Зо огромното мнозинство вестници в Европа тема номер едно е Силвио Берлускони и репликата му към германски евродепутат, че би бил отличен в ролята на надзирател от концлагер. Заглавието в "Ди Велт" гласи "Неприемливо". Според вестника нападките срещу Берлускони в европейските медии и от мнозина политици изглеждат напълно оправдани.

Забележката за концлагерите може да мине под знаменателя на шегичките в стил Берлускони, тя е неприемливо оскърбление, което отразява изкривеното разбиране на Берлускони за демокрация. Този ли човек, гневно се пита "Ди Велт", ще трябва да представлява Европейския съюз?

Според "Тагесшпигел" репликата на Берлускони не е случайна, а има дълбоки корени в убеждението му, че властта означава всевластие. Той не може да не казва такива реплики, защото не познава ограничения и не разбира, че в една демокрация властта е винаги дадена назаем, коментира вестникът.

Репликата показва квинтесенцията на Берлускони, пише "Берлинер Цайтунг". Няма нужда да се знае нищо повече за него, освен може би фактът, че той отправи поканата за роля във филма с концлагерите в качеството си на председател на ЕС, пише ежедневникът.

Обаче "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг", който също осъжда репликата, отправя и предупреждение към противниците на Берлускони. Според вестника ще бъде трудно да се напредва в европейските дела, ако предстоящите месеци са изпълнени с подобни скандали. Нека онези, които се дразнят от италианския премиер, но собствените им мотиви не са чак толкова благородни, се запитат колко далече искат да стигнат в нападките си и колко големи политически щети за Европа са готови да понесат.

Посред скандала и бъркотията невъзмутим е останал само председателят на Европейската комисия Романо Проди, отбелязва швейцарският "Тан". Това, според вестника, се дължи на факта, че Проди, за когото се говори, че смята скоро да се върне към политическа кариера в Италия, явно си дава сметка колко добра услуга му прави съперникът му, като сам се вкарва в проблеми.

Излизащият в Париж "Интърнешънъл Хералд Трибюн" определя инцидента като "странен и злополучен старт на италианското председателство. Във взаимните обиди и обвинения имаше елемент на партийност, пише вестникът, защото повечето от нападките към консерватора Берлускони идваха от социалисти или от членове на Европейската зелена партия. Но инцидентът надхвърля политическите борби и засилва съмненията дали наистина Берлускони е способен да представлява Европа на световната сцена, пише "Хералд Трибюн.

От двойни стандарти в отношението към Италия и към Австрия се оплаква австрийският "Дер Щандарт". Вестникът пише, че Берлускони и коалиционният му партньор от Северната лига Умберто Боси са говорили неща, далеч по-лоши от тези, заради които Австрия бе подложена на частичен бойкот от ЕС.

По повод решението на САЩ да спрат военната си помощ за няколко страни, които до 1 юли не гарантираха имунитет на американци срещу Международния наказателен съд (МНС), словашкият "Народна оброда" пише, че решението е автогол на Вашингтон. Словакия твърдо подкрепи САЩ и в афганистанската, и в иракската криза и е абсурдно тя да бъде подозирана в пъклени намерения да преследва американски граждани. Догодина Словакия ще влезе в НАТО и практическият ефект от тази мярка ще е минимален, но тя може в голяма степен да повлияе на словашкото обществено мнение. Тъй като мнозина по света гледат с неодобрение на американската политика, Вашингтон би трябвало да избягва подобни стъпки, пише "Народна оброда".

По същия повод чешкият "Хосподаржске новини" отбелязва, че Вашингтон е сигнализирал на света, че консервативната политика на президента Буш превръща САЩ в глобална империя, която ще наказва непокорните и ще награждава готовите да слушат, ако ще и сляпо. Администрацията на Буш току-що даде на света един урок по глобална имперска политика, пише чешкият вестник.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Свят Преди 37 минути

Двама души са сериозно ранени

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 2 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

България Преди 4 часа

На собствениците са съставени актове за административни нарушения

11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 5 часа

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 5 часа

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

Любопитно Преди 5 часа

Никол Кидман направи редки разкрития за брака си с Том Круз, признавайки, че на 23 години е била готова да съсипе кариерата си заради любовта. Актрисата проговори и за скорошния си развод с Кийт Ърбан и това как продължава да вярва в любовта

Илияна Йотова поздрави Бургас за  „Евровизия“

Илияна Йотова поздрави Бургас за „Евровизия“

България Преди 5 часа

Президентът: Нека бургазлии се гордеят с прекрасния си град

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 5 часа

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 5 часа

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 5 часа

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 6 часа

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 6 часа

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Любопитно Преди 6 часа

Парис Джексън разкри неподозряни подробности за детството си с Майкъл Джексън, строгите забрани за телевизия и атракциони, както и за тежката си битка с наркотичната зависимост, от която е напълно излекувана и трезва от 2020 година насам

Повечето икономисти очакват още едно повишение на лихвите на ЕЦБ, докато инфлацията остава над целта от 2%.

Икономисти очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през септември

Парите ни Преди 6 часа

83% от анкетираните прогнозират депозитната лихва да достигне 2,50%

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

България Преди 7 часа

Евгени Симеонов: "Лукойл“ не купува и няма да купува нефт от санкционирани дружества