П резидентът обяви доходите си, както обеща на вчерашната пресконференция във Варна. Декларацията до Сметната палата за имуществото и доходите на Георги Първанов вече е публикувана в уебсайта на президентството (President.bg).

Съгласно изискванията на закона държавният глава обяви следното:

За 2005 г. няма промяна в притежаваните от него и съпругата му недвижими имоти в сравнение с предходни години. Президентската двойка притежават заедно апартамент в София от 61.29 кв.м.

Държавният глава има и по наследство 1/4 част от 48 кв.м от къща в Перник и 1/2 от 0,5 дка дворно място с къща в с. Косача, община Ковачевци.

Зорка Първанова притежава по наследство 1/6 част от 0,5 дка дворно място и от 52 кв.м вила в махала Манилов дол, с. Мало Бучино, община "Овча купел", София. Тя има и лек автомобил "Фолксваген голф", модел 1988 г.

За 2005 г. Георги Първанов декларира 6 400 лева налични средства от заплата, както и 7 650 лева по разплащателна сметка на съпругата му и 2500 лева акции на нейно име. Общо президентът притежава

спестявания в размер на 20 400 лева, 5700 евро и 1200 щатски долара.

Според класация на сръбски вестници на заплатите на европейските държавни глави от 2004 г., трудовите възнаграждения на българския и сръбския президент Георги Първанов и Борис Тадич със своите 700 евро месечно са на дъното на таблицата. Тогава в. "Данас" намери в сайта на Първанов информацията, че той получавал месечно 700 евро.

Необходимо е да бъде приет изцяло нов закон за съдебната власт,

заяви на пресконференцията вчера Георги Първанов. По думите му този закон трябва да уреди детайлно правомощията на министъра на правосъдието и да не допусне намеса от негова страна при функционирането на съдебната власт в страната.

В диалог с Европейската комисия (ЕК) трябва да се прецени дали това е достатъчно, за да се разсеят съмненията, свързани с независимостта на съдебната ни власт, подчерта Първанов, като очерта редица мерки за преодоляването на

проблемите от доклада на ЕК за напредъка на България.

Държавният глава отбеляза още, че е нужно по законодателен път да се потвърди принципът на случайното разпределяне на делата. Според него тази стъпка ще предотврати прилагането на корупционни практики.

Напълно решими са задачите, свързани с борбата против прането на пари, увери Първанов. В тази връзка е важно ускореното приемане на внесените в парламента промени в закона и в Наказателния кодекс.

Президентът подчерта, че е необходимо да се създаде независима служба за борба срещу корупцията, като акцент в работата й трябва да бъдат хората по високите етажи на властта.

"Борбата с корупцията по високите етажи на властта е проблем,

който трудно може да бъде измерен с количествени показатели. Не можем да си позволим действия, които напомнят някои стари отживели форми, революционни трибунали, "лов на вещици", които могат да се тълкуват като опит за саморазправа с опонента", посочи президентът.

Държа на тази идея не от самоцелно упорство, а защото е очевидно и не трябва да ни го казват отвън, заяви Първанов.

По думите му не бива да има действия, прескачащи границите и нарушаващи човешките права, но трябва да е ясно, че не може да има и недосегаеми от закона,

независимо къде във властта се намират те.

Държавният глава очаква във времето до следващия доклад на ЕК да има решение по въпроса, като подчерта нуждата да се гарантира независимостта на онези, които ще действат спрямо институциите, както и независимостта от онези, които ще подлежат на контрол. Според него в момента това не е така.

Георги Първанов каза още, че трябва да се внесат законодателни промени и за дейността на политическите партии, които да ограничат и направят публично, открито и контролируемо финансирането им. Необходими са мерки, които да не допускат превръщането на партиите в заложници на корпоративни интереси, категоричен бе той.

Трябва да има максимална публичност за доходите на политиците на всички нива и те да бъдат обявявани в интернет или под друга форма, добави Първанов.

Според него трябва да се уеднакви правната уредба на финансирането, която е по закона за политическите партии и по избирателните закони. В момента между тях има различия, които трябва да бъдат преодолени - например на дружества с държавно участие или изпълнители на обществени поръчки, подчерта той.

По думите му недопустимо е такива дружества да участват във финансирането на кампании или на политически формации.

За него предстоящата президентска кампания ще бъде първата реална проверка на един такъв нов подход във финансирането. Държавният глава изрази увереност, че депутатите ще отчетат тази необходимост, когато се подготвят промени в закона за избирането на президент.

Случващото се в момента с досиетата е грешка,

категоричен бе държавният глава в отговор на въпрос за дебата около решението на вътрешния министър Румен Петков да предостави информация от архивите на МВР за определени лица.

Българският политически елит пропусна възможността да даде верния, честния отговор по темата за досиетата, да обяви имената на политическите доносноци, работили срещу свои колеги, приятели и роднини, и да благодари на всички онези разузнавачи и работили под една или друга форма за България, каза Георги Първанов.

Той посочи, че законодателството поставя едва ли не на еднаква плоскост и едните и другите, и определи това като държавническа недалновидност.

Изчерпваме политическата и духовната си енергия

в един излишен дебат, който може да ни върне назад, смята Първанов. Според него предоставянето на информация от архивите не бива да се прави избирателно за една категория, а трябва да има единен подход.

Преговорите със САЩ за съвместните военни съоръжения на българска територия бяха водени добре и защитиха максимално националния интерес по няколко много важни пункта, подчерта също така Георги Първанов на днешната пресконференция.

Това ще бъдат съвместни обекти, командвани от български офицери. България може да поиска да получи и безусловното прилагане на нейна юрисдикция, отбеляза той. По думите му

2500 души не могат да са сила, която да застраши която е да е страна.

България не би допуснала използването срещу наш съсед на подобни сили, заяви Първанов, като същевременно апелира да се отчетат и възможните положителни страни на споразумението със САЩ. Той изтъкна изключително добрата по думите му възможност, която получават българските въоръжени сили за повишаване на оперативната си съвместимост с американските ни съюзници.

Като некоректни президентът Първанов определи внушенията, че са възникнали проблеми в отношенията ни с Русия по темите за оръжейните лицензи, газовите доставки и транзита.

Държавният глава припомни, че темата за оръжейните лицензи присъства в рамките на целия преход и изтъкна, че газовият въпрос засяга освен България, и цяла Европа, в т.ч. и страни, които нямат бази и са с неутрална политика.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"От фрагментация към мащаб": Водещи индустриални лидери призоваха за реформи в ЕС

"От фрагментация към мащаб": Водещи индустриални лидери призоваха за реформи в ЕС

Любопитно Преди 58 минути

В рамките на Green Transition Forum 6.0, десетки висши ръководители на водещи компании от ключови индустрии у нас поставиха началото на "Софийска инициатива"

Бюджетната комисия прие на второ четене промените в Закона за защита на потребителите

Бюджетната комисия прие на второ четене промените в Закона за защита на потребителите

България Преди 2 часа

Законопроектът прехвърля определени текстове от Закона за въвеждането на еврото в Закона за защита на потребителите

Росица Кирова от ГЕРБ-СДС оглави Комисията по туризъм

Росица Кирова от ГЕРБ-СДС оглави Комисията по туризъм

България Преди 3 часа

Комисията по туризъм се състои от 15 народни представители

Атидже Алиева-Вели от ДПС стана председател на Комисията по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите

Атидже Алиева-Вели от ДПС стана председател на Комисията по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите

България Преди 3 часа

Комисия по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите се състои от 15 народни представители

Шарън Стоун с разтърсващо признание за жестоко нападение в гръб и скрити счупвания

Шарън Стоун с разтърсващо признание за жестоко нападение в гръб и скрити счупвания

Любопитно Преди 3 часа

Холивудската легенда разкри, че е прекарала цяло десетилетие без да подозира за бруталните травми по тялото си, след като била оставена в безсъзнание на пода от мистериозен нападател

Изписаха от „Пирогов“ 17-годишния младеж от Благоевград

Изписаха от „Пирогов“ 17-годишния младеж от Благоевград

България Преди 3 часа

7-годишният младеж от Благоевград, който беше приет по спешност в столичната университетска болница „Пирогов“, днес (4 юни) бе изписан в добро състояние, съобщиха официално от лечебното заведение

Томислав Дончев беше избран за председател Комисията по иновациите и дигиталната трансформация

Томислав Дончев беше избран за председател Комисията по иновациите и дигиталната трансформация

България Преди 3 часа

Комисията по иновациите и дигиталната трансформация се състои от 15 народни представители

Петър Стойчев от „Прогресивна България“ оглави Комисията по младежта и спорта

Петър Стойчев от „Прогресивна България“ оглави Комисията по младежта и спорта

България Преди 3 часа

Комисията по въпросите на младежта и спорта се състои от 23-ма народни представители

Актьорът Шая Лабъф получи две години пробация заради сбиване

Актьорът Шая Лабъф получи две години пробация заради сбиване

Свят Преди 3 часа

Лабъф, известен с ролите си във филмите „Трансформърс“ и „Индиана Джоунс и Кралството на кристалния череп“, беше арестуван след инцидент на 17 февруари

Трансдъщерята на Илон Мъск си тръгна бясна от интервю след въпрос за баща ѝ

Трансдъщерята на Илон Мъск си тръгна бясна от интервю след въпрос за баща ѝ

Любопитно Преди 4 часа

22-годишният модел Вивиан Уилсън, която смени пола си през 2022 г., прекъсна внезапно разговор с репортер в Ибиса. Конфликтът между нея и технологичния магнат Илон Мъск продължава да ескалира публично след серия от взаимни обвинения