С траната ни забранява вноса на живи птици и птичи продукти от Турция и Румъния.

Забраната дойде, след като главна дирекция САНКО на Европейската комисия, която отговаря за ветеринарните въпроси, е потвърдила наличието на птичи грип (H5N1 вирус) в южната ни съседка.

Заповедта на министъра на земеделието Нихат Кабил (MZGAR.government.bg) не се отнася до внос на суровините и продуктите, които са претърпели термична обработка или са добити преди 25 септември. Забранява се обаче ловът на пернат дивеч с изключение на фазани и яребици.

Земеделските стопани да не допускат домашните птици на паша извън селскостопанските дворове, за да се предотврати контактът им с диви и прелетни птици, апелира министърът.

Той съобщи, че се очаква още днес Националната ветеринарна служба да отпечата

инструкции за поведение на земеделските стопани

и призова цялото население, особено в селата на четирите рискови района по река Дунав и край Бургас, при най-малки съмнения или регистриране на симптомите на заболяването, при смърт дори на една птица, незабавно да уведомяват за това местните власти.

До момента в страната няма и съмнение за регистриран птичи грип, каза министърът.

Птичият грип има инкубационен период и е със същите симптоми като обикновения грип, обясни д-р Ангел Кунчев, началник отдел "Противоепидемичен контрол" в Министерството на здравеопазването.

Симптомите на болестта са:

висока температура, силна кашлица, силно неразположение, но влошаването настъпва по-бързо от обикновения грип.

Птичият грип се лекува с антивирусни препарати, а не с антибиотици.

Ваксинираните с противогрипни ваксини не са предпазени от птичи грип, уточни Кунчев пред БНР.

В световен мащаб досега няма официално потвърдена информация, че са заразени хора вследствие на консумация на птичи продукти, допълни специалистът.

Има подозрение за двама заразени виетнамци, пили сурова патешка кръв, но този случай не е изяснен напълно, каза лекарят. Заразата се предава от птиците на хората по въздух или при допир.

Най-опасен е контактът с екскрементите на птиците, тъй като заразата може да бъде разнесена чрез обувките на хората, грижещи се за животните, посочи д-р Кунчев.

Забранява се и вносът на храната за кучета,

както и перушина и пух, които не са обработени термично, от Турция и Румъния, съобщиха от Националната ветеринарномедицинска служба.

Двете страни започнаха да унищожават хиляди птици, за да предотвратят разпространението на болестта.

Вчера румънските власти съобщиха, че птиците, умрели в едно от селата, не са загинали от птичия грип.

Австрия, Унгария и Полша обявиха, че спират вноса на месо и пилешки продукти от двете балкански страни. По-късно стана ясно, че всички 25 страни членки на ЕС спират внасянето на пилешко от Турция.

Властите в турския окръг Балъкесир, Северозападна Турция, предприеха избиване на хиляди домашни птици през нощта срещу понеделник след установяването на случаи на зараза в района.

Няма ситуация, създаваща безпокойство за хората, заявиха днес от турското здравно министерство.

Около 2900 домашни птици бяха умъртвени с газ в Къзъкса, където в събота бе потвърден първият случай на птичи грип в Турция. Във местна ферма за пуйки вече бяха умъртвени други 2000 птици.

Представителят на здравната служба в района Аднан Пач съобщи снощи, че ще бъдат умъртвени всички птици в зоната, поставена под карантина, която обхваща район с радиус от 3 км около фермата.

Служителят уточни, че зоната ще остане под карантина най-малко три седмици.

Министерството на здравеопазването е установило, че заразата е дошла от прелетни пернати, посещаващи естествения природен резерват "Рай на птиците", известен с разнообразната си фауна.

От ведомството уверяват, че досега

няма регистриран случай заразени хора.

В съобщението се казва, че в момента няма нито епидемия, нито грип, застрашаващ населението, нито дори регистриран случай на птичи грип сред хората.

Уточнява се също, че фермерите, които са били в контакт със заразените животни, ще бъдат подложени на едноседмично превантивно лечение.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Европа трябва да говори &quot;в един глас&quot; с Путин</p>

Михаил Ходорковски: Европа трябва да говори "в един глас" с Путин

България Преди 46 минути

Някога най-богатият човек в Русия, Ходорковски влезе в конфликт с Путин, беше арестуван и прекара десет години в затвора

<p>Йотова:&nbsp;Европа беше &bdquo;във ваканция&ldquo; и е време да се събудим</p>

Йотова от Мюнхенската конференция: Европа беше "във ваканция" и е време да се събудим

България Преди 1 час

Президентът е провела срещи с Антониу Коща и с Николай Младенов

<p>Мерц и Макрон водят &bdquo;поверителни разговори&ldquo;</p>

Мерц и Макрон водят „поверителни разговори“ за европейското ядрено възпиране

България Преди 3 часа

Смята се, че американски ядрени бомби Б61 са разположени в Северна Италия, Белгия, Нидерландия и Западна Германия

<p>Украйна разкри кога и къде ще се проведе следващият кръг преговори с Русия и САЩ</p>

Канцеларията на Зеленски: Следващият кръг преговори с Русия и САЩ ще бъде в Женева на 17 и 18 февруари

Свят Преди 3 часа

По-рано днес Москва обяви, че съветникът в Кремъл Владимир Медински ще оглави руската делегация вместо началника на военното разузнаване Игор Костюков

,

Тейлър Суифт съди фирма за спално бельо заради името "Swift Home"

Любопитно Преди 3 часа

Правният екип на поп звездата твърди, че марката „Swift Home“ имитира нейния почерк и подвежда феновете, че тя рекламира продуктите

<p>Дипломация на високо ниво: Йотова в центъра на световни разговори в&nbsp;Мюнхен</p>

Дипломация на високо ниво: Илияна Йотова в центъра на световни разговори в Германия

България Преди 3 часа

Тя ще се срещне с председателя на Антонио Коща и с Николай Младенов

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Любопитно Преди 3 часа

След отнемането на титлите му и изгонването от „Кралската ложа“ заради скандала „Епстийн“, принц Андрю се мести в нова резиденция в Норфолк, вземайки със себе си коргитата на покойната Елизабет II, които остават под негова лична грижа

о

Тежка катастрофа с ТИР на АМ "Струма", има пострадал

България Преди 3 часа

Тежкотоварното превозно средство се е движило в посока Дупница

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

Започва строежът на последните 80 метра от бул. "Тодор Каблешков" в София

България Преди 3 часа

Булевардът свързва бул. „Цар Борис III“ и бул. „Черни връх“ и осигурява директна връзка между кварталите „Кръстова вада“ и „Манастирски ливади“

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Шефът на шефовете е категоричен: “Това ще е най-великият сезон досега”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

„Чия е Гренландия“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 4 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Три нови изригвания на вулкана Семеру в &quot;Огнения пръстен&quot;</p>

Три нови изригвания на вулкана Семеру - изхвърлил пепел на височина 4,7 километра

Свят Преди 4 часа

Семеру е четвъртият по височина вулкан в Индонезия (3,6 км над морското равнище - бел. ТАСС) и най-високият на остров Ява

"Мръсна търговия с хора": Връзките на Епстийн с Източна Европа

"Мръсна търговия с хора": Връзките на Епстийн с Източна Европа

Свят Преди 4 часа

Много от жертвите на сексуалния престъпник Джефри Епстийн са млади момичета от Чехия и Словакия

Криминалист: Случаят „Петрохан“ е тройно самоубийство в затворена група

Криминалист: Случаят „Петрохан“ е тройно самоубийство в затворена група

България Преди 4 часа

Криминалистът Апостол Славов отхвърля популярни версии от социалните мрежи за връзки с мексикански картели, дървена мафия или трафик на бежанци

<p>Зеленски - идеята за избори в Украйна идва от руснаците</p>

"Те искат да се отърват от мен": Зеленски - идеята за избори в Украйна идва от руснаците

Свят Преди 4 часа

По думите му, Украйна е готова както за произвеждането на избори, така и на референдум