Това е план за действие в обстановка на бедствия, терористични нападения или сериозна епидемия, пояснява вестникът. Премиерът се намеси лично, за да избегне всякакви подмятания, че правителството е реагирало бавно и защото при така създалата се ситуация капитанът на кораба трябва да е на мостика, иронично отбелязва "Фигаро".
"Нувел обсерватьор" цитира министъра на здравеопазването Жан-Франсоа Матей преди срещата на кабинета, че Франция е на ръба на истинска епидемия. Високият брой на починалите може би изненадва хората, но това се обяснява повече с безпрецедентната продължителност на жегите, отколкото с високите температури, казва министърът. Според вестника, здравният министър смята, че високият брой смъртни случаи се дължи също на т.нар. от него "феномен на по-голямата продължителност на живот във Франция".
Дори в Швейцария, където върховете на планините цяло лято са заснежени, пожарите унищожиха 450 хектара борови гори, които защитават малкото градче Лохе и курортното му селище от скални свличания и лавини.
Женевският "Тан" намира в този факт повод за размисъл и предупреждава, когато топлинната вълна отмине, да не се поддаваме на изкушението да забравим, че резките промени в климата са в резултат на човешката активност. Бъдещето на планетата, смята вестникът, изисква особено внимание срещу заплахата, която представляват газовете, педизвикващи парников ефект. Борбата срещу тях е императив, както и борбата срещу тероризма. Само че САЩ, най-големият замърсител и потребител на енергия, отказва да подпише протокола от Киото, изтъква вестник "Тан".
В репортаж на излизащия в Париж "Интернешънъл Хералд Трибюн" се казва, че споразумението с Либия за близо 3 млрд. долара компенсации на жертвите от Локърби изглежда виси във въздуха. Причината е, че Франция обвърза вдигането на санкциите на ООН срещу Триполи с увеличаване на либийското плащане за сваления през 1989 г. френски самолет над Нигер. Компенсирането и в двата случая трябва да бъде безпристрастно и Франция няма да се колебае, това са думите на говорителката на френското външно министерство, цитирани от вестника. "Интернешънъл хералд трибюн" смята, че френската позиция застрашава да провали трудно постигнатото споразумение и да отвори отново американско-френските рани от войната в Ирак.
Люксембургският "Тагесблат" цитира неназован американски източник, който предупреждава, че френската заплаха да наложи вето на вдигането на санкциите срещу Либия ще провали споразумението за Локърби. Според източника заплахата е била отправена от френския външен министър в телефонни разговори с американския и британския му колеги. Изнудване е ужасна дума, но точно това правят французите, продължава с цитатите "Тагесблат".
Два московски всекидневника изразяват скептицизъм по отношение на съвместната американско-британско-руска операция, която доведе до ареста на британски търговец на оръжие и други трафиканти на изстрелвани от рамото ракети "земя-въздух".
"Труд" повтаря казаното от експерти, че операцията е била нещо като удобен случай US президентът Буш да оправдае страховете си от потенциални терористични акции в САЩ, а също за руското ръководство като доказателство, че съществува международна терористична мрежа с руско участие. Открит обаче остава въпросът дали терористите биха могли да прехвърлят в Америка такива ракети без помощта на разузнавателните служби.
"Независимая газета" от своя страна пише, че предупрежденията за неизбежни терористични нападения в добавка с проведената операция, която вече беше наречена от някои медии "упражнение по връзки с обществеността или накарай някого да мисли така", показват, че световната общност страда от "терористична психоза". Раздухването на напрежението със сигурност помага за увеличаване на популярността на основния борец срещу тероризма - Джордж Буш, смята изданието.