Р ъководството на НДСВ номинира бившия външен министър и бивш президент и основател на Атлантическия клуб в България Соломон Паси за генерален секретар на НАТО, съобщи говорителят на НДСВ Станимир Илчев на специално свикана пресконференция.

Правителството до този момент не е изработило номинация за поста генерален секретар на НАТО, каза в отговор на въпрос на журналист говорителят на Министерството на външните работи Драговест Горанов.

Имаме потенциално сериозна кандидатура, но нещата са въпрос на договаряне между съюзниците в алианса, изясняване на позициите и съм убеден, че правителството ще вземе правилното решение, добави говорителят.

Зам.-председателят на НДСВ Илия Лингорски отбеляза, че след края на Студената война към НАТО са се присъединили 12 нови държави. Изборът на генерален секретар сред представителите на тези страни, към които се числи и България, ще бъде знак не само за пълната интеграция към евроатлантическите структури на население от повече от 110 млн. души, но и мощен стимул за промяна и на НАТО, и на Европа, посочи Лингорски.

По думите му изключително важно е новият генерален секретар да бъде излъчен от страна - членка на ЕС, за да успее да извлече максимума от новите геополитически настроения.

Силен аргумент се съдържа и в ролята и задачите пред страните от Балканския полуостров за развитието на НАТО и Европа, допълни той.

Кандидатурата на България практически представлява 140 милиона население от Балканите, отбеляза още Лингорски.

България има добри шансове да даде следващия генерален секретар на НАТО, коментира Соломон Паси.

Според него страната ни може много да помогне в този момент на Алианса. Паси смята, че сближаването между ЕС и НАТО е от критична важност за успеха на всички.

Най-трудно човек получава признание в собствената си държава, а още по-трудно в собствената си партия, коментира Паси и добави, че разчита на подкрепата и на правителството.

Паси отбеляза, че кандидатура му е получила мощна подкрепа на най-висше правителствено равнище още преди няколко месеца и оттогава насам е имало възможност тя да узрее.

Колкото и да е рано да се говори за това какво трябва да се случи в НАТО, един от първите и най-мощни щитове, с които НАТО трябва да се снабди, е нова орбита на евроатлантическото сътрудничество, каза още Соломон Паси.

Станимир Илчев заяви, че НДСВ ще положи допълнителни усилия по посока партиите в коалицията, в парламента и всички политически субекти да приемат идеята кандидатурата на Паси да се квалифицира като обща национална номинация за генерален секретар на НАТО.

Той посочи, че другите претенденти за поста са външният министър на Полша Радослав Шикорски, датският премиер Андерс Фог Расмусен, канадският министър на отбраната Питър Маккей.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК: Това е крачка назад в европейския път на Сърбия

ЕК: Това е крачка назад в европейския път на Сърбия

Свят Преди 5 часа

Пакетът от пет закона в областта на правосъдието бяха оценени от ЕК като "крачка назад в европейския път на Сърбия"

BYD Dolphin Surf е най-евтиният електромобил, който се предлага на българския пазар със стартова цена от 20 050евро с ДДС

Гигантът BYD вече официално е представен в България

Технологии Преди 8 часа

Световният лидер в продажбата на електрифицирани автомобили ще бъде официално представен в България от „Авто Юнион“

<p>Европа трябва да говори &quot;в един глас&quot; с Путин</p>

Михаил Ходорковски: Европа трябва да говори "в един глас" с Путин

България Преди 8 часа

Някога най-богатият човек в Русия, Ходорковски влезе в конфликт с Путин, беше арестуван и прекара десет години в затвора

<p>Йотова:&nbsp;Европа беше &bdquo;във ваканция&ldquo; и е време да се събудим</p>

Йотова от Мюнхенската конференция: Европа беше "във ваканция" и е време да се събудим

България Преди 8 часа

Президентът е провела срещи с Антониу Коща и с Николай Младенов

Тежка катастрофа между два тира затвори Северната скоростна тангента

Тежка катастрофа между два тира затвори Северната скоростна тангента

България Преди 9 часа

Трафикът се осъществява по обходен маршрут по път II-18 на Софийския околовръстен път и се регулира от пътна полиция

<p>Съдът остави под домашен арест началника на Пето РУ в София</p>

Съдът остави под домашен арест началника на Пето РУ в София Пламен Максимов

България Преди 9 часа

Пред журналисти адвокатът на Максимов – Мартин Кантарев, каза, че ще обжалва, тъй като не са съгласни с изводите на съда

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Трима скиори загинаха при лавина във Френските Алпи

Свят Преди 9 часа

Имало е ски инструктор, който е придружавал четирима любители

<p>Досегашният световен ред изглежда разрушен, но какво може да последва?</p>

Мюнхенската конференция 2026: Старият световен ред вече не съществува

Свят Преди 10 часа

Световни лидери, дипломати и военни експерти се събраха в Германия за едно от най-важните събития в глобалния политически календар

<p>Мерц и Макрон водят &bdquo;поверителни разговори&ldquo;</p>

Мерц и Макрон водят „поверителни разговори“ за европейското ядрено възпиране

България Преди 10 часа

Смята се, че американски ядрени бомби Б61 са разположени в Северна Италия, Белгия, Нидерландия и Западна Германия

<p>Украйна разкри кога и къде ще се проведе следващият кръг преговори с Русия и САЩ</p>

Канцеларията на Зеленски: Следващият кръг преговори с Русия и САЩ ще бъде в Женева на 17 и 18 февруари

Свят Преди 11 часа

По-рано днес Москва обяви, че съветникът в Кремъл Владимир Медински ще оглави руската делегация вместо началника на военното разузнаване Игор Костюков

,

Тейлър Суифт съди фирма за спално бельо заради името "Swift Home"

Любопитно Преди 11 часа

Правният екип на поп звездата твърди, че марката „Swift Home“ имитира нейния почерк и подвежда феновете, че тя рекламира продуктите

<p>Дипломация на високо ниво: Йотова в центъра на световни разговори в&nbsp;Мюнхен</p>

Дипломация на високо ниво: Илияна Йотова в центъра на световни разговори в Германия

България Преди 11 часа

Тя ще се срещне с председателя на Антонио Коща и с Николай Младенов

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Любопитно Преди 11 часа

След отнемането на титлите му и изгонването от „Кралската ложа“ заради скандала „Епстийн“, принц Андрю се мести в нова резиденция в Норфолк, вземайки със себе си коргитата на покойната Елизабет II, които остават под негова лична грижа