0
1,6 млн. лева са се опитали да източат кибер-злодеите от фирмени банкови сметки чрез тайно вкарване на шпионски софтуер, а торент-тракерите за обмен на нелицензирано съдържание днеспечелят стотици хиляди левове месечно от реклама

Престъпленията срещу деца и финансовите измами са сред най-често срещаните у нас киберпрестъпления. Налице е трайна тенденция на увеличение на този род деяния.
"Бандитите използват Интернет като средство за сексуално посегателство над деца. Дали това ще е разпространение на порнографски материали или чрез Интернет ще се стигне до обекта на желанията на педофила е различно," - разкри Явор Колев, началник на отдела за киберпрестъпления при Главна дирекция "Борба с организираната престъпост" към Национална служба полиция. Това стана по време на провелия се днес Panda Seurity Day, организиран от българския дистрибутор на фирмата Computel. Желанието на фирмата бе не само да предстви своите продукти за информационна сигурност, но и да поговори за защитата и сигурността като цяло, според управителя - Янко Спасов. "Основната схема е такава, че се минава през различни етапи на комуникация и се стига до реален контакт - реално посегателство, - добави Явор Колев. Също така зачестяват случаите на виртуално блудство - това е все по-разпространено и все повече деца стават жертви на такъв контакт. Педофилите ги принуждават към блудство, записват чрез уеб-камери и програми като Skype техните действия и впоследствие ги шантажират." Целта на бандитите, естествено, е или да накарат децата да излязат на среща на живо, или да ги принудят да извършат други сексуални действия. Престъпната схема включва и обмен на педофилските материали чрез P2P мрежи.
Що се касае до финансовите измами, актуална практика е кражбата на банкови сертификати. Тя е насочена най-често към фирми, които използват електронно банкиране, разкри Колев. "Един от способите [на кибер-злодеите - б.р.] е да заразяват компютрите чрез физически достъп до тях, като използват хората, които се занимават с хардурна или софтуерна поддръжка на PC-тата на фирмите. Тези хора чрез "флашка" заразяват компютъра, от който се осъществятват банковите разплащания". По 1000 лева на заразена машин е тарифата за "услугата", според Колев.
Така кибер-бандите заразяват компютрите със злореден софтуер, който в общия случай е съвсем прясна разработка на шпионска програма [напр. keylogger - програма за прихващане на клавишни последователности] и респективно се предполага, че е с по-малки шансове да бъде усетен. Улеснение за крадците е липсата на антивирусна програма, която да засече нередната дейност на компютъра. Зловредният код е предназначен за подслушване и кражба на чувствителните данни. В резултат на прихващането им, от банковите сметки на фирмите-жертви се правят парични преводи, за които компаниите не подозират, към български "мулета", наричани още "човешки проксита". За тях впоследствие остава 10% от отвлечената сума. Останалата част заминава към чужбина, откъдето идва "поръчката", чрез услугите за бързи парични преводи от типа на Western Union или Moneygram.
Близо 70 такива случая на източване на сметки на фирми са разкрити през 2007 година, сподели още Явор Колев. Поръчката за тях е била предимно от руската компютърна престъпност. Кибер-бандитите са се опитали да изсмучат от сметките около 1,6 млн. лева. Малко по-малко от милион са реално изтекли към Русия. От ноември 2007 г. вече няма български компании-жертви на подобен род измами. Има обаче български "мулета", които продължават да работят и парите, които "отвличат", са на фирми-жертви от Германия.
В общия случай специалистите по компютърна поддръжка, които "обзавеждат" фирмите-жертви с шпионския софтуер, са добри компютърни експерти, интелигентни, ценени. Никой не може да си представи, че точно извършват престъпения. Самите те пък се успокояват от това, че уж не извършват престъпление, тъй като според Наказатения кодекс въвежданетона компютърен вирус се счита за леко престъпление и се наказва с 1000 лева."
За да се предпазят максимално от възможността да станат жертва на подобна атака, фирмите трябва да използват добър софтуер за защита, който да е лицензиран и съответно да се обновява регулярно, подчета експертът по кибер-престъпления от ГДБОП. Според него, имало е случаи, когато ъведениятшпионски софтуер е работил по 6-7 месеца и "в негово присъствие" фирмата-жертва е изпращал SSL сертификата стотици пъти, както и цялата си адресна книга също стотици пъти.
Други основни подходи за ъвеждане нашпионските програми - с все същата цел - си остават и-мейл съобщенията, фишинг-атаките, предложенията за теглене на съдържание.
Най-често срещан видкиберпрестъпления обаче са нарушенията срещу интелектуалната собственост. Сега тесереализират основно чрез торент-тракерите. "Много се спекулира с това, че правоохранителните органи атакуват собствениците на торент-тракери, това се представя като атака към обикновени потребители. Това не е вярно. Собствениците на торент-тракери обикновено използват потребители, при които инсталират свои сървъри и ги използват, за да предоставят достъп до голям обем съдържание и да увеличават клиентите си", коментира Явор Колев. Парадоксалното е, че в момента такива мрежи се финансорат мощщно от реклама. Около 300 хиляди лева месечно печели "Замунда" от реклама. "Арена" пък си докарва над 100 хиляди лева.
"Имаме идея, заедно с г-н Янко Спасов, за създаването на специализирана група, в която да си партнират правоохранителните органи, бизнът и науката, - сподели по време на Panda Security Day г-н Колев. - От нова година може да започне активното изграждане на такава група, която да обменя информация и да бъде в услуга на обществтото. Ние сме на фронтовата линия срещу престъпността и нмаме тази база от знания, която имат хората на науката. С тяха помощ можем да сме ползени на бизнеса, - той да работи спокойно и да се чувства защитен от посегтелства."
Част от партньорството би могло да се състои в това намереният зловреден софтуер при фирми-жертви на банкови измами да бъде предоставят за анализ от научните организации, в резултат на което бинесът да реагира и да да се създават адкватни решения за превенция.

 

 



Източник: IDG.BG
Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

ж

Миньори и енергетици излизат на протест

България Преди 1 час

Исканията им са експлоатацията на въглищните централи да продължи и след либерализацията на пазара на електроенергия

Учените най-накрая потвърдиха какво има в сърцето на Луната

Учените най-накрая потвърдиха какво има в сърцето на Луната

Любопитно Преди 1 час

Какво се крие вътре в Луната четете в следващите редове

Старт на делото за смъртта на 14-годишния Филип, убит на пешеходна пътека

Започва делото за смъртта на 14-годишното момче на пешеходна пътека в София

България Преди 2 часа

На подсъдимата скамейка ще застане Петър Тодоров

TikTok ще бъде забранен, ако не бъде продаден

TikTok ще бъде забранен, ако не бъде продаден

Технологии Преди 2 часа

Решението може да промени сегмента на социалните мрежи

Силяновска води убедително пред Пендаровски

Силяновска води убедително пред Пендаровски

Свят Преди 8 часа

Избирателната активност в РС Македония е била около 48%

Щастлива вест: Ивет Лалова роди момченце

Щастлива вест: Ивет Лалова роди момченце

Любопитно Преди 9 часа

Това съобщи самата тя в профила си във Фейсбук

Шеф Виктор Ангелов напусна Hell's Kitchen

Шеф Виктор Ангелов напусна Hell's Kitchen

Любопитно Преди 10 часа

Той сам свали куртката си след грандиозен провал на Сините и Червените

Най-после САЩ дадоха на Украйна ракети ATACMS с голям обсег

Най-после САЩ дадоха на Украйна ракети ATACMS с голям обсег

Свят Преди 10 часа

Оръжията са пристигнали този месец

Пробив на Русия в Украйна, какво се случва

Пробив на Русия в Украйна, какво се случва

Свят Преди 11 часа

Все още не е ясно как украинската армия възнамерява да спре настъплението на руснаците

<p>Василев: Внесохме искането за оставката на председателя на Народното събрание</p>

Асен Василев: Внесохме искането за оставката на председателя на Народното събрание

България Преди 12 часа

Петков обясни, че подписите са събрани от ПП и БСП

Главчев: До 15 май плащаме на земеделците парите по украинската помощ

Главчев: До 15 май плащаме на земеделците парите по украинската помощ

България Преди 12 часа

Той определи среща като безпрецедентна

Радев: Напълно подкрепям Главчев, за който и да е министър

Радев: Напълно подкрепям Главчев, за който и да е министър

България Преди 12 часа

Радев: Договорът с „Боташ” може да бъде много изгоден

Регистрацията за изборите приключи

Регистрацията за изборите приключи

България Преди 13 часа

Общо 23 партии и 11 коалиции са подали в ЦИК заявление за регистрация

ЕК дава 1,5 млрд. евро финансова помощ на Украйна

ЕК дава 1,5 млрд. евро финансова помощ на Украйна

Свят Преди 13 часа

Първият транш от 4,5 млрд. евро беше предоставен на Украйна на 20 март

United Group B.V. продължава позитивната тенденция на растеж с рекордни резултати през 2023 година

United Group B.V. продължава позитивната тенденция на растеж с рекордни резултати през 2023 година

България Преди 13 часа

Консолидираните приходи на Групата за 2023 г. нарастват със 7% на годишна база, достигайки до 2 791 млн. евро

За първи път в Европа един от големите телекомуникационни оператори  демонстрира на живо непрекъсваеми 5G и роуминг услуги на границата с Гърция

За първи път в Европа един от големите телекомуникационни оператори демонстрира на живо непрекъсваеми 5G и роуминг услуги на границата с Гърция

Технологии Преди 14 часа

Това приложение на технологията ще допринесе значително в областта на транспорта на бързооборотни малотрайни стоки и храни