Ново начало"

Земетресение разлюля гръцкия остров Закинтос

Земетресение разлюля гръцкия остров Закинтос

Свят Преди 30 минути

Епицентърът е бил на около 12 км западно-югозападно от Кери

<p>Двегодишно момиче се превърна в богиня в Непал</p>

Двегодишно момиче избрано за жива богиня в Непал

Свят Преди 46 минути

„Вчера тя беше просто моята дъщеря, но днес е богиня“

<p>Борисов: ДАИ да се закрие незабавно</p>

Борисов: Има две теми – водата и цените, всичко останало е празнодумство

България Преди 47 минути

Относно корупцията в Автомобилна администрация, лидерът на ГЕРБ беше категоричен: "Моето предложение е категорично да се закрие ДАИ"

Татуистката Стефани разкри бременността си в Къщата на Big Brother

Татуистката Стефани разкри бременността си в Къщата на Big Brother

Любопитно Преди 49 минути

Тайният съквартирант Валентин отказа да изпълни мисията си

<p>Ивайло Мирчев: Сайтът &quot;Колко струва&quot; не струва</p>

Ивайло Мирчев: Сайтът "Колко струва" не струва! Пишем "Слаб 2" на правителството

България Преди 50 минути

"Внесохме законопроект за бодикамери за всички в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" съобщи още съпредседателят на ДБ

Принцеса Ан и първата дама на Украйна Олена Зеленска посетиха мемориала за децата,з агинали във войната с Русия

Тайно кралско посещение в Киев: Принцеса Ан почете загиналите деца във войната с Русия

Свят Преди 53 минути

Посещението на принцесата цели да привлече вниманието върху травматичните преживявания на децата, живеещи на фронтовата линия и да изрази непоколебимата подкрепа на Обединеното кралство за Украйна

<p>Как скандалът с Роби Уилямс разкри корупция в България</p>

Как скандалът с подкуп около концерта на Роби Уилямс разкри корупционна схема в „Автомобилна администрация”

България Преди 59 минути

Експерти коментираха поискания подкуп от шофьори, превозвали техника на Роби Уилямс

Двама пострадаха при катастрофа в Бургас: 73-годишна жена със счупен прешлен

Двама пострадаха при катастрофа в Бургас: 73-годишна жена със счупен прешлен

България Преди 1 час

Инцидентът е станал вчера около 09:10 ч. на кръстовището на улиците "Захари Стоянов“ и "Капитан Петко Войвода“

Зов за помощ: 6-годишната Йоана се нуждае от средства, за да проходи

Зов за помощ: 6-годишната Йоана се нуждае от средства, за да проходи

България Преди 1 час

Още преди да навърши годинка, Йоана е диагностицирана с тежко онкологично заболяване

Стрелба и експлозии в Мюнхен, има загинал и ранен

Стрелба и експлозии в Мюнхен, има загинал и ранен

Свят Преди 1 час

Подозира се, че извършителят е заложил експлозиви в родния си дом

,

Пентагонът: САЩ намаляват военното си присъствие в Ирак

Свят Преди 1 час

Понастоящем не е ясно колко войници ще бъдат изтеглени и колко бойни единици ще останат на иракска територия

,

В какво състояние е руската икономика

Свят Преди 1 час

Военната промишленост все още крепи икономиката на Русия, но в много други браншове има сериозни проблеми

Европейски лидери в Копенхаген: 5 трудни въпроса за Украйна

Европейски лидери в Копенхаген: 5 трудни въпроса за Украйна

Свят Преди 1 час

Европейските лидери се събират в Копенхаген днес, 1 октомври, за неформални разговори за войната между Русия и Украйна

Разследват причините за пожара в Свиленград

Разследват причините за пожара в Свиленград

България Преди 1 час

Две постройки бяха засегнати от огъня