Б ившият претендент за номинацията на Демократическата партия Джон Едуардс обяви, че подкрепя кандидатурата на цветнокожия сенатор от щата Илинойс Барак Обама.

Едуардс се отказа от президентската надпревара на 30 януари след поредица от неуспехи в няколко първични избори и партийни събрания на демократите.

Подкрепата на Едуардс за Обама е тежък удар за бившата първа дама Хилари Клинтън. Смята се, че Едуардс е част от шепа влиятелни демократи, сред които е и бившият вицепрезидент и Нобелов лауреат за мир Ал Гор.

Именно подкрепата от тяхна страна би била решаваща за това дали Обама или Клинтън ще спечелят номинацията на Демократическата партия за президентския пост на конференцията в Денвър в края на август.

По-рано този месец в интервю за сп. "Пийпъл" Едуарс заяви, че Обама наистина иска да промени нещата и да внесе нов начин на действие в американската политика.

Тогава Едуардс каза, че евентуално избирането на афроамериканеца Обама за президент ще има невероятно символично значение за САЩ. Пак тогава той приветства и упорството на Хилари Клинтън да продължи надпреварата с Обама докрай.

Едуардс е бивш сенатор от щата Северна Каролина. През 2004 г. беше номиниран за вицепрезидентския пост от тогавашния кандидат-президент на демократите Джон Кери.

Роден е роден в Южна Каролина. Син е на работник в текстилната промишленост. Става първият от семейството си, който влиза в университет.

Като адвокат натрупва милиони долари състояние от дела срещу лекари, фармацевтични лаборатории или предприятия, работещи в сферата на благоустройството.

Едуардс влиза в политиката през 1998 г., две години след трагичната смърт на един от синовете си, убит при пътна злополука на 16 години. Съпругата му Елизабет страда от неизлечима форма на рак на гърдата.

Предизборният екип на Хилари Клинтън обяви, че за нея по време на първичните избори и партийните събрания досега са гласували повече американски демократи, отколкото за конкурента й Обама.

Според щаба на бившата първа дама Клинтън има преднина пред Обама от 43 000 гласа от общо 33-те милиона подадени бюлетини на първичните избори и партийните събрания на демократите.

Във вторник бившата президентша спечели първичните избори на демократите в щата Западна Вирджиния и с това прибави към актива си още 147 500 гласа на западновирджински избиратели.

При отчитането на преднината в гласовете обаче щабът на бившата първа дама взима предвид и бюлетините, подадени на първичните избори в щатите Мичигън и Флорида.

Централното ръководство на Демократическата партия обаче обяви тези две гласувания за невалидни, защото местните партийни ръководства не се съобразили с него при определянето на датите за произвеждането на двата вота.

Изборите в тези два щата бяха през януари, припомня Франс прес. В тях участва само бившата първа дама. Клинтън настоява централното ръководство на демократите да преразгледа решението си. Това ще стане до 31 май. Ако то промени решението си, тогава на Клинтън и Обама ще бъдат необходими 2209 делегатски гласа, за да спечелят на партийната конференция в Денвър в края на август номинацията на демократите за президентските избори.

Без двата проблемни щата двамата се нуждаят от подкрепата на само 2025 делегати.

Засега Обама е спечелил подкрепата на 1885 делегати, а Клинтън - на 1718 делегати.

Предстоят още пет първични вота, които се ще произведат до 3 юни. По време на тях Клинтън и Обама ще се борят за подкрепата на 189 делегати, които ще бъдат разпределени на пропорционален принцип.

- Как поддържате баланса във вашия брак? - Веднъж той е виновен, друг път аз съм права!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Възраждане" осъди опитите за възпрепятстване на работата на екипа на NOVA в Сопот

"Възраждане" осъди опитите за възпрепятстване на работата на екипа на NOVA в Сопот

България Преди 24 минути

Опазването на свободата на словото и достойнството на личността са две от темите, с които "Възраждане" винаги се е ангажирала, посочват от партията

Тръмп се скара на Индия: Вече е късно

Тръмп се скара на Индия: Вече е късно

Свят Преди 27 минути

Индийското посолство във Вашингтон не е коментирало изявлението му

<p>ЕК потвърди за атаката: България подозира Русия</p>

ЕК потвърди, че е уведомена за атаката: България подозира Русия

Свят Преди 1 час

Смущенията и фалшификациите на GPS сигнали са се превърнали в почти ежедневие

Масови протести на ученици в Израел срещу войната в Газа

Масови протести на ученици в Израел срещу войната в Газа

Свят Преди 2 часа

Новата учебна година започна днес за около 2,5 милиона израелски ученици

Любовни обрати и нови участници в „Диви и красиви“

Любовни обрати и нови участници в „Диви и красиви“

Любопитно Преди 2 часа

Игра на чувства и стратегии в новите епизоди на романтичното риалити всеки делничен ден от 21:00 ч.

Здравно-профилактични карти на децата вече ще могат да се издават електронно

Здравно-профилактични карти на децата вече ще могат да се издават електронно

България Преди 2 часа

От утре по план стартират обученията на медицинските специалисти от детските градини и училищата в страната

Не се опитвайте да заблуждавате тези зодиакални знаци: Те имат най-силна интуиция

Не се опитвайте да заблуждавате тези зодиакални знаци: Те имат най-силна интуиция

Любопитно Преди 2 часа

Тези зодиакални знаци усещат скритото и рядко грешат – вижте кои са в галерията

Мъж с тежки изгаряния почина в болница в Русе

Мъж с тежки изгаряния почина в болница в Русе

България Преди 2 часа

Причините за възникване на пожара са в процес на изясняване

Пожар в Белослав, огънят изпепели 7 къщи

Пожар в Белослав, огънят изпепели 7 къщи

България Преди 2 часа

Най-вероятно пожарът е предизвикан от запалени кабели

"Те са в опасност“: Изолирано племе се срещна с външни хора

"Те са в опасност“: Изолирано племе се срещна с външни хора

Свят Преди 3 часа

През 2024 г. двама дървосекачи бяха убити с лък и стрели, след като навлязоха на тяхна територия

Турция ще прави нови хиперзвукови ракети

Турция ще прави нови хиперзвукови ракети

Свят Преди 3 часа

„Тайфун Блок-4“ е дълга 10 метра и тежи 7200 килограма

Мъж счупи челюстта на съпругата си

Мъж счупи челюстта на съпругата си

България Преди 3 часа

По случая се води досъдебно производство

<p>Кризите, които промениха човечеството за по-добро</p>

От Черната смърт до Голямата депресия: Уроците, които спасиха човечеството

Любопитно Преди 3 часа

Как хората са преодолели Черната смърт, Голямата депресия или испанския грип?

Кортни Кардашиян показа секси извивки на плажа (СНИМКИ)

Кортни Кардашиян показа секси извивки на плажа (СНИМКИ)

Любопитно Преди 3 часа

46-годишната телевизионна звезда беше забелязана с оскъден черен бански на плаж в Маями

<p>Годеницата на Роналдо дебютира с огромния си пръстен във Венеция</p>

Джорджина Родригес показа за пръв път 30-каратовия си годежен пръстен на фестивала във Венеция

Любопитно Преди 3 часа

Годеницата на футболната звезда привлече всички погледи при пристигането си за фестивала