Фо овете на ген. Бойко Борисов могат да гласуват за него на предстоящия парламентарен вот, ако са регистрирани в Благоевград или Пловдив-област, стана ясно след като премиерът Симеон Сакскобургготски обяви първите имена в жълтите кандидатдепутатски листи.

В тези два района главният секретар на МВР, който преди да влезе в изпълнителната власт, се грижеше за безопасността на днешния лидер на НДСВ, е кандидат №1 за народен представител от управляващата партия (NDSV.bg).

Друга популярна личност - бившият футболен национал Йордан Лечков, е номиниран от "царската партия" за водач на листа в Сливен, където понастоящем е кмет.

Освен един генерал и един кмет, списъците с кандидатите за 40-ото Народно събрание се оглавяват от 13 министри, девет депутати и един областен управител - варненският Яни Янев, пратен в Силистра.

В по два многомандатни избирателни района (МИР) листите оглавяват още военният министър Николай Свинаров (Шумен и Велико Търново), министърът на финансите Милен Велчев (Плевен и Пловдив-град), вицепремиерът Пламен Панайотов (23-ти МИР в София и Кюстендил), депутатът Даниел Вълчев (Добрич и Пазарджик) и министърката по евроинтеграцията Меглена Кунева (Русе и Перник).

В останалите два столични района челното място заемат бившият председател на парламента Огнян Герджиков (25-и МИР) и екоминистърката Долорес Арсенова (24-ти МИР).

Социалната министърка Христина Христова води във Враца, спортният Васил Иванов-Лучано - в Стара Загора, колежката им от Министерството на културата и туризма Нина Чилова - в доскорошния си избирателен район Видин, а шефът на МВР Георги Петканов е първи в Смолян.

Бившият вицепремиер Лидия Шулева, която беше последователно социален и икономически министър, а сега ръководи жълтия предизборен щаб, оглавява само една депутатска листа - в Ловеч.

Под №1 в листата за Монтана ще бъде записан настоящият председател на Народното събрание Борислав Великов, в Габрово е лидерът на парламентарната група на НДСВ Станимир Илчев, в Хасково - депутатът Веселин Близнаков, а в Ямбол - бившият областен управител Минчо Спасов.

В крайморските градове водачи са министърът на транспорта и съобщенията Николай Василев, кандидат от родната си Варна, и дипломат №1 Соломон Паси, отново в Бургас.

В Кърджали, където традиционно се избират само депутати от ДПС и поради това социалистите изпратиха най-популярната си личност - Стефан Данаилов, борбата на НДСВ повежда депутатката д-р Антония Първанова.

Изненадващо министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Церовски, който е един от най-критикуваните в кабинета "Сакскобургготски" също е начело на жълта листа, макар и в труден район - Разград, където ДПС също имат традиционно силни позиции.

Лидерите на коалиционните партньори от предишния вот - Весела Драганова от Партията на българските жени и Тошо Пейков от движение "Оборище" - оглавяват списъците с кандидат-депутати съответно в София-област и Търговище.

Вероятно това, че НДСВ казва днес водачите на кандидатдепутатските листи във всички 31 избирателни райони, означава, че партията ще се яви самостоятелно на изборите, а не в коалиция с ДПС и "Новото време", коментира премиерът Сакскобургготски преди заседанието на Политическия съвет на НДСВ.

Въпреки това до последния момент са отворени възможностите за общо явяване на Либералния алианс, допълни лидерът на управляващата партия, като уточни, че не обича да бъде вкарван в някакви рамки, информира БНР.

Ние сме в една коалиция с Ахмед Доган и си общуваме - така Сакскобургготски отговори на въпроса ще се съобрази ли с 15-дневния срок, даден миналия петък от лидера на ДПС на НДСВ, за да решат ще се явяват ли с общи кандидатдепутатски листи на вота през юни.

В НДСВ се работи в екип и това ще доведе до много положителни резултати, увери премиерът и потвърди, че сред жълтите кандидат-депутати ще има гражданска квота от обществено признати личности.

По повод обявената от лидера на БСП Сергей Станишев готовност да стане премиер, Сакскобургготски отговори, че това е нормално за всяка партия, която се готви за избори, но в крайна сметка кой ще бъде премиер, ще решат избирателите, допълва БНР.

Междувременно президентът Георги Първанов, който вчера подписа указа за обнародване на промените в избирателния закон, започна консултациите с парламентарните политически сили за състава на новата Централна избирателна комисия (ЦИК).

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест пред НАТФИЗ: Аз не съм семестриална такса, аз съм студент

Протест пред НАТФИЗ: Аз не съм семестриална такса, аз съм студент

България Преди 5 часа

Студентите са подкрепени и от целия факултетен съвет на факултет "Екранни изкуства"

Арест на общински служител, липсва асфалт от път в Ардино

Арест на общински служител, липсва асфалт от път в Ардино

България Преди 6 часа

Става въпрос за еднолентов път между селата Седларци и Жълтуша

Автомобил помете пешеходец край Самоводене

Автомобил помете пешеходец край Самоводене

България Преди 8 часа

В резултат на инцидента, движението по пътя в съответния участък е временно преустановено

ЕС наложи санкции на руски учени за отравянето на Алексей Навални

ЕС наложи санкции на руски учени за отравянето на Алексей Навални

Свят Преди 8 часа

Много вероятната причина за смъртта на Навални е отравяне с епибатидин

Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

Глобиха чужденци, влезли в едно от Седемте рилски езера

България Преди 9 часа

На чужденците са съставени актове за установяване на административно нарушение

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

София, Пловдив Бургас и Варна подадоха кандидатури за „Евровизия 2027“

България Преди 10 часа

Конкурсът преминава във следваща фаза - оценка на кандидатурите

ГДБОП разби канал за антики с ценности за над 120 000 евро

ГДБОП разби канал за антики с ценности за над 120 000 евро

България Преди 10 часа

Двамата заподозрени са били арестувани при опит за осъществяване на сделка

Кризата в Русия ескалира, спряха продажбите на бензин за гражданите в Новоросийск

Кризата в Русия ескалира, спряха продажбите на бензин за гражданите в Новоросийск

Свят Преди 11 часа

Украинските удари принудиха Русия да внася бензин от страни като Индия

Как да проверите новия размер на пенсията си

Как да проверите новия размер на пенсията си

Парите ни Преди 11 часа

Видео обяснява стъпките в електронния портал след осъвременяването от 1 юли

Снимката е илюстративна

По-страшна от Холивуд: Запознайте се с Титанобоа – 1-тонната змия, властвала над Амазония

Свят Преди 11 часа

Дълга колкото самолет и тежка колкото кола, праисторическата чудовищна змия е поглъщала цели крокодили

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

Пуснаха под домашен арест водача на джета край Ахелой

България Преди 11 часа

По време на съдебното заседание стана известно, че на надуваемия атракцион първоначално са се качили петима израелски туристи

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Кръстиха новородено момиче на Ерлинг Холанд

Свят Преди 11 часа

Голът на нападателя вдъхновил бащата Бярте да преосмисли избора на име за дъщеря си

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Заплаха от супертайфун над териториите на САЩ в Тихия океан

Свят Преди 11 часа

Днес Бави се намира на 1223 км източно от Гуам

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Отстъпките се връщат на имотния пазар

Парите ни Преди 11 часа

Над половината продавачи вече правят компромис с цената, но най-често в рамките на 2 до 10%