З астрахователите във Великобритания са изправени пред най-големия си разход от 20 години насам заради наводненията, които засегнаха страната през последните дни.
Щетите, нанесени от природната стихия, се оценяват на 2 млрд. лири стерлинги (4,12 млрд. долара).
Заобиколено от придошлите води на реките Севърн и Ейвън беше например градчето Тюксбъри в Глостършир, Западна Англия, с втората по големина енорийска църква в страната (Tewkesbury Abbey).
Заради потопените електрически подстанции стотици хиляди останаха без ток и питейна вода.
Сред населените места, засегнати от пороите през последните дни в Англия, е и университетският град Оксфорд, който се намира на река Темза.
Наводненията, причинени от проливните дъждове, се оценяват като най-големите в страната за последните 60 години. Предишното стихийно бедствие в такива мащаби е било през 1947 г.
Водите на Темза се покачваха през цялата нощ и полицията евакуира 250 жилища, чиито обитатели бяха временно настанени на футболния стадион в Оксфорд, разказва БГНЕС.
Жителите на други градове по течението на Темза бяха предупредени, че е възможно ново повишаване на речното равнище.
И докато Великобритания, Франция и Германия страдат от пороите, властите в Унгария изчислиха жертвите на горещините на 500, и то само за изтеклата седмица.
Смъртните случаи били следствие от сърдечни кризи, топлинни удари и др. Най-високата температура, отчетена в страната, беше 41,9 градуса.
Жегата удари още Австрия и Румъния, откъдето съобщават за поне 30 починали, и доведе до горски пожари в Гърция, Италия, Македония и Сърбия.