25-те страни от ЕС трябва да се заедно сега, когато кандидатурата на Турция за еврочленство ги принуждава да се крият зад гръцката половина на остров Кипър.

Защото се случва точно това, съпътствано от нарастващо лицемерие, пише Франко Вентурини за в. "Кориере дела сера".

За да бъде наказана Турция,

че не отвори турските пристанища за кипърските гърци, Европейската комисия в Брюксел предложи да бъдат временно прекратени преговорите по 8 преговорни глави с Анкара, разказва авторът.

Правителствата на ЕС обаче показаха разделение в реакцията си на това предложение. Френският президент Жак Ширак поиска към Турция да бъде приложена възможно най-голяма строгост, докато други начело с италианския премиер Романо Проди настояха вратата на Европа да остане отворена.

Германската канцлерка Ангела Меркел застана по средата между двата лагера, одобри санкциите, но допълни, че трябва 27-те държави членки на ЕС (с България и Румъния, които ще станат еврочленки на 1 януари 2007 г.) да проверят след 18 месеца дали Анкара най-накрая е отменила забраната.

Франция обяви, че ще подкрепи германската позиция, като по този начин съживи в името на кипърската кауза една политическа ос, която от известно време е в доста лошо състояние.

Извън всякакво съмнение е, че интересите на Никозия трябва да бъдат защитавани и че Анкара трябва да спазва поетите ангажименти. Справедливо е също ЕК да си свърши работата, като реагира по някакъв начин на турската непоколебимост.

Но процедурният балет по турския въпрос, в чийто ритъм се впуснаха правителствата на ЕС, е колкото голям, толкова и

неефикасен смокинов лист

Всъщност не става дума за колективна защита на митническите права на Кипър, а за все по-сурова и открита канадска борба между онези, които искат да видят Турция един ден в Европа, и онези, които се страхуват от нея.

ЕС, вече страдащ от синдрома на разширяването и отслабен от институционалната парализа, няма необходимата смелост да погледне отвъд кипърския параван.

Може би защото обсъждането на турския въпрос означава подклаждане на нови различия.

Или може би защото обсъждането на въпроса за членството на Турция означава обсъждане на въпроса за самата Европа, съпоставянето на различни европейски модели и проекти, изправянето пред проблема за европейската идентичност, който трябваше да бъде поставен от настъпващото германско председателство и който се оказа изпратен за обсъждане в най-добрия случай от френското председателство в края на 2008 г.

Подкрепата за членството на Турция в ЕС

означава да се  възнагради един голям пример за съжителство между исляма и демокрацията, да се подтикне Анкара да извърши необходимите вътрешни реформи, да се покаже, че ЕС не иска да бъде само онзи християнски клуб, който неговите мултирелигиозни общества отдавна преодоляха, и да се обещае на Европа нов енергиен път, алтернатива на газопроводите и петролопроводите, контролирани от Русия.

И ако историческото и геополитическото измерение на избора, който трябва да бъде направен във връзка с Турция, не може да ни убягва в един свят, който сякаш стремглаво се е отправил към сблъсъка на цивилизациите, турската кандидатура поражда и въпроси от съвсем друг характер.

В момента на присъединяване си към ЕС турците ще бъдат по-многобройни от германците и следователно ще имат решаваща тежест в процесите на взимане на решение в Европейския парламент.

Турската икономика е по-динамична

от икономиките на страните от ЕС. Въпреки това закъснението на нейното икономическото развитие в глобален план ще погълне голяма част от европейските помощи.

В турското общество сега се извършва фундаменталистко възраждане, което ще стане повод за дебати относно светския характер на държавата, въведен от Ататюрк, при условие че на военните бъде призната ролята на пазители - нещо, което западните общества не предвиждат.

А турското общество по примера на европейското, което никога не е било благосклонно настроено към членство на Турция в ЕС, сега вече не гледа с добро око на Европа.

Изправена пред аргументи "за" или "против" еврочленството на Турция, Европа трябва да реши как да намери изход от тази дилема.

Онези еврочленки, които защитават позицията за членство на Анкара, подценяват риска от това турският препъни камък да превърне окончателно Европа в голям пазар и нищо повече.

Онези еврочленки, които издигат пред Турция стената, наречена Кипър, забравят от своя страна положителните и жизненоважни в днешния свят страни от приемането на Анкара в ЕС.

Европа никога не е имала такава голяма

необходимост от трети живот,

каквато има сега. Кандидатурата на Анкара трябва да бъде защитена, преговорите с Анкара - подновени, но през това време, докато Турция остане под напрежението на изпитите, през които трябва да премине, Европа също трябва да се промени, за да бъде в състояние да я посрещне в лоното си.

Тя трябва да гласува за извършването на някои необходими инстуционални реформи и да не забравя, че само една амбициозна Европа има мотив да подкрепи приемането на Турция в ЕС.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Радев: България и Япония са свързани от уважението си към националната култура и традиции

Радев: България и Япония са свързани от уважението си към националната култура и традиции

България Преди 6 часа

Президентът Румен Радев се срещна и с председателя на Долната камара на японския парламент

Катастрофа с три тира блокира пътя за “Дунав мост 2”

Катастрофа с три тира блокира пътя за “Дунав мост 2”

България Преди 6 часа

Катастрофата е станала минути след 17 часа на мокър път

Нов арест за пожара в дома на британския премиер

Нов арест за пожара в дома на британския премиер

Свят Преди 9 часа

34-годшният мъж е бил арестуван в понеделник сутринта в Челси

Работник от завод „Арсенал“ е с изгаряния след трудова злополука

Работник от завод „Арсенал“ е с изгаряния след трудова злополука

България Преди 9 часа

При работа с нитроглицерин са избухнали пламъци.

БНБ и Американската търговска камара подписаха меморандум за сътрудничество в подкрепа на еврозоната

БНБ и Американската търговска камара подписаха меморандум за сътрудничество в подкрепа на еврозоната

България Преди 9 часа

Целта е засилване на диалога между институциите и бизнеса и по-добра информираност за ползите от присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г.

Васил Василев-Зуека: “35 години телевизия са ми достатъчни”

Васил Василев-Зуека: “35 години телевизия са ми достатъчни”

Любопитно Преди 10 часа

Новият епизод на “Капките Podcast” надниква зад кулисите на Финала на Стадиона

Ще има ли градски транспорт в София във вторник

Ще има ли градски транспорт в София във вторник

България Преди 10 часа

По-рано днес правителството отпусна 15 млн. лева. за кризата в транспорта на София

Русия с позиция за изборите в Румъния

Русия с позиция за изборите в Румъния

Свят Преди 12 часа

Песков: Изборите бяха меко казано странни

Джо Байдън

Първи думи на Джо Байдън след зловещата диагноза рак

Свят Преди 13 часа

Говорител на Байдън обяви на 18 май, че бившият президент има рак на простатата, който се е разпространил в костите му

Арестуваха българин на 15 г. за нападение в Инсбрук

Арестуваха българин на 15 г. за нападение в Инсбрук

Свят Преди 13 часа

Жертвата е с тежки наранявания по лицето и е настанен в болница

<p>Lovehoney: Google ограничава видимостта на играчки за възрастни</p>

Lovehoney срещу Google: Жалба до ЕК за дискриминация в търсенето на играчки за възрастни

Свят Преди 14 часа

Според жалбата, функцията Safe Search на Google, неправомерно ограничава видимостта на някои продукти

<p>Терзиев за отпуснатите 15 млн. лв.: Циркова постановка</p>

Терзиев за отпуснатите 15 млн. лева за градския транспорт: Циркова постановка

България Преди 14 часа

Терзиев: За пореден път ставаме свидетели на това, как не се мисли устойчиво

ЕС прие механизъм за превъоръжаване от 150 млрд. евро

ЕС прие механизъм за превъоръжаване от 150 млрд. евро

Свят Преди 14 часа

Междувременно Великобритания и Европейският съюз се споразумяха за нов пакт за сигурност и отбрана

<p>Кой може да протестира и какви са правилата у нас</p>

Кой може да протестира и какви са правилата у нас

България Преди 14 часа

Ето отговорите на най-важните въпроси за стачките според българските закони

Весела Лечева

Официално: МОК вписа Весела Лечева като председател на БОК

България Преди 14 часа

От днес на страницата на МОК като президент на Българския олимпийски комитет е записана легендарната ни състезателка в спортната стрелба, вместо Стефка Костадинова

<p>Променят държавния бюджет заради транспорта в София</p>

Желязков за транспорта в София: Предложих преструктуриране в централния бюджет

България Преди 14 часа

Желязков: Синдикатите ще убедят своите членове от утре да се възстанови нормалното функциониране на градския транспорт в София