"16 нови генерали за Гергьовден", информира "24 часа". 16 нови генерали получиха пагоните си от президента Георги Първанов на традиционна церемония в навечерието на днешния празник на войската, 6 май. Сред тях е новият шеф на Генералния щаб Златан Стойков, който стана четиризвезден генерал. Сред повишените армейски чинове е и неговият първи заместник вицеадмирал Емил Люцканов.

"11 искат Първанов в цугцванг" е озаглавен анализът в изданието. Повод е писмото на 11-те, които искат от президента референдум за американските бази у нас.

"Обществото иска да знае, има право да знае и трябва да знае всичко, свързано с бъдещите бази. И най-главното - дали са опазени националният интерес и националната сигурност. Но това няма да стане с дребни партийни
игри, нито с нескритата радост, че си наврял президента в капана. Първанов ще изскочи из капана по възможно най-предвидимия начин. И отново ще поиска това, което иска от две години - промяна в Закона за допитване до народа. Ще поиска държавният глава лично, а не чрез парламента, да обявява референдум."

"Популизми в нашенски вариации" разглежда в коментара си "Труд". Популистите си приличат по това, че влизат рязко в политиката, противопоставяйки се на съществуващата политически класа като цяло и на партиите. Сред имената, които се свързват с радикалния популизъм, са Жорж Ганчев, Симеон Сакскобургготски, Волен Сидеров и от време на време - Бойко Борисов. Популистите ни обаче са еднодневки, и да влязат в парламента и във властта, не ги преизбират.

"Уникална ли е българската "Атака"?", пита се в анализ "Дума". Авторът допълва щрихи към характеристиката на казуса:

"Според мен "Атака" е не толкова националистическа, колкото типично популистка формация. Това означава, че лидерите й се вслушват внимателно в преобладаващите нагласи на обществото, след което ги трансформират в програмно-политически искания. Не съм склонна да подценявам подобни умения, защото те изискват не само да се усещат променящите се нагласи, но и специфична решителност да се говори на висок глас онова, което другите не смеят да кажат."

Отбелязва се още, че популизмът се ражда и поддържа не толкова благодарение на собствените си еклектични послания, колкото от прекъснатата връзка между традиционните партии и променящото се общество.

"НДСВ ще пази кабинета до 1 януари 2007 г.", извежда като новина "Сега". НДСВ ще пази кабинета в сегашния му състав до 1 януари 2007 г., но при евентуално отлагане на членството ни в Европейския съюз ще настоява за нова конфигурация на управлението.

Това мнение застъпва ръководството на партията. Независимо от негативните оценки в доклада на Еврокомисията след огласяването му на 16 май царистите няма да настояват за персонални промени в правителството.

"Соцпартията царува, но не управлява" е анализът в "Монитор". Посочва се, че БСП е само параван за поредното провеждане на дясна политика, която обаче е нежелана не само за нейните членове и симпатизанти, но и за голяма част от българите. Това остро противоречи на формулата за този кабинет, който трябваше да бъде социален като отговорност и политика на
левицата.

Екипност в кабинета трудно се забелязва извън работата по проблемите, свързани с членството в ЕС. Иначе министрите в другите ведомства си гледат партийните и личните интереси, без много-много да се съобразяват с коалиционните партньори и да обясняват действията си пред обществото, се отбелязва в коментара.

"Три сценария за президентски избори 2006" разиграва "Капитал". Първият вариант е Георги Първанов срещу силен десен кандидат, без да се изключва да има още участници във вота, но с по-слаби шансове за успех. Гласовете най-вероятно ще се разпределят между двамата в т.нар. "чиста конкуренция".

Другият сценарий е Първанов "да се състезава" с множество по-слаби кандидати, като например четирима от тях са десни, двама са националисти, един е комунист. Третата схема на вота доразвива първата - срещу сегашния държавен глава да се изправи десен кандидат, но в играта се появява и силна популистка фигура.

Това на практика е ситуацията от изборите през 2001 г., когато същинската конкуренция беше между Петър Стоянов, Георги Първанов и ген. Богомил Бонев. Това е най-непредсказуемата ситуация, защото третият би могъл да обърка играта и на левия, и на десния претендент.

"Президентска монархия и корона от трънливи въпроси", коментира "Сега". Разглежда се възможността Симеон Сакскобургготски да стане президент, а Бойко Борисов - премиер.

"Пред президентската корона на царя и правителството на пожарникаря има прекалено много трънливи въпроси. Първият е дали сметката ще излезе вярна. Първанов има висок рейтинг. Но повечето от социалистите започват да охладняват към него. Въпреки това с ДПС зад гърба си към този момент президентът изглежда непреодолим противник. Симеон не би тръгнал на битка, без да е сигурен в успеха си. Освен себе си и царя, обаче, Борисов няма друг печеливш кандидат. Ако бъдещата партия пропусне президентските избори, рискът от това да изпусне бъдещето си, изглежда реален", е прогнозата в изданието.

"Десните търсят камикадзе за вота" е коментарът в "Стандарт". Посочва се, че българската десница в такъв вид не може да бъде ефикасна опозиция на управлението и на левицата. Такава опозиция прави всяко правителство да изглежда непоклатимо. В това състояние на кадровия потенциал и идеи десницата в България не може да спечели каквито и да е избори.

Вместо да покаже принципност на позициите и да представят доказателство за обрат на политическите процеси в посока възход на десницата, преговорите за общ кандидат-президент дават точно обратните резултати, е изводът на автора.

"Няма да подкрепим непечеливш десен кандидат-президент", категорична е Ася Михайлова, депутат от коалиция ОДС и член на Изпълнителния комитет на Движение "Гергьовден". В интервю за "Новинар" тя заявява:

"Ние няма да се съгласим и няма да продължим да участваме в преговорите, само за да легитимираме всички десни партии, представени в парламента, които участват в тези преговори. Работим целенасочено, съвсем овладяно за обща дясна кандидатура, независимо от това къде какво се говори и какви изявления се правят. Смятаме, че тази дясна кандидатура трябва наистина да бъде печеливша. Това е основното, което ни води в тези преговори."

"Отменят кризата в дунавските градове", информира "Труд". Кризисното положение във всички общини по поречието на Дунав ще бъде прекратено. Това предложение към Министерския съвет ще отправи вицепремиерът и министър на бедствията и авариите Емел Етем. Решението за това било взето след заседание на кризисния щаб към министерството.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нова история за "Властелинът на пръстените" от Стивън Колбърт и неговия син

Нова история за "Властелинът на пръстените" от Стивън Колбърт и неговия син

Любопитно Преди 5 минути

В нов филм Колбърт и синът му ще разкажат истории, скрити между страниците на "Властелинът на пръстените: Задругата на пръстена", проследявайки първите стъпки на героите в Средната земя

Нова глава в любовта: Три зодии са изправени пред съдбовни промени

Нова глава в любовта: Три зодии са изправени пред съдбовни промени

Любопитно Преди 10 минути

Любовният хороскоп за края на март обещава съдбовни промени в личния живот. Някои ще подобрят взаимоотношенията си, а други ще се отворят към нови чувства Три зодии ще се радват на късмет в любовта - това са родените под знака на Риби, Дева и Стрелец

Трайков: Ще осигурим оригинални части от Русия за АЕЦ "Козлодуй"

Трайков: Ще осигурим оригинални части от Русия за АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 24 минути

Кабинетът е одобрил дерогации за доставки по десет процедури

Великден без провал: Трикът с температурата, който спасява всяко яйце

Великден без провал: Трикът с температурата, който спасява всяко яйце

Любопитно Преди 39 минути

Хората традиционно боядисват яйца преди един от най-големите християнски празници Великден, но черупките могат да се напукат по време на готвене, което може да извади от равновесие дори перфектните домакини

Петима задържани за схемата с фалшивите 1,2 млн. евробанкноти

Петима задържани за схемата с фалшивите 1,2 млн. евробанкноти

България Преди 52 минути

Групата е била наблюдавана още при влизането ѝ в страната

Предстои рязък обрат във времето: Зимата се завръща с дъжд и сняг

Предстои рязък обрат във времето: Зимата се завръща с дъжд и сняг

България Преди 53 минути

След слънчев четвъртък с температури до 18°, в петък времето рязко се променя с интензивни валежи и гръмотевици. Вижте кога дъждът ще премине в сняг и къде вятърът ще донесе студен фронт през почивните дни

МС сезира КС заради наложените от парламента мерки за горивата

МС сезира КС заради наложените от парламента мерки за горивата

България Преди 59 минути

Кабинетът изтъкна важността на мерките, но оспори правната форма на предложението

„Да направим Плутон велик отново“: Шефът на НАСА иска Тръмп да му върне статуса на планета

„Да направим Плутон велик отново“: Шефът на НАСА иска Тръмп да му върне статуса на планета

Любопитно Преди 1 час

Шефът на НАСА поиска Тръмп да „направи Плутон велик отново“, но може ли президентски указ да пренапише Космоса? Вижте защо леденото кълбо още не е направило и една пълна обиколка около Слънцето, откакто го познаваме

Заради скъпите горива: Подготвят пакет от мерки и за бизнеса

Заради скъпите горива: Подготвят пакет от мерки и за бизнеса

България Преди 1 час

Очаква се те да бъдат обявени до няколко дни

"Най-лошото, което съм виждал": Петролният сектор се сблъсква с последиците от войната в Близкия изток

"Най-лошото, което съм виждал": Петролният сектор се сблъсква с последиците от войната в Близкия изток

Свят Преди 1 час

Войната разклаща пазарите и заплашва да преформатира енергийния сектор

Световен ръст на сатанизма: Папата свика среща на екзорсисти

Световен ръст на сатанизма: Папата свика среща на екзорсисти

Свят Преди 1 час

Папа Лъв XIV прие най-високопоставените екзорсисти в света във Ватикана, които по информация са го предупредили за тревожно глобално нарастване на „окултизма, езотеризма и сатанизма“

Б.Т.Р. обявиха датите за голямо национално турне през 2026 г.

Б.Т.Р. обявиха датите за голямо национално турне през 2026 г.

Любопитно Преди 1 час

Бандата е подготвила поредица от 11 концерта на открито през лятото и експлозивен финал в зала 1 на НДК на 27 ноември. Tour 2026 ще включи най-силните парчета на Б.Т.Р., изпълнени с характерната енергия на бандата, която не оставя и миг почивка за феновете

Снимката е илюстративна

Reuters: Китай сканира океанското дъно в подготовка за подводна война със САЩ

Свят Преди 1 час

Десетки китайски кораби сканират морското дъно от Арктика до Гуам в мащабна операция за „военно-гражданска фузия“. Вижте как Пекин събира данни за подводния релеф и разполага стотици сензори, за да подкопае предимството на САЩ в бъдещи подводни битки

Барби с диабет тип 1: Новата кукла на Mattel, която учи децата на кураж

Барби с диабет тип 1: Новата кукла на Mattel, която учи децата на кураж

Любопитно Преди 1 час

Mattel разширява своята приобщаваща линия Fashionistas с кукла, която носи инсулинова помпа и сензор за глюкоза, помагайки на децата да приемат по-добре медицинските състояния

Военни действия в Донецка област: Русия твърди, че е превзела още едно село

Военни действия в Донецка област: Русия твърди, че е превзела още едно село

Свят Преди 2 часа

До момента няма официална реакция от украинска страна