"Британец, обвинен в иракски петролни измами" е заглавието на голяма статия в "Таймс", информира Българската редакция на Би Би Си.
Джон Ървинг бе обвинен заедно със собственика на базираната в Хюстън компания "Бей ойл" Дейвид Чалмърс и базирания в САЩ български нефтен търговец Людмил Дионисиев, че са пращали пари чрез неназована чуждестранна фирма за режима на Саддам Хюсеин, пише вестникът.
Участвайки в тази схема и заобикаляйки програмата "Петрол срещу храни", Дейвид Чалмърс, Джон Ървинг, Людмил Дионисиев и компаниите на "Бей ойл" са отклонявали средства от сметката на "Петрол срещу храни", които иначе е трябвало да бъдат харчени за набавянето на хуманитарни помощи според програмата, пояснява изданието относно обвинението.
По същата тема "Индипендънт" допълва, че американецът, британецът и българинът могат да получат по 62 години затвор, глоба от по 1 млн. долара и да бъдат принудени да върнат парите, които са дали като подкупи на бившия режим в Ирак.
Според "Дейли телеграф" това са най-сериозните обвинения в скандала "Петрол срещу храни", в който Саддам Хюсеин и неговите приближени са получили възможност да манипулират схемата за хуманитарна помощ, предназначена за болните и гладуващите в Ирак.
Сваленият иракски режим е източил най-малко 1,7 млрд. долара, добавя вестникът.
"Файнаншъл таймс" поставя акцент върху друга фигура в скандала - южнокореецът Тонсун Парк, който е обвинен в опит да подкупи двама служители на ООН по програмата "Петрол срещу храни".
Дейвид Кели - същият американски прокурор, отправил обвинението и срещу Дионисиев, - заявява, че Парк е работил за режима на Саддам Хюсеин и за да подкупи служителите на ООН е получил най-малко 2 млн. долара от иракското правителство.