Девет войници от международните сили под командването на НАТО в Афганистан (ИСАФ) загинаха, след като хеликоптерът им се разби в южната част на страната.
От ИСАФ уверяват, че няма данни катастрофата да е причинена от вражески огън. Не се уточнява нито мястото на разбиването на хеликоптера, нито националността на жертвите.
Посочва се само, че са били ранени двама чуждестранни военнослужещи, афганистански войник и цивилен американец.
В същото време говорителят на талибаните Юсуф Ахмади пое отговорност за случилото се.
Ние свалихме хеликоптер на чуждестранните войски в окръг Дайшопан и убихме над 10 войници, заяви Ахмади, цитиран от АФП.
Това е
най-смъртоносната катастрофа с хеликоптер в Афганистан от години,
подчертава АП.
През 2007 г. в друг подобен инцидент загинаха седем американски военнослужещи.
Година по-рано при опит за нощно кацане се разби вертолет, в който загинаха десетима души.
През 2005 г. в катастрофа с хеликоптер загинаха 16 американци.
Последният подобен инцидент датира отпреди месец, когато канадска машина бе свалена от вражески огън. Ранени бяха осем войници.
С най-малко 529 дадени жертви до момента, 2010-а вече е най-смъртоносната година за международните сили в Афганистан от началото на конфликта в края на 2001 г.
Досега най-смъртоносна бе 2009 г. с 521 загинали чуждестранни военнослужещи. Статистиката отчита непрекъснато увеличаване на загубите на натовските сили.
ИСАФ са дали 60 жертви през 2004 г., 131 - през 2005 г., 191 - през 2006 г., 232 - през 2007 г., и 292 - през 2008 г.
Огромната част от загиналите в Афганистан общо 2097 чуждестранни военнослужещи са американци.
От една година,
на фона на рязкото нарастване на жертвите,
общественото мнение в четирийсетината държави, които имат контингенти в състава на ИСАФ, се настрои враждебно към присъствието на войници от съответните страни в Афганистан.
В резултат някои партньори от коалицията изтеглиха своите войници или обявиха, че ще го направят. Президентът на САЩ Барак Обама съобщи в началото на тази година, че американските военнослужещи ще започнат да напускат Афганистан през лятото на 2011 г.
Наблюдатели и експерти обаче се съмняват, че афганистанската армия и полиция са достатъчно многобройни и добре подготвени, за да могат да поемат отговорността за сигурността през следващите няколко години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!