П остепенното закриване на помощните училища у нас и интегрирането на децата от тях в масовите училища е без алтернатива.

Това каза председателят на Парламентарната комисия по образование и наука Лютви Местан при представянето на проект за интегриране на деца със специални образователни потребности (СОП).

Според Местан трябва се помисли за запазването на поносим брой помощни училища за децата, за които няма да е в техен интерес да бъдат преместени.

Проектът беше представен от проф. Евгений Дайнов и от експерти от Центъра за социални практики в Министерството на образованието и науката (МОН).

В него се посочва, че извеждането на децата от помощните училища е официална политика на държавата.

За тази цел са създадени 28 регионални ресурсни центрове за работа, намален е броят на ромските деца в помощните училища и е започнал процес на закриването им.

В откритите центрове сега има 685 ресурсни учители, докато броят им през миналата година беше 227, каза просветният министър Даниел Вълчев.

Той посочи, че за една година броят на ресурсните преподаватели се е увеличил три пъти, а броят на децата със СОП два пъти - от 1540 на 3845.

По 500 лв. ще получи

всеки пълен отличник в община Ковачевци, съобщи председателят на общинския съвет Иван Малинов.

Поощрението е въведено от тази учебна година с решение на местния парламент и е част от мерките, предприети от общинското ръководство за спиране на демографския срив, разказва "Дарик радио".

Всяко дете от първи до осми клас, завършило с 6,00 ще получи парите, категоричен е Малинов. Необходимо е през годината да не е правило безпричинни отсъствия и през цялото време да се е обучавало в едно от двете училища в общината.

В Ковачевско е осигурена и безплатна храна и учебници на всички ученици от първи до осми клас, поета е изцяло издръжката на единствената детска градина в с. Лобош.

Така успяхме да задържим няколко семейства, които възнамеряваха да се преселват в Перник и в Радомир, коментира кметът на общината Йордан Стефанов.

70 деца учат сега в двете училища, 26 са възпитаниците на детската градина.

По 500 лв. получава и всяко семейство с новородено дете, съобщи още Малинов. Девет бебета са проплакали в Ковачевци от началото на годината. Едва четири са били те миналата година.

Догодина ще увеличим помощта, обеща Малинов.

Десет са населените места в община Ковачевци. В тях живеят 2200 души.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Почина поетът Нико Стоянов</p>

Почина бесарабският български поет Нико Стоянов

България Преди 25 минути

Той оставя след себе си богат и значим литературен принос както в България, така и в Молдова

<p>Нови мерки срещу поскъпването при въвеждането на еврото</p>

Временен контрол върху цените при еврото: Какво предвижда законопроектът

България Преди 25 минути

Временно да има пределни надценки на основни стоки и услуги в периода на въвеждане на еврото у нас, предвижда Законопроект относно мерките за контрол на цените на основни стоки и услуги

Чанта Birkin

Модна къща шпионирала клиентите си, за да провери дали са достатъчно „престижни“

Любопитно Преди 58 минути

Една от най-желаните чанти в света – Birkin очевидно не е достъпна за всеки, а Hermès, според информацията, прилага крайни мерки, за да гарантира, че само „подходящи“ клиенти могат да се сдобият с нея

Ариана Гранде: Мак Милър ме насърчи да бъда себе си

Ариана Гранде: Мак Милър ме насърчи да бъда себе си

Любопитно Преди 1 час

„Никога не съм говорила за това, но всъщност Малкълм, когото може би познавате като Мак, ме насърчи да бъда себе си“, сподели Гранде

ГЕРБ-СДС внесе в НС законопроект за закриване на КПК

ГЕРБ-СДС внесе в НС законопроект за закриване на КПК

България Преди 1 час

Документът предвижда преразпределение на функциите ѝ към Сметната палата и ГДБОП

Блейк Лайвли наричала пентхауса си в Ню Йорк „Бъкингамския дворец“

Блейк Лайвли наричала пентхауса си в Ню Йорк „Бъкингамския дворец“

Любопитно Преди 1 час

Пентхаусът на Лайвли се превърна в тема на разговор в продължаващия правен спор между нея и Джъстин Балдони

Иран твърди, че Ерфан Солтани не е осъден на смърт

Иран твърди, че Ерфан Солтани не е осъден на смърт

Свят Преди 1 час

26-годишният мъж бе арестуван на 10 януари по време на протестите срещу режима

Арестуваха мъж, заплашил да отреже гърлото на жената, с която живее

Арестуваха мъж, заплашил да отреже гърлото на жената, с която живее

България Преди 1 час

Обвиняемият ударил жертвата и хвърлил стол по нея

Тръмп не се нуждае от Гренландия, за да изгради "Златния купол"

Тръмп не се нуждае от Гренландия, за да изгради "Златния купол"

Свят Преди 1 час

Голямата част от характерния за президента отбранителен щит дори не е предназначена да бъде базирана на сушата

.

Иран отправи смъртни заплахи срещу Тръмп

Свят Преди 1 час

Зловещото предупреждение беше излъчено по иранската държавна телевизия

Международната космическа станция

Спешен медицински случай на МКС: НАСА евакуира успешно четирима астронавти

Свят Преди 1 час

Четиримата астронавти вече се приводниха на Земята, след като престоят им в космоса беше съкратен с един месец

Grok вече няма да генерира провокативни снимки на възрастни и деца

Grok вече няма да генерира провокативни снимки на възрастни и деца

Свят Преди 1 час

„Въведохме технологични мерки, за да предотвратим възможността акаунтът на Grok да позволява редактиране на изображения на реални хора в разкриващи дрехи като бикини“, написа X чрез акаунта на своя екип по безопасност

Huawei FreeClip 2 съчетават комфорт и аудио качество

Huawei FreeClip 2 съчетават комфорт и аудио качество

Любопитно Преди 1 час

Слушането на музика може да бъде едновременно удобно, стилно и интуитивно

Робърт Кенеди младши

„Не знам как още е жив, но има физика на божество“ – Робърт Кенеди за Тръмп

Свят Преди 1 час

Министърът на здравеопазването и социалните услуги на САЩ Робърт Кенеди младши направи сензационни изявления за президента Доналд Тръмп

"Пътят на смъртта": Ново срутване на строителен кран в Тайланд, има загинали

"Пътят на смъртта": Ново срутване на строителен кран в Тайланд, има загинали

Свят Преди 2 часа

Кранът е използван за строеж на експресен път в Самут Сакон

Напрежение в Асеновград: Хиляди без вода трети ден заради спукан водопровод, върху който е построена къща

Напрежение в Асеновград: Хиляди без вода трети ден заради спукан водопровод, върху който е построена къща

България Преди 2 часа

Рано в четвъртък от ВиК съобщиха, че аварията е била отстранена, но гражданите посочват, че вода до чешмите им все още не достига