С АЩ рушат не само собствения си имидж, но и имиджа на всички, които отстояват западните ценности за свобода и човешки права, се казва в коментар на седмичника "Райнишер меркур". Повод за анализа са появилите се в медиите разкрития за тайни американски затвори извън територията на страната, вкючително и в България. Предлагаме текста на статията.

Продължават да изчезват хора, силите за сигурност изнасилват, изтезават, удрят и се отнасят безобразно към затворници и арестувани - това е записано в последния доклад за спазването на човешките права в света, подготвен от американското външно министерство. Твърдението се отнася за Бирма.

В доклада няма отделна глава за САЩ, тя обаче се пише - от американските медии, от сътрудници на външната служба на ЦРУ и от висши представители на правителството във Вашингтон.

Това, което те извадиха на бял свят, предизвиква мрачни съмнения, а именно изречението, написано за военната диктатура в Бирма, би могло да се отнася и за САЩ - факелът на свободния западен свят.

Предполага се, че около стотина души, заподозрени в тероризъм, са държани и малтретирани от американски представители в тайни затвори извън територията на страната.

Като домакини се спрягат имената на Афганистан, Египет, Йордания, Мароко и Тайланд,

но и някои европейски държави, като Полша, Литва, Чехия, Румъния, България.

Предполага се, че Германия играе ролята на регулировчик при тайния транспорт на арестувани. Много от тези моменти са все още неизвестни, но всеки ден се изваждат все нови и нови детайли.

Ако подозренията се потвърдят, излиза, че не само САЩ, но и всички съзнателно съдействащи им държави нарушават Международната конвенция на ООН срещу изтезанията. Освен това европейците влизат в тежко нарушение на конвенцията си за защита на човешките права.

Вярно е, че всички споменати държави отхвърлиха обвиненията, но не и американското правителство. Как да стане това, като в момента Белият дом се опитва да направи именно така, че подготвената в Сената забрана срещу мъченията да не засяга ЦРУ.

В противен случай т.нар. разширени техники на разпит, използвани там, няма да могат да бъдат прилагани.

Какво точно означава това, стана ясно наскоро от обясненията на бивши сътрудници на ЦРУ пред телевизионната програма Ей Би Си. Например арестуваните получават тежки удари в корема, принудени са да стоят голи в килията си при температура от 10 градуса, като са обливани непрестанно със студена вода, или пък са завързвани за дъска, провесвани с главата надолу и обливани с вода - явно доста ефективен метод, защото изтезаваният мисли, че ще се удави.

Тези, които прилагат подобни мъчения, няма защо да си ги измислят, достатъчно е да отворят доклада за човешките права на външното си министерство. Там подобни техники са описани в детайли, само че се отнасят за затвори в Бирма или пък Египет.

Как може да критикуваш у другите това, което самият ти прилагаш?

Ясно е, че по отношение на човешките права САЩ мерят с двоен аршин. Това твърдение тежи още повече, като се има предвид, че се отнася за едно правителство, което си присвоява правото да води война в името на свободата.

Нещо повече - след скандала в затвора "Абу Гариб" същото това правителство, и по-точно вицепрезидентът Чейни, не само че не заклеймиха категорично мъченията на затворници, но и упорито настояват за въвеждането на право на изключения.

Вижда се, че в челните редици на американското управление стоят хора, които явно не са чували за понятия като правова държава и спазване на закони. Подобна суперсила престава да бъде добронамерена, тя се превръща много повече в заплаха, дори и за съюзниците си.

Какво опустошителна символика - по неоспорени от никого данни САЩ използват бивша казарма на съветската армия в една източноевропейска страна, за да измъкват чрез мъчения признания от затворниците си.

Щетите, които нанесе правителството на Буш, не могат да останат невидени.

За разлика от "Абу Гариб" и "Гуантанамо", в този случай е омърсен не само имиджът на Америка, но пред същото са изправени и онези източноевропейски страни, които се оставиха да бъдат въвлечени във всичко това.

С право еврокомисарят Фратини, отговарящ за правните въпроси, припомни, че ако някоя от страните членки наруши тежко основните правила на ЕС, може да й бъде отнето правото на глас в Съвета на министрите.

Също толкова оправдано би било да се прекрати и процесът на присъединяване към ЕС, ако става дума за страна-кандидат, както поиска евродепутатът Брок.

Въпреки това Европа също ще усети последиците от разклатеното реноме на САЩ,

защото където и да се намесват, те защитават идеите на Запада - свобода, демокрация, човешки права. Ето защо грешките, допуснати в Ирак или Афганистан, са грешки на всички, които отстояват тези идеи. Губи се доверието в цялата международна общност, включително и ООН.
Въпреки това няма основания за антиамериканизъм, не целият американски народ, а само една малка група в правителството на Буш пренебрегва и нарушава правните норми.

Съществената информация за изтезанията на затворници излезе на бял свят, благодарение на американския вестник "Вашингтон пост".

Забраната за изтезания беше внесена като предложение в Конгреса от републикански сенатор, самият той измъчван по време на войната във Виетнам. 90 души в Камарата на представителите подкрепиха това предложение, само девет бяха против.

Преди седмици американският президент обяви, че ще обвърже правото си на вето спрямо бюджета с окончателното приемане на забраната за изтезания. Само че сега Буш ще трябва да се замисли дали си заслужава да рискува това при драматично спадналото одобрение на политическия му курс сред американската общественост.

Семейна терапия. Психологът пита: – Как се справяте с конфликтите? Мъжът:  – Аз бягам. Жената:  – Аз го настигам.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

България Преди 54 минути

Масово застрояване върху речни легла и дерета

<p>NASA откри нещо странно на Марс, което може да идва от друга планета</p>

NASA откри странен камък на Марс, който може да идва от друга планета

Свят Преди 2 часа

Необичайният състав на камъка и странната му форма са привлекли вниманието на марсохода Perseverance

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

България Преди 2 часа

Протестните действия ще се провеждат поетапно

Кремъл обвини Полша в русофобия

Кремъл обвини Полша в русофобия

Свят Преди 2 часа

„Русия е обвинявана за всички прояви на хибридна и директна война, които се случват“, заяви Дмитрий Песков

О Джей Симпсън

О Джей Симпсън и дългият 30-годишен иск – $ 58 млн. за семейството на Голдман

Любопитно Преди 2 часа

30 години след убийствата на Рон Голдман и Никъл Браун, изпълнителят на наследството поема многомилионния дълг, въпреки скромното състояние на Симпсън

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Свят Преди 2 часа

В изявление на военните се казва, че двама нападатели са били убити от военнослужещи, но не се предоставят повече подробности

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Свят Преди 2 часа

Руските сили адаптират тактиката си към условията на приближаващата зима, а украинската армия трябва да въведе двойно повече технологични иновации

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

България Преди 3 часа

Тя се обърна към областния управител на София-град Стефан Арсов

Теодора Духовникова преживя кошмарна турбуленция (ВИДЕО)

Теодора Духовникова преживя кошмарна турбуленция (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Сред пътниците на борда бяха още Луиза Григорова-Макариева, Весела Бабинова и други колеги от спектакъла "Поетите"

<p>Кой стои зад саботажа на жп линията в Полша</p>

Двама украинци, работещи за Русия, са заподозрени за взрива в Полша

Свят Преди 3 часа

Туск описа експлозията на железопътната линия, свързваща полската столица Варшава с границата с Украйна, като "безпрецедентен акт на саботаж"

Тим Кук, изпълнителен директор на Apple

Пред Apple стоят исторически важни решения за бъдещето

Технологии Преди 3 часа

Компанията изглежда съзнава това и се подготвя

<p>Темата на Met Gala 2026 ще бъде &bdquo;Изкуството на костюма&ldquo;</p>

Темата на Met Gala 2026 ще бъде „Изкуството на костюма“

Любопитно Преди 3 часа

Водещи спонсори на събитието ще бъдат Джеф Безос и Лорън Санчес

Генерал от НАТО: Германия не е стратегически зряла, нужна е промяна

Генерал от НАТО: Германия не е стратегически зряла, нужна е промяна

Свят Преди 3 часа

Има нужда да се обсъди как възпирането да действа в бъдеще в т.нар. „сива зона“ на хибридни атаки

Древни европейски тайни пазят здравето ни - съвети от Исландия до Украйна

Древни европейски тайни пазят здравето ни - съвети от Исландия до Украйна

Любопитно Преди 3 часа

Това не са модерни съвети от последния популярен уелнес подкаст, а древни навици, които поддържат физическата форма в продължение на поколения

Тимур Миндич: Мозъкът зад $100 млн. корупционна схема в Украйна

Тимур Миндич: Мозъкът зад $100 млн. корупционна схема в Украйна

Свят Преди 3 часа

Обхватът на това влияние беше разкрит, когато украинските антикорупционни органи публикуваха резултатите от 15-месечно разследване на схема за присвояване

<p>Този често срещан навик увеличава риска от сърдечносъдови заболявания</p>

Този често срещан навик води до Алцхаймер и сърдечносъдови заболявания

Любопитно Преди 3 часа

„Знаем, че фактори от околната среда като замърсяването на въздуха и шума могат да доведат до сърдечни заболявания"