Google и T-Mobile представиха официално в Ню Йорк първия комерсиален продукт, базиран на операционната система Google Android. Това е мобилният телефон T-Mobile G1.

Телефонът е реализиран във вид на страничен слайдер и е снабден с дисплей с резолюция 480x320 точки (65 000 цвята) и 1,3 Мп камера.

Апаратът е предназначен за работа в мрежите GSM (4 диапазона), 3G и Wi-Fi, и притежава сензорен дисплей и изваждаща се QWERTY клавиатура. Освен това, налице е специален бутон за търсене в Интернет, интеграция с Google Maps (включително Street view), поддържат се многозадачност и четене на документите на Microsoft Office.

В телефона не е вграден Skype и няма приложения, с помощта на които да се синхронизират календара и контактите с тези в компютъра, но пък се поддържа синхронизация със сървърите на Gmail, Yahoo!, Microsoft и AOL.

В САЩ новото устройство ще се продава от 22 октомври на цена от $179 при сключване на двугодишен договор с T-Mobile. Мобилният телефон ще е заключен към мрежата на оператора. Във Великобритания апаратът ще се появи през ноември, а в другите европейски страни – в началото на следващата година.

Преди се говореше, че до края на 2008 г. американското подразделение на T-Mobile възнамерява да продаде 400 000 телефона G1, но в периода октомври-декември в САЩ ще бъдат продадени 10,5 млн. смартфона. По този начин, ако поставените цели бъдат достигнати, платформата Google Android за първите три месеца от своето съществуване ще отхапе 4% от пазара на смартфоните в САЩ. Като цяло анализаторите предричат топъл прием на G1 от страна на американците – компанията Google е добре известна в Америка.

Google Android е отворена платформа, базирана на Linux, което гарантира много приложения, написани от привържениците на свободния софтуер.

Притежателите на тези телефони ще имат достъп до специалния онлайн магазин за програми Android Marketplace, който е подобен на App Store на Apple. Интересното е, че за разлика от Apple, Google няма да прибира парите от продажбите на софтуер – тази печалба ще се разпределя между операторите и разработчиците.


Напомняме предисторията на G1. През ноември миналата година Google обяви създаването на Open Handset Alliance, целта на който е разработката на новата мобилна платформа Google Android. Още на първия етап консорциумът включваше 30 участника, сред които Intel, Motorola, Samsung, HTC, американските оператори Sprint Nextel и T-Mobile, както и China Mobile, Telecom Italia и NTT DoCoMo. Коментирайки стремежа си да направят платформата Android напълно отворена, представители на Google заявиха, че компонентите собствена разработка са препятствие за развитие на иновациите. С помощта на другите участници на пазара, компанията възнамерява да сформира отворена екосистема, основа за която ще е андроидната платформа. Веднага след анонса на Android, тайванската компания HTC започна разработката на първото устройство, базирано на тази платформа. Nokia също не изключва възможността да се присъедини към останалите разработчици, но пък в Symbian се отнесоха скептично към платформата, посочвайки, че „лидерството в системите за търсене все още нищо не означава“.

Няколко дни по-късно Google пусна първата версия на Android SDK (пакет за разработка на приложения), но разработчиците останаха недоволни. Координаторът на проекта не оказа необходимата техническа поддръжка, а качеството на документацията не беше на ниво. Независимо от това, платформата започна да се развива – за разработчиците е определен наградният фонд Android Developer Challenge от $10 млн. - тази сума ще бъде разпределена между създателите на най-добрите приложения.

Първите прототипи на устройства с Android се появиха на Mobile World Congress през февруари тази година. Те бяха показани от доставчиците на процесори ARM, Texas Instruments, Qualcomm, Marvell и NEC. Но никой от тях не можа да каже кога първите устройства ще се появят на пазара, освен ориентировъчното „втората половина на 2008 г.“.

През май Google Android направи първите стъпки към публиката – беше демонстриран сензорен интерфейс, уеб сърфиране, интеграция с услугите на Google и други възможности на платформата. Независимо, че много елементи на интерфейса изглеждат заимствани от излезлия преди година iPhone, презентацията на платформата въодушеви разработчиците и програмистите, които до сега не се интересуваха от Android, вече решиха да пишат програми за нея.

Месец по-късно се появи информация, че пускането на смартфон от Google ще се забави до следващата година и че операторите, планиращи да продават тези устройства, няма да успеят да подготвят за тях своите мрежи. HTC и Google опровергаха този слух.

През август 2008 г. Google пусна нова версия на Android SDK, а през септември Анди Рубин, оглавяващ проекта потвърди, че първият андроиден смартфон е на „финалната права“ и технически е готов за производство. Освен това, той подчерта, че представеният неотдавна уеб браузър Google Chrome ще бъде реализиран и на мобилната платформа, при това той ще поддържа всички технологии, както и настолната версия.



Източник: IDG.BG
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп и Зеленски ще участват в срещата на Г-7 във Франция на 16 юни

Тръмп и Зеленски ще участват в срещата на Г-7 във Франция на 16 юни

Свят Преди 6 часа

Срещата на върха на Г-7 ще се проведе в Евиан-ле-Бен от 15 до 17 юни

Трагедия край Шипка: Мотоциклетист загина при тежък сблъсък с кола

Трагедия край Шипка: Мотоциклетист загина при тежък сблъсък с кола

България Преди 8 часа

Друг мотоциклетист и 47-годишна жена са в болница, полицията въведе обходен маршрут

Туск: Полша премахва тавана за цените на горивата това лято

Туск: Полша премахва тавана за цените на горивата това лято

Свят Преди 9 часа

„Нашето намерение беше... да субсидираме цените на горивата до лятото, за да не се покачат драстично, и ние изпълнихме това“, заяви Туск

Епичен гаф на Световното! Спортен гигант обърка държавите и стана за смях пред милиони

Епичен гаф на Световното! Спортен гигант обърка държавите и стана за смях пред милиони

Свят Преди 10 часа

Американският национален отбор започна ударно Световното първенство по футбол 2026 с победа 4:1 над Парагвай. Големият гаф на вечерта обаче дойде от телевизия ESPN, която прати американците в грешна държава и обърка два континента

Хиляди на "София Прайд" и "Шествие за семейството" в центъра на София

Хиляди на "София Прайд" и "Шествие за семейството" в центъра на София

България Преди 10 часа

Събитието се проведе в Княжеската градина и премина с концертна програма, шествие и съпътстващи инициативи в подкрепа на равенството и правата на ЛГБТИ+ хората в България

Зловещ знак в Атлантика: Мистериозно „студено петно“ вещае ледена катастрофа за Европа

Зловещ знак в Атлантика: Мистериозно „студено петно“ вещае ледена катастрофа за Европа

Свят Преди 10 часа

Ново изследване на учени от Потсдамския университет разкри плашещата истина за огромна аномалия в Северния Атлантик. Докато планетата се нагрява, тази зона изстива с бързи темпове – ясен пръстов отпечатък за приближаващ климатичен колапс

<p>Половинката на Григор Димитров стана неузнаваема за нова роля (СНИМКИ)</p>

Брутална трансформация! Половинката на Григор Димитров стана неузнаваема за нова роля

Любопитно Преди 11 часа

Мексиканската суперзвезда Ейса Гонсалес шокира феновете с невероятно мускулесто тяло за филма „Iron Jane“. Актрисата направи искрена изповед за тежкото си детство, компулсивното преяждане и сложните си отношения със собственото тяло

Премахнаха името на Тръмп от прочутия "Кенеди център" във Вашингтон

Премахнаха името на Тръмп от прочутия "Кенеди център" във Вашингтон

Свят Преди 11 часа

След съдебна заповед и среднощни гръмотевични бури, строителни екипи във Вашингтон демонтираха незаконно поставеното име на американския президент Доналд Тръмп от фасадата на легендарния център за изкуства, докато граждани скандираха по улиците

Иван Христанов: Държавата спа две години за „града фантом“ край Варна, само горските си свършиха работата

Иван Христанов: Държавата спа две години за „града фантом“ край Варна, само горските си свършиха работата

България Преди 11 часа

Бившият земеделски министър разкри, че първите сигнали и десетки актове за скандалния строеж в „Баба Алино“ са от края на 2023 г.

Илон Мъск стана първият трилионер в света! Кой обаче беше първият милиардер?

Илон Мъск стана първият трилионер в света! Кой обаче беше първият милиардер?

Свят Преди 12 часа

Историческото IPO на SpaceX превърна Илон Мъск в първия трилионер на планетата със състояние от 1,2 трилиона долара. Експертите правят паралел с 1916 г., когато петролният магнат Джон Рокфелер стана първият милиардер и шокира света

След намесата на Илон Мъск: Осъдиха двама българи за нападение над малолетни в Шотландия

След намесата на Илон Мъск: Осъдиха двама българи за нападение над малолетни в Шотландия

България Преди 13 часа

Случаят придоби световна популярност миналия август, когато видеоклип, заснет от Илия Белов, беше споделен в социалната мрежа X от милиардера Илон Мъск

Война за 200 милиона: Разкриха тайните клаузи в завещанието на Франк Синатра

Война за 200 милиона: Разкриха тайните клаузи в завещанието на Франк Синатра

Свят Преди 13 часа

Почти три десетилетия след кончината на легендарния Франк Синатра, детайлите около огромното му наследство за 200 милиона долара все още вълнуват света. Вижте как великият певец разпредели богатството си и как накара враждуващото си семейство да замлъкне

Трагедия край Пловдив: Трима мъже загинаха при удар на джип в дърво

Трагедия край Пловдив: Трима мъже загинаха при удар на джип в дърво

България Преди 13 часа

Четвърти от мъжете е транспортиран в болница в критично състояние

Блясък и кралски разкош: Кейт Мидълтън очарова Лондон на парада Trooping the Colour 2026

Блясък и кралски разкош: Кейт Мидълтън очарова Лондон на парада Trooping the Colour 2026

Любопитно Преди 14 часа

Кейт Мидълтън обра овациите в зашеметяващ тоалет на Катрин Уокър по време на пищния военен парад Trooping the Colour 2026, а на фона на блясъка и прелитащите изтребители, принц Хари и Меган Маркъл отново останаха изолирани в слънчева Калифорния

Куба обяви икономически реформи на фона на тежка криза

Куба обяви икономически реформи на фона на тежка криза

Свят Преди 14 часа

Реформите предвиждат и промени в селскостопанския сектор, преструктуриране на държавния апарат и разрешаване на определени икономически дейности, които досега бяха забранени за частни субекти

Вдигнаха самолети на НАТО заради мистериозен обект в Литва

Вдигнаха самолети на НАТО заради мистериозен обект в Литва

Свят Преди 14 часа

След проверка властите установиха, че става въпрос за метеорологичен балон