П рисъдите на българските медицински сестри и палестинския лекар да се анулират те да бъдат освободени, призовава проекторезолюция, която евродепутатите обсъждат.

В документа, който заклеймява смъртните присъди, се посочва, че при липса на положително развитие по случая може да се премине към ревизиране на отношенията между ЕС и Либия.

Проектът бе подписан от 41 депутати от различни политически групи в ЕП. Окончателното му приемане е насочено за четвъртък.

В текста му се посочва, че има "силни доказателства за прилагане на мъчения срещу медиците, за да бъдат получени фалшиви признания", както и че са били извършени "много други груби нарушения на техните права".

Отбелязва се също, че "скорошни публикации предоставят силни научни доказателства за причината и началото на възникването на инфекцията в Бенгази" и че всички тези силни доказателства за невинността на обвиняемите са били отхвърлени и не са били взети предвид.

В документа се подчертава, че през 2004 г. ЕС е приел "План за действие срещу СПИН в Бенгази", за финансирането на който са били отпуснати 2,5 млн. евро от бюджета на съюза, че през януари 2006 г. е създаден "Международен фонд Бенгази", чрез който да се съдейства за развитието на здравната инфраструктура в Бенгази, да се подобри лечението на пациентите и да се предостави помощ на засегнатите семейства.

След всичко това, документът постановява от името на Европейския парламент:

- Осъжда решението на либийския наказателен съд от 19 декември 2006 г., потвърдил повторно смъртната присъда на петте български медицински сестри Кристиана Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова и палестинския лекар Ашраф ал Хаджудж, които вече са прекарали осем години в затвора във връзка със случая на СПИН в болницата на Бенгази през 1999 г.;

- Потвърждава отново решителната си съпротива по отношение на смъртното наказание;

- Потвърждава сериозната си тревога по отношение на начина, по който обвинените са били съдени, тяхното третиране в затвора и дългите забавявания в процеса срещу тях;

- Подчертава, че от януари т.г., процесът по случая в Бенгази засяга пряко петима граждани на ЕС.

В тази връзка ЕП призовава либийските власти да вземат необходимите мерки за преразглеждане и анулиране на смъртната присъда и да отворят път за приемане на бързо решение по проблема на хуманитарна основа, като така създадат необходимите елементи за продължаване на общата политика на ЕС по отношение на Либия.

ЕП призовава "президента Кадафи да използва властта си и да доведе нещата до спешно освобождаване на затворените медици", както и Европейската комисия и Съвета на ЕС да предприемат действия по отношение на Либия с оглед постигане на бързо освобождаване на затворените медици.

При липса на положително решение по случая, ЕП апелира Комисията и Съветът да преразгледат досегашната обща политика по отношение на Либия във всички области, които ЕС сметне за подходящи.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тежка катастрофа с жертва затвори пътя между Варна и Русе

Тежка катастрофа с жертва затвори пътя между Варна и Русе

България Преди 11 минути

Ударили са се челно джип и товарен камион

Верижна катастрофа с три коли на входа на Банско

Верижна катастрофа с три коли на входа на Банско

България Преди 19 минути

По първоначална информация от полицията са пострадали две жени и един мъж

Путин се ядоса, отправи заплахи и обвинения  в "пиратство и грабеж"

Путин се ядоса, отправи заплахи и обвинения в "пиратство и грабеж"

Свят Преди 1 час

Путин подчерта, че Москва ще прави това във всички акватории

Задействаха BG-ALERT, хеликоптер помага за пожара край Камен връх

Задействаха BG-ALERT, хеликоптер помага за пожара край Камен връх

България Преди 1 час

Заради задимяването временно е ограничено движението по пътя между селата Леярово и Стефан Караджово

Водолази извадиха тяло от язовир „Огоста“

Водолази извадиха тяло от язовир „Огоста“

България Преди 2 часа

То е откарано за аутопсия в болница, за да бъде установено какво се е случило

<p>Отвориха първия &bdquo;Музей на глупостите&ldquo; и балканския абсурд</p>

Отвориха първия „Музей на глупостите“ и балканския абсурд в Любляна

Свят Преди 2 часа

Ракията, самоиронията и прочутото „Йебига“ са сред основните теми на необичайната експозиция

По „Младежка заетост+“ младите хора могат да бъдат включени в платен стаж, обучение по време на работа или субсидирана заетост за период от шест месеца.

Как да започнете първа работа: Над 3100 места вече са разкрити за младежи

Парите ни Преди 2 часа

Още близо 1500 позиции са в процес на одобрение, а проектът предвижда подкрепа за най-малко 8520 млади хора

Министерският съвет прие управленската програма на правителството

Министерският съвет прие управленската програма на правителството

България Преди 2 часа

Народното събрание вече работи по законодателната програма

Пълното слънчево затъмнение отваря нови врати: Вижте дали вашата рождена дата е сред късметлийските

Пълното слънчево затъмнение отваря нови врати: Вижте дали вашата рождена дата е сред късметлийските

Любопитно Преди 2 часа

Вижте дали сте сред късметлиите, кои зодии трябва да внимават и кои часове от вечерта крият астрологичен капан

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Свят Преди 2 часа

Процесът ще започне в четвъртък сутринта в 7:00 часа

<p>Дръжте се здраво! (Или всъщност няма нужда): НАСА успокои, че няма да политаме в 17:33 ч.</p>

НАСА опроверга конспирациите: Гравитацията на Земята няма да изчезне днес

Любопитно Преди 3 часа

Конспиративните твърдения за глобален катаклизъм и „7 секунди без гравитация“ се разпространяват в социалните мрежи от месеци

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

България Преди 3 часа

Инфлуенсърът е обвинен и за непристойно поведение в Съдебната палата в Пазарджик

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

България Преди 3 часа

Огънят е бил потушен, но пламъците са унищожили камион, стопански навес с около 100 бали сено и пет куб. м дървен материал

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

България Преди 3 часа

По информация на полицията мъжът е криминално проявен и осъждан

14-годишен опита да избяга от полицията, заби се челно в патрулка

14-годишен опита да избяга от полицията, заби се челно в патрулка

България Преди 3 часа

На негов родител е съставен акт за нарушение на Закона за движение по пътищата