П резидентът на САЩ Джордж Буш заяви, че радикалната групировка "Хамас", която спечели палестинските избори, не трябва да получава финансиране от чужбина, докато не признае правото съществуване на Израел и не стане партньор в мирния процес в Близкия изток.
"Мнението ми е, че не може да се финансира правителство, което не е партньор в мирния процес", заяви Буш пред журналисти в президентския самолет на връщане от Колорадо във Вашингтон.
Палестинската власт е изправена пред огромна финансова криза, след като Израел спря да й превежда месечните приходи от мита и такси на стойност 50 млн. долара.
Тези пари са около 30% от бюджета на палестинската автономия и се използват за заплатите на около 140 хил. служители, между които 60 хиляди полицаи и членове на службите за сигурност.
Във връзка с решението говорителят на Държавния департамент Адам Иръли вчера заяви, че "САЩ разбират много добре мотивите на Израел".
Вашингтон не финансира пряко палестинската автономия, а й предоставя помощи чрез неправителствени организации.
В Египет, където е от вчера на посещение, държавният секретар Кондолиза Райс заяви на съвместна пресконференция с египетския външен министър Ахмед Абул Гаит, че "Хамас" трябва да избира между тероризма и политиката.
"Не може с единия крак да си в лагера на терористите, а с другия - в лагера на политиката", подчерта тя.
Египетският й колега обаче изрази мнение, че би било прибързано да се спре международната помощ за палестинското правителство. По този начин той попари надеждите на Вашингтон за обединен фронт срещу "Хамас", коментира Асошиейтед прес.
"Трябва да дадем време на "Хамас". Сигурен съм, че движението ще претърпи развитие. Не трябва да подхождаме с предубеждение", подчерта Гаит.
Квартетът за мир в Близкия изток, който включва ООН, ЕС, САЩ и Русия, ще изчака радикалното движение да състави правителство, преди да реши дали да го финансира, заяви пък върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана.