Крайни екоманиаци
Източник: netinfo

Боклукът се разделя, колата се зарежда с биогориво, месо не се яде - дали германците не прекаляват с екологичните си напъни? И дали не нанасят повече вреди, отколкото ползи, втренчвайки се в природосъобразното, питат от "Дойче веле".

В Германия все повече семейства игнорират супермаркетите и предпочитат да купуват плодове и зеленчуци от производителите, които им ги доставят директно у дома. Може да е скъпо, но пести време и нерви.

А и откриваш нови сортове, за които дотогава може да си мислил, че са бурени или подходящи само за силаж. Освен това покрай пристигането на търговеца всички съседи разбират колко сериозно се отнасяш към темата за устойчивото развитие - източник на повече престиж и признание.

За концентрираните върху здравословния начин на живот пазаруването е от голямо значение. Те са убедени, че направеният от тях избор е изключително важен. "Подбирайки какво да купя, аз като че ли гласувам на касата с бюлетина, давайки подкрепата си за определен начин на производство", казва Даниел Дам, съосновател на портала utopia.de. А писателят Фред Грим обобщава нещата с думите - щом купувам, аз определям.

В Германия магазините за био-храни се радват на все повече клиенти

В същата посока са ориентирани груповите покупки на биохрани, които в Берлин отдавна са факт. Хората се уговарят помежду си чрез "Фейсбук" и в определен час се втурват в супермаркета, откъдето изкупуват всички био-продукти - за да дадат по този начин сигнал и да стимулират магазините да предлагат повече такива стоки. Мнозина са на мнението, че този вид хора са загрижени повече за себе си, отколкото за околната среда. И не се вълнуват толкова от въпроса как да направят света по-добър, а как да си угодят повече.

"Целта е да се отграничиш морално от долната класа с мазните й храни и катастрофален енергиен баланс", смята журналистът Роберт Мизик, който изтъква и, че супер-екологичното отношение има и своята цена. Съвсем не всеки би могъл да плати, например, 92 евро за специално ренде за зеленчуци от необработено буково дърво.

Този, който иска да промени света чрез начина си на пазаруване, би трябвало да разполага с определен минимален доход или най-малкото - да разчита на някакво наследство.

Принц Чарлз, например, живее изцяло по правилата на екологията вече 25 години.

Той има био-ферма в югозападна Англия и пише книги, в които представя опасностите, пред които е изправен светът. "Той губи баланса си, за което сме виновни ние, хората", заявява принцът в последното си произведение, в което обръща внимание на проблема с промишленото отглеждане на животни.

Който иска да установи как си представя Чарлз по-добрия свят, би трябвало да посети селището Паундри, в което живеят 2000 души. То е създадено преди 20 години в съответствие с указанията на принца: с островърхите си кулички прилича на приказно село от Дисниленд. Основен граждански дълг е хармонията и всеки жител трябва да съблюдава списък с правила, изготвени лично от принца.

Сателитните чинии са забранени, както и паркирането на коли пред входовете

на къщите. Чарлз периодически посещава селището, пийв а по чаша чай с био-мед с местните жители и винаги събува обувките си преди влезе в домовете им.

Коментарът на журналиста от вестник "Ди цайт" Хенинг Зюсебах за идилични местенца като Паундри е следният: бързо добиваш чувството, че правиш всичко правилно. Което не е точно така. Икономистът Михаел Бихарц от Федералната служба за опазване на околната среда е изследвал екологичния баланс на 24 типични еко-маниаци. Всички те пазарували само био-продукти, грижливо разделяли отпадъците си, стигали до догматизъм в стремежа си да пазят природата.

Бихарц обаче установил, че те в никакъв случай не се явявали добър пример. Големите им жилища, скъпите им пътувания и потребителските им навици трудно биха могли да бъдат компенсирани с енергоспестяващи крушки и ренде от необработен бук.

За пример по-скоро би могла да бъде посочена една бедна самотна пенсионерка. Именно тя е истинската еко-героиня, макар и не доброволно. Тя живее скромно в гарсониера, от години не си е купувала нови мебели, няма собствена кола и никъде не пътува - парите не стигат. Което за нея не е добре, но е истинска благословия за природата.

Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Истанбул се люлее отново</p>

Земетресение в Истанбул

Свят Преди 5 минути

Земетресението се е усетило по-осезаемо в европейската част на Истанбул

<p>Какво е състоянието на детето, паднало от тротинетка в Карлово</p>

Детето, паднало от тротинетка в Карлово, е с черепно-мозъчна травма

България Преди 11 минути

Инцидентът стана на улица "Водопад"

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Свят Преди 1 час

Кандидатите са общо 11, като четирима от тях са независими

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Свят Преди 1 час

Този метод за балсамиране никога не е бил виждан досега, казват изследователи

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

България Преди 2 часа

Съоръжението няма да се затваря изцяло, а ще бъде въведена временна регулация на движението, която обаче няма как да не затрудни трафика

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

Протестът след убийството на Магдалена - 22 души са нанесли щети на сградата на МВР, сред тях и непълнолетни

България Преди 2 часа

Те са хвърляли пиратки, различни по вид вещи, камъни и хранителни продукти

<p>Планира се през 2025 г. България да получи второ и трето плащане по ПВУ</p>

Дончев: Планира се през 2025 г. България да получи второ и трето плащане по ПВУ

България Преди 2 часа

ГЕРБ-СДС ще търси подкрепа шефът на ДАНС Пламен Тончев да бъде назначен за председател на Комисията по досиетата

Опасен менингит във Великобритания: Може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт

Опасен менингит във Великобритания: Може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт

Свят Преди 3 часа

Увеличаващата се антибиотична резистентност прави по-трудна борбата с бактериалните инфекции

<p>Заради влошено здравословно състояние:&nbsp;Вучич прекъсна посещението си в САЩ</p>

Вучич прекъсна посещението си в САЩ заради влошено здравословно състояние

Свят Преди 3 часа

Сръбският президент се е почувствал зле и след консултация с медицинско лице е решил да се прибере в Сърбия

5 знака, че спешно се нуждаете от почивка

5 знака, че спешно се нуждаете от почивка

Любопитно Преди 4 часа

В тази статия ви представяме 5 неочевидни признака, че спешно се нуждаете от почивка

Темпераментните Никол и Радо напуснаха “Един за друг”

Темпераментните Никол и Радо напуснаха “Един за друг”

Любопитно Преди 4 часа

Инфлуенсърите Ивелина и Герман покориха “Платформата на любовта”

След влизане в еврозоната: Банкоматите ще пускат само евро

След влизане в еврозоната: Банкоматите ще пускат само евро

Пари Преди 4 часа

БНБ публикува нови отговори на въпроси, касаещи въвеждането на еврото у нас

<p>&quot;Русия атакува жилищни сгради, когато украинците са си вкъщи и слагат децата си по леглата&quot;</p>

Зеленски: Русия атакува жилищни сгради, когато украинците са си вкъщи и слагат децата си по леглата

Свят Преди 4 часа

Москва предприе късно в петък масирана атака с дронове във втория по големина украински град Харков

ДСБ-София: Кметът на „Оборище” дискредитира Стоян Михалев

ДСБ-София: Кметът на „Оборище” дискредитира Стоян Михалев

България Преди 5 часа

Според формацията Георги Кузмов е заблудил всички страни

С изкуствен интелект: Тръмп пусна своя снимка като папа

С изкуствен интелект: Тръмп пусна своя снимка като папа

Любопитно Преди 5 часа

Това предизвика различни реакции в интернет пространството

Жена загина в Солун, след като бомба избухна в ръцете ѝ

Жена загина в Солун, след като бомба избухна в ръцете ѝ

Свят Преди 5 часа

Инцидентът е станал около 6:00 ч. сутринта на паркинг в близост до банков клон