А мериканският президент Джордж Буш пристига на 21 юни във Виена за срещата ЕС-САЩ и ще бъде охраняван от най-многочислената полицейска гвардия в историята на Австрия.

Точните мерки за сигурност са поверителни, но от други посещения в Европа се знае, че при подобни визити се блокират цели квартали, разполагат се снайперисти, в готовност се привеждат болнични отделения, въздушното пространство се контролира от самолети прехващачи и разузнавателни самолети на НАТО.

Две седмици преди да кацне на виенското международно летище в австрийските вестници се появяват интересни подробности около подготовката за посещението на президента на САЩ.

Първоначалните предположения, че ще отседне в дворец на 70 км от Виена, бяха опровергани. Все още не е потвърдено дали Буш ще бъде настанен в хотел (вероятно "Империал") или ще предпочете сградата на американското посолство. Не се съобщава още и от колко души ще бъде охраняван - 500, 1000 или 1500?

Не е ясно, отговаря неопределено пред вестник "Курир" служител от органите на сигурността, пожелал анонимност. Но добавя, че президентската свита ще бъде от 800 души, без да се броят експертите, пристигнали за подготовка на визитата.

Агентите на американската Сикрет сървис са тук от известно време, включват сирени, сини лампи, карат с каквато си поискат скорост и това не остана незабелязано за обществеността, добавя "Курир".

На разговорите във Федералното канцлерство експертите по сигурността били ужасени от факта, че прозорците не са бронирани. Около 100 американски служители са във Виена от седмици и обясняват на смаяните австрийски полицейски офицери какво значи сигурност в подобни случаи.

Когато президентът на САЩ е на път, хаосът е програмиран -

в Кьолн през 1999 г. Сикрет сървис настояваше да бъде блокиран железопътният мост на Рейн, по който минава трафикът за Централна Европа, през 2005 г. бяха променени 150 международни полети, защото беше блокирано франкфуртското летище и това предизвика вътрешнополитически дебати, припомня австрийският вестник.

Трябва да се отбележи, че Джордж Буш доста усложнява живота на охраната си. US президентът изразил желание да разгледа забележителностите на Виена, да се разходи из центъра, да разговаря с хора на улицата и може би дори

да покара велосипед във Виенската гора.

От няколко седмици министерството на вътрешните работи е забранило отпуските на своите служители. Според официалното съобщение в охраната на Буш ще бъдат включени 1000 служители, но по неофициални данни те ще са 3000 или повече.

Районите, в които ще се движи президентът, ще бъдат блокирани. Може да ги обявят направо за екстериториални, негодува държавен служител по повод наложените мерки.

Ще бъдат махнати дори пощенските кутии и саксиите с цветя, капаците на каналите вече се заваряват.

Дори домакините трябва да внимават, защото неотдавна в Германия бяха избутани настрана управляващите тогава Герхард Шрьодер и Йошка Фишер, тъй като трябваше да бъде направен път на президента.

А на германските полицаи, намиращи се в непосредствена близост до президента, за кратко дори било отнемано оръжието, разказват осведомени кръгове, цитирани от "Курир".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Признаха за проблемa с медалите на Олимпийските игри

Признаха за проблемa с медалите на Олимпийските игри

Свят Преди 1 час

Медалите за Игрите в Милано-Кортина са изработени от рециклиран метал

ЕП прие климатичната цел на ЕС за 2040 г.

ЕП прие климатичната цел на ЕС за 2040 г.

Свят Преди 1 час

Целта сега изисква окончателно одобрение от държавите членки

Великобритания удължи лиценза за българските дружества на "Лукойл"

Великобритания удължи лиценза за българските дружества на "Лукойл"

България Преди 2 часа

Първоначално лицензът трябваше да изтече на 14 февруари 2026 година

Слави Трифонов обяви ПП-ДБ за „секта“ заради „Петрохан“

Слави Трифонов обяви ПП-ДБ за „секта“ заради „Петрохан“

България Преди 3 часа

Василев определи критиките към коалицията във връзка със случая „Петрохан“ като „гнусна атака“

Протест блокира парламента в Скопие

Протест блокира парламента в Скопие

Свят Преди 3 часа

Искат депутатите да намалят собствените си привилегии и да предложат закон за повишаване на работническите заплати.

Съдът в Ловеч оправда бившия кмет Минчо Казанджиев

Съдът в Ловеч оправда бившия кмет Минчо Казанджиев

България Преди 4 часа

Оправдателна присъда получи и Тотка Симеонова

Освободиха Пастор от ЦСКА от ареста, осъден е условно

Освободиха Пастор от ЦСКА от ареста, осъден е условно

България Преди 4 часа

Той ще трябва да заплати и около 31 хил. евро

Приеха оставката на директора на детската болница в София

Приеха оставката на директора на детската болница в София

България Преди 4 часа

Министерството на здравеопазването категорично отхвърля внушенията за упражняван институционален натиск

Как изглежда хижа „Петрохан” след пожара

Как изглежда хижа „Петрохан” след пожара

България Преди 5 часа

Разследването по случая продължава

Андрю Маунтбатън-Уиндзор, бивш принц

Може ли бившият принц Андрю да свърши в затвора

Свят Преди 5 часа

Има „основателни причини“ опозореният член на кралското семейство да бъде разследван и обвинен в длъжностно престъпление

Източник: Принц Уилям смята Каръл Мидълтън за негова "втора майка“

Източник: Принц Уилям смята Каръл Мидълтън за негова "втора майка“

Любопитно Преди 5 часа

„Уилям винаги е имал добри отношения с родителите на Кейт, но особено с майка ѝ, Каръл“, разкри бивш кралски иконом на кралското семейство

Мъж от Оряхово прегази човек и избяга

Мъж от Оряхово прегази човек и избяга

България Преди 5 часа

Няколко часа по-късно е получено съобщение, че прегазеният е починал

Мъж уби пет души с чук и брадва в Украйна

Мъж уби пет души с чук и брадва в Украйна

Свят Преди 5 часа

Мотивът за атаката, станала рано тази сутрин, все още не е ясен

"Уау, сериозно ли?": Марго Роби разкри за обиден подарък от колега актьор

"Уау, сериозно ли?": Марго Роби разкри за обиден подарък от колега актьор

Любопитно Преди 5 часа

Марго Роби разкрива, че в началото на кариерата си е получила обиден и непоискан подарък от колега актьор – книга, която ѝ намеквала, че трябва да яде по-малко и да отслабне

Търсят свидетели - 79-годишен насилил над 89 деца

Търсят свидетели - 79-годишен насилил над 89 деца

Свят Преди 5 часа

Случаят се разглежда от прокуратурата в Гренобъл, Франция

Иран предупреди САЩ

Иран предупреди САЩ

Свят Преди 5 часа

От Америка зависи да реши да действа независимо от разрушителните натиск и влияния