Б ританският премиер Тони Блеър e на посещение в Либия, първи етап от последната му африканска обиколка като британски премиер.

Освен с либийския държавен глава Муамар Кадафи, Блеър се срещна и с три либийски семейства на заразени с вируса на СПИН деца, за което са осъдени нa смърт пет български медицински сестри и палестински лекар.

Премиерът изразил пред семействата голямата симпатия към всички пострадали семейства от името на Великобритания, Европейския съюз и международната общност.

Блеър е уверил, че Лондон ще продължи да оказва помощ по всякакъв възможен начин и добавил, че прогресът по този проблем ще съдейства за подобряване на отношенията на Либия с международната общност.

Срещата става в момент, когато нарастват надеждите за уреждане на случая с шестимата медици.

"Нашата позиция е добре известна. Това, което трябва да направим е

да работим с либийските власти по въпроса",

коментира говорителят на Блеър.

Днес в. "Файненшъл таймс" писа, че британски и европейски представители активизират усилията за освобождаването на петте български медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт в Либия, и се надяват на пробив през следващите седмици.

Преди да излети за Триполи Тони Блеър похвали трансформацията на Либия и заяви, че е лесно да се разговаря с Кадафи.

"Смятам, че е много лесно да се говори с него", каза Блеър и допълни, че отношенията му с Кадафи са много добри.

Британският премиер посочи още, че контактите между Либия и Великобритания са се променили - подобна среща не би била мислима преди 10 години.

Той похвали Либия и за ролята й в борбата с тероризма, като посочи, че част от данните, предоставени от страната, са били много полезни в тази насока.

А няколко часа по-късно, след разговор с Кадафи, Блеър заяви: "Връзките на Великобритания с Либия претърпяха "пълна трансформация" през последните три години.

"Сега

имаме засилено сътрудничество в борбата с тероризма,

в областта на отбраната, а и търговските отношения, както може да се види от сключената днес значителна инвестиционна сделка, се развиват все повече и повече", каза премиерът, цитиран от Ройтерс.

Блеър посети Либия за първи път през 2004 г., с което потвърди завръщането на Триполи в лоното на международната общност, след като Либия изостави опитите да се сдобие със забранено оръжие и се съгласи да изплати обезщетение на жертвите от атентата срещу самолет на "ПанАм" над Локърби през 1988 г.

Британската петролна компания "Бритиш петролиъм" (British Petroleum) обяви днес, че е подписала важно споразумение за проучване и разработка на находища с Либийската национална петролна компания.

Президентът на "Бритиш петролиъм" Тони Хауърд обяви, че сделката е на стойност най-малко 900 милиона долара, като допълни, че това е "най-големият единичен ангажимент на компанията.

Сделката бе подписана в крайбрежния град Сирт, където се срещнаха Блеър и Кадафи.

"Нашето споразумение е началото на продължително, дългосрочно и взаимно изгодно партньорство с Либия", заяви Хауърд.

"Със своите потенциално големи ресурси от газ, благоприятно географско положение и подобряване на инвестиционния климат, Либия има невероятната възможност да бъде източникът на по-чиста енергия за света", отбеляза той.

Сделката връща британската компания в Либия за първи път от 30 години насам и представлява ясен знак, че страната, която някога се ползваше с лоша международна репутация, сега си я възвръща, посочват световните агенции.

"Бритиш петролиъм" обяви, че проектът за проучване и разработка на находища ще покрие площ от около 54 000 кв. Км. на сушата и в морето, и може да доведе до сондирането на около 20 кладенеца.

Либия ще купи британски ракетни системи и системи за въздушна отбрана съгласно ново споразумение за сътрудничество в сферата на отбраната между двете страни, съобщи либийският премиер Ал Багдади Али ал Махмуди.

Тони Блеър също каза, че британски компании ще подпишат важни договори в сферата на отбраната с Либия до няколко месеца.

"Либия ще купи ракетни системи и системи за въздушна отбрана в допълнение към споразумения за военно обучение и местно производство", заяви либийският премиер пред журналисти в Сирт в края на еднодневното посещение на Тони Блеър в Либия.

"Като част от сътрудничеството в сферата на отбраната, смятаме, че през следващите няколко месеца ще бъдат подписани също значими договори ", заяви британският премиер Тони Блеър на пресконференция, след като "Бритиш петролиъм" постави началото на нова ера в британско-либийските търговски връзки като обяви гигантска сделка за проучване и разработване на находища в Либия.

Блеър каза, че решението на "Бритиш петролиъм" да се върне в Либия за първи път от 1974 г., когато петролната индустрия на страната бе национализирана, показва, че търговските връзки между двете страни "се развиват все повече и повече".

"Преди няколко години Великобритания и Либия не биха могли да имат това партньорство", отбеляза Блеър. "Това е полезна промяна за Либия и Великобритания и за по-широк регион", допълни британският премиер.

Тони Блеър приветства засиленото сътрудничество в борбата с тероризма и в отбраната между Великобритания и някога изолираната северноафриканска държава.

В същото време

в Лондон Тони Блеър бе обвинен, че пилее парите на данъкоплатците

за "суетна обиколка", след като стана ясно, че последното му пътуване в Африка, включващо Либия, ще бъде отразено по страниците на "Men's Vogue" - американската версия за мъже на популярното  списание "Вог".

Интернет-изданието на в. "Дейли мейл" напомни, че приключващия с мандата си премиер бе остро критикуван от консерваторите за това, че използва последните седмици на власт, за да трупа лични изгоди вместо да постигне конкретни политически промени.

Министърът на транспорта в сянка Крис Гейлинг реагира по следния начин, след като научи, че с Блеър пътуват журналист и двама фотографи на светското списание:

"Изглежда Тони Блеър е пренебрегнал задълженията си като премиер и изнемогващият данъкоплатец трябва да финансира суетното му пътуване по света, което цели да подготви следващата фаза в кариерата му. Той изглежда по-загрижен как ще изглежда в списанието, отколкото как да се справи с проблемите у дома."

Екипът на "Men's Vogue" е сред журналистите, които плащат по 2800 паунда за място в самолета на премиера при африканската му обиколка.


Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Норвежкият крал е приет в болница

Норвежкият крал е приет в болница

Свят Преди 34 минути

Кралският двор обяви, че Харалд Пети страда от хемолитична анемия

Трима загинаха при катастрофа с хеликоптер на Сифнос

Трима загинаха при катастрофа с хеликоптер на Сифнос

Свят Преди 48 минути

От остров Сирос е изпратено подкрепление с бързоходен катер заради възникналия пожар

Етна отново изригна - ограничения на полетите в Катания

Етна отново изригна - ограничения на полетите в Катания

Свят Преди 3 часа

Пътниците са призовани да проверяват актуалната информация за полетите си при съответните авиокомпании

Лидерът на "Кръв и чест" в Пловдив остава в ареста

Лидерът на "Кръв и чест" в Пловдив остава в ареста

България Преди 4 часа

Колев е сочен от прокуратурата за извършител, а другите двама задържани за помагачи

Данните на НОИ и НСИ показват големи разлики между регионите

Пенсионерите вече са над 40% от населението в шест области у нас

Парите ни Преди 4 часа

Кърджали, Видин и Габрово са начело, докато София остава с най-нисък дял

Голям пожар над Белоградчик заплаши къщите в града

Голям пожар над Белоградчик заплаши къщите в града

България Преди 5 часа

Предполага се, че пламъците са възникнали, докато хора в плевня са варили зимнина

84-годишният Харисън Форд се завръща към ролята на Индиана Джоунс

84-годишният Харисън Форд се завръща към ролята на Индиана Джоунс

Любопитно Преди 5 часа

Холивудската легенда Харисън Форд обяви изненадващото си завръщане към ролята на известния археолог Индиана Джоунс, след като стана ясно, че ще бъде пряк модел за нова атракция в увеселителния парк на Walt Disney World

Полша връща временния таван на цените на бензина и дизела и намалява ДДС върху горивата до 8% до края на август.

По-евтини горива в Полша

БезГранично Преди 5 часа

ДДС пада, държавата слага таван на цените

Кой е най-щастливият ден за зодията ви между 17 и 23 август

Кой е най-щастливият ден за зодията ви между 17 и 23 август

Любопитно Преди 5 часа

Макар предстоящата енергия да изглежда предимно спокойна, не се заблуждавайте – нещата все пак се развиват във ваша полза

Общата фактура за сезона показва разликата между прогнозно начисленото през годината и реално отчетеното потребление на топлинна енергия.

Излязоха изравнителните сметки за парното в София

Парите ни Преди 5 часа

Клиентите вече могат да проверят дали имат да доплащат или да получават пари обратно

Кметът на Бургас не се интересува от президентския пост

Кметът на Бургас не се интересува от президентския пост

България Преди 5 часа

Николов: С политика до "Евровизия" аз няма да се занимавам

Част от електронните услуги на НАП ще бъдат временно ограничени, но декларации и заявления ще продължат да се приемат.

НАП ограничава част от услугите си за няколко дни

Парите ни Преди 5 часа

Плащанията с карти и някои електронни услуги няма да работят от вечерта на 26 август до края на месеца

Кание Уест

Кание Уест планира два концерта в Русия през есента

Любопитно Преди 6 часа

Музикалният промоутър SAY Agency съобщи, че американският рапър Кание Уест планира два мащабни концерта на стадион „Газпром Арена“ в Санкт Петербург през октомври, пренебрегвайки международния бойкот на западните изпълнители срещу Русия

Застреляха бременна жена, майка ѝ и дете в Испания

Застреляха бременна жена, майка ѝ и дете в Испания

Свят Преди 6 часа

Двама маскирани мъже, придвижващи се с мотоциклет, са открили огън по жертвите