П етте медицински сестри в Либия и д-р Здравко Георгиев са приели с голямо притеснение прогнозите на български арабисти за вариантите за присъдите, които съдът в Триполи трябва да произнесе на 19 декември.

Според д-р Георгиев тези хора никога не са били ангажирани и не са допринесли с нищо за решаването на случая, затова той призова да престанат с опитите си да използват процеса за извличане на дивиденти, съобщи БНР.

"Непрекъснато четем и слушаме за прогнозите на Киряк Цонев и Боян Чуков. Не мога да разбера всичко това с каква цел се прави", обясни той.

Д-р Георгиев обясни, че не може да разбере мрачните прогнози след всички осем години в затвора.

Те не знаят в детайли за какво става въпрос и вместо, както целият свят знае и твърди, че сме невинни и трябва да си ходим, те чертаят и предсказват такива мрачни прогнози за доживотни и смъртни присъди, а сега вече цитират и името на жена ми, каза д-р Георгиев.

"Киряк Цонев цитира, че ще има поне една или две смъртни присъди и тези момичета там са се побъркали, както и аз. С каква цел го правят тези "специалисти", добави той.

"Знаете всички Криси (Кристияна Вълчева) колко е силна и какъв дух и оптимизъм има, но да го слуша това... Най-после и нещо друго, тези хора могат ли да си представят, че нашите родители, деца и близки слушат тези мрачни прогнози и всички тези глупости, които говорят?", заяви още д-р Здравко Георгиев.

"Съществува либийска традиция "дия" - пари за кръв, за случаи на неволно или умишлено убийство, когато семействата на пострадалите получават парична компенсация. Такъв вариант се обмисля от САЩ и ЕС".

Това каза межевременно посланикът на джамахирията в САЩ Али Ауджали в интервю за сайта на Съвета за външни отношения (cfr.org), помолен да коментира делото в Триполи.

Пострадалите деца трябва да получават добра медицинска помощ, докато са живи, а семействата им трябва да бъдат обезщетени, отговаря той на въпрос дали би могло да се намери решение чрез международен механизъм.

Али Ауджали обяснява, че е създаден фонд от либийци и от фондация "Кадафи", в който могат да участват различни държави и правозащитни организации.

На въпрос дали вижда признаци за решаване на случая, посланикът посочва, че това е много деликатен вътрешнополитически въпрос.

От болестта са засегнати 429 деца, което означава 429 семейства и хиляди роднини, казва той.

В Либия има стотици болници, а проблем е възникнал само в болницата в Бенгази, коментира Ауджали тезата, че заразяването се дължи на проблем с хигиената.

Освен това той заявява, че отношенията между Либия и България са добри и не би имало причина либийските власти да изфабрикуват обвинения срещу българските медицински сестри.

Посланикът на Либия в САЩ бил оптимист и смята, че скоро ще бъде намерено решение на проблема.

Интервюиращият - зам.-редакторът на сайта Робърт МакМахон, определя процеса като един от най-тежките нерешени въпроси между западните страни и Либия.

Той припомня, че САЩ и други наблюдатели са заявили, че процесът - по обвинение за съзнателно заразяване на либийски деца с вируса на СПИН - е неправдоподобен.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп получи покана за визита в Русия

Тръмп получи покана за визита в Русия

Свят Преди 3 минути

Лавров: Не сме обсъждали санкции

Огромен удар срещу наркомафията в Полша, дрога за 275 милиона долара

Огромен удар срещу наркомафията в Полша, дрога за 275 милиона долара

Свят Преди 1 час

Основната група е извършвала трафик на наркотици в няколко части на Европа

Зов за помощ: Млада жена се бори с левкемия

Зов за помощ: Млада жена се бори с левкемия

България Преди 3 часа

Вики вдигнала температура в края на октомври

Русия помага на Китай за нахлуване в Тайван

Русия помага на Китай за нахлуване в Тайван

Свят Преди 3 часа

„Инсайдър“ се е сдобил с планове за обучение на китайски специалисти

Обвиниха български шофьор за убийство на пътя в Гърция

Обвиниха български шофьор за убийство на пътя в Гърция

Свят Преди 4 часа

Самият българин се лекува под охрана в хирургична клиника

Какво е „сив развод“ и защо експертите казват, че зачестява

Какво е „сив развод“ и защо експертите казват, че зачестява

Любопитно Преди 4 часа

Ескперти анализират защо все повече двойки избират да приключат връзките си след десетилетия заедно

<p>Пътят на Зеленски към сърцето на Тръмп - голф стик за Доналд и писмо за Мелания</p>

Politico: Пътят на Зеленски към сърцето на Тръмп - голф стик за Доналд и писмо за Мелания

Свят Преди 4 часа

Зеленски е получил символичен комплект ключове от Белия дом

Внукът на Кенеди се подигра на Мелания Тръмп (ВИДЕО)

Внукът на Кенеди се подигра на Мелания Тръмп (ВИДЕО)

Любопитно Преди 5 часа

Във видеото, което вече има над 200 000 гледания, Шлосберг носи руса перука и имитира акцента на Мелания Тръмп, докато чете писмото ѝ

Мъж преби жена в дома ѝ, после нападна полицаи

Мъж преби жена в дома ѝ, после нападна полицаи

България Преди 5 часа

Пристигналият на място полицейски екип е установил бившия приятел на пострадалата – криминално проявен

Млад финландски депутат почина в парламента в Хелзинки

Млад финландски депутат почина в парламента в Хелзинки

Свят Преди 5 часа

Според полицията Пелтонен е издъхнал около 11 ч. местно време

<p>Автралийски инфлуенсър отива на съд за смъртта на новородено</p>

Скандал с домашни раждания: австралийска „гуру“ обвинена за смъртта на бебе

Свят Преди 6 часа

И майката, и новороденото получили сериозни медицински усложнения, а момченцето починало осем дни по-късно.

Протест пред парламента, искат забрана на клетките за телета

Протест пред парламента, искат забрана на клетките за телета

България Преди 6 часа

Отглеждането на телета в клетки е практика, която все още се среща у нас

Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев

Медведев за Зеленски: Каква мелодия ще засвири клоунът от Киев за гаранциите и териториите у дома

Свят Преди 6 часа

Бившият руски президент и настоящ заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев нарече "антируската подстрекателска коалиция на желаещите" неефективна

<p>Почина легендарният каскадьор, подпален заради обложка на Pink Floyd</p>

Почина Рони Рондел-младши – легендарният каскадьор, запален за обложка на Pink Floyd

Свят Преди 6 часа

Рондел-младши е издъхнал на 88-годишна възраст

Русия върна телата на 1000 украински войници

Русия върна телата на 1000 украински войници

Свят Преди 6 часа

Предстои да бъдат извършени изследвания за идентифициране на останките