Ни и структурни военни реформи готвели от известно време експерти към Министерство на отбраната и генщаба на армията. В най-скоро време те щели да предложат ревизиран вариант на Реформа 2004. Това съобщи днес сам военният министър Бойко Ноев по време на кръгла маса за Бялата книга на отбраната в София. Ноев побърза да успокои, че готвените промени няма да засегнат макроикономическата рамка на проекта. Нямало да има и преразглеждане на определената вече армейска численост от 45 хил. души.
Става дума за сериозно ревизиране на структурата на въоръжените сили, обясни военният министър. Военната мощ и ресурси щели да бъдат концентрирани в определени райони на страната. Това важало най-вече за силите за бързо реагиране. Военните експерти били твърдо решени да сложат край на безогледното разпиляване на гарнизони из цялата страна. Така с наличните средства щели да бъдат постигани по-добри резултати. Хората няма да се чувстват по-добре защитени, ако армията е по-близо до дома им, но разпиляна и неорганизирана, твърди Ноев. Според него не пришпорването, а забавянето на реформите довело до серията от инциденти в казармите напоследък. Протакането, хаосо и инерцията станаха причина и за трагедията в Старозагорския полк, твърди той.
Новите предложения щели да помогнат и за по-бързото ни присъединяване към НАТО. Ако преструктурирането течало по план, това щяло да стане около 2002 г. Военният министър обаче отрече категорично преразглеждането на Реформа 2004 да е инициирано от Алианса. То нямало нищо общо с писмото с препоръки на главсека на организацията Джордж Робъртсън. Все пак, като бъдеща членка България генерира, а не консумира сигурност, отсече Ноев.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Огромно увеличение на желаещите да гласуват от чужбина

Огромно увеличение на желаещите да гласуват от чужбина

Свят Преди 1 час

До 24 март българите зад граница могат да заявят желание да гласуват извън страната

<p>МВнР с предупреждение към българите в ОАЕ</p>

МВнР предупреждава за неблагоприятни метеорологични условия в ОАЕ до 27 март

България Преди 1 час

Очакват се обилни валежи, гръмотевици и силни пориви на вятъра, като са възможни и градушки

Нарендра Моди, министър-председател на Индия 23966 Kanal3 64009

Моди осъди атаките в Близкия изток в разговор с президента на Иран

Свят Преди 2 часа

Индийският премиер подчерта отворените морски маршрути

<p>Украйна отблъсна масирана атака</p>

Украйна отблъсна масирана атака, свали 148 руски дрона

Свят Преди 2 часа

Атаката беше отблъсната от авиацията, противовъздушните ракетни части, системите за електронна война и мобилните огневи групи на украинските сили за отбрана

Скок в цените на торове и етанол води до покачване на хранителните стоки

Скок в цените на торове и етанол води до покачване на хранителните стоки

Пари Преди 4 часа

Царевицата, фуражната пшеница и суровата захар поскъпват на международните пазари, докато ССБ отчита спокойна търговия

Украинска делегация пристигна в САЩ за двустранни преговори за Украйна

Украинска делегация пристигна в САЩ за двустранни преговори за Украйна

Свят Преди 4 часа

Съединените щати ще бъдат представлявани от специалния пратеник на Белия дом Стив Уиткоф и зетя на президента Доналд Тръмп - Джаред Къшнър

ЦИК разясни правилата за гласуване по настоящ адрес

ЦИК разясни правилата за гласуване по настоящ адрес

Може ли избирателят да гласува в населено място, където няма адресна регистрация, но живее там?

Може ли да се гласува с пълномощно?

Може ли да се гласува с пълномощно?

Вижте повече по темата в следващите редове

Путин поздрави иранските лидери за Новруз, обяви Русия за верен партньор

Путин поздрави иранските лидери за Новруз, обяви Русия за верен партньор

Свят Преди 5 часа

Някои ирански източници заявиха, че страната им не получава особена помощ от Москва в най-голямата криза, с която се сблъсква Иран, откакто шахът бе свален от власт през 1979 г.

<p>Туитовете му струваха милиони - вердиктът срещу Мъск е окончателен</p>

Съд в Сан Франциско: Илон Мъск е подвел инвеститори при сделката за Twitter

Свят Преди 5 часа

Съдиите излязоха с окончателно решение срещу технологичния милиардер

Изстрелял ли е Иран балистични ракети по базата Диего Гарсия?

Изстрелял ли е Иран балистични ракети по базата Диего Гарсия?

Свят Преди 6 часа

Бомбардировачи и техника са разположени на острова, който играе ключова роля в американските операции от Афганистан до Ирак

<p>Принудителна евакуация на деца в Славянск</p>

Принудителна евакуация на деца в Славянск заради напредващи руски сили

Свят Преди 6 часа

Над 40 квартала попадат в зона на опасност, докато дроновете разширяват фронтовата линия

<p>Списъкът на страните, които се готвят да пазят Ормузкия проток, расте</p>

Европейски, азиатски и северноамерикански страни се обединяват за безопасно преминаване през Ормузкия проток

Свят Преди 7 часа

Държавите ще предприемат стъпки за стабилизиране на енергийните пазари и подпомагане на най-засегнатите.

<p>Иран допуска японски кораби в Ормузкия проток</p>

Киодо: Иран е готов да пропусне японски кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 7 часа

Външният министър Абас Арагчи заяви, че морският път остава достъпен за страни, които не участват в нападения срещу Иран