"Къде води новата линия "Костов", пита в. "24 часа" и търси мнението на десни лидери за идеята на Костов за голяма дясна коалиция около определени цели, обсъждана на националното събрание на ДСБ на 29 ноември.

Лидер на ССД Стефан Софиянски казва: "Радвам се, че ДСБ узряха за тази формула. Разчитаме, че ще бъдат добри партньори, защото това, което е постигнато в България, е благодарение на десните."

Николай Свинаров, БНД: "Тезата, която ДСБ затвърди чрез лидера си, е изключително положителна. Не го приемам като инициатива на ДСБ, а като промяна на политиката на партията."

Социологът Андрей Райчев прави връзка с изборите в СДС. "Чисто и просто платформата на кандидатите, които Костов предпочита, са за обединение на сините. Има кандидати, при чиято победа той може да постигне обединение вдясно по изгоден за ДСБ начин."

Според политолога Евгений Дайнов обединение на дясната опозиция е добра идея, ако се постигне обща дясна група в този парламент в близките седмици.

"ДСБ можели да влязат и сами в парламента", пише в. "Труд". "ДСБ имат сили да влязат в следващия парламент, но не това е целта, а широка дясна коалиция, която да е гарант за реформаторското проевропейско управление". Това каза в изявление лидерът на тъмносините Иван Костов.

Той не изключи никоя дясна партия от обединението. Костов очаквал и Бойко Борисов да се откаже от думите си, че възродителният процес бил добър като цел и лош като методи.

В. "Труд" представя трима от кандидатите за лидер на СДС.

"ГЕРБ е наш естествен партньор", заявява Румен Христов. И призовава: "Нека първо изнесем битката за лидер на партията, без значение кой ще спечели, да се консолидираме и тогава да седнем да мислим какво ще правим на изборите. Но ако сега пропуснем момента да стабилизираме десницата, управлението на България отива за 10-15 години в левицата, центъра, някакви популистки движения и партии."

"Седесари няма да търпят диктат на Костов", категоричен е Цоньо Ботев. Той предлага: "Първо трябва да се съберем заедно всички, които са произлезли от СДС. Ако има някакъв проблем за това, той е ДСБ. Или Костов. С другите десни мисля, че лесно ще се направи коалиция дори до края на януари и да се работи за изборите."

"Интелигенцията не трябва да оставя управлението", е препоръката на Александър Йорданов. Той също говори за обединение, но уточнява, че не мисли за кариерата на лидерите. А за онези умни, честни и достойни представители на десницата в България във всички десни партии.

"Царисти: Имаме 5,2% подкрепа", отбелязва в. "Труд". Царската партия се ползва с 5,2% подкрепа и може да разчита на около 160 хил. гласа при избирателна активност от 50% на парламентарния вот догодина. Това показало вътрешнопартийно допитване до избирателите, представено на регионална сбирка на НДСВ.

На форума било отчетено, че има преливане на членове от НДСВ към ГЕРБ, но не било притеснително.

"Редовните избори може да не решат проблема с властта", коментира в. "Сега". Посочва се, че най-вероятно в следващия парламент ще има четири партии и нито една от тях няма да има мнозинство.

Сигурно е, че БСП и ДПС няма да съберат 121 мандата - те и сега ги нямат.

Не е изключено ГЕРБ и "Атака" заедно да имат мнозинство, но управленско сътрудничество между тях едва ли би хвърлило във възторг Европа.

Все пак Бойко Борисов е в най-изгодна позиция. Ако след вота през юни той предпочете нови избори, вместо коалиция с БСП, това определено ще му донесе дивиденти. Защото ще е първият случай от 20 години насам, когато един политик е изпълнил това, което е обещал предизборно - че коалиция с БСП няма да прави.

"Следващият кабинет може да бъде принуден да вдига ДДС", за да може държавата да изпълнява ангажиментите си при положение, че кризата се задълбочи, предупреждава от страниците на в. "Сега" Мария Капон.

Като лидер на Единната народна партия тя формулира три антикризисни мерки. Консолидиране на усилията на банковата система чрез създаване на кредитен пул за междубанково краткосрочно кредитиране.

Подкрепа на предприемачите, като се осигурят кредитиране на малките и средните предприятия и стимулиране на инвестициите в производството. Подкрепа на заетостта чрез образование и създаване на нови работни места.

"Няма да експериментираме с намаляване на ДДС", заявява в интервю за в. "Дневник" Румен Овчаров, председател на парламентарната бюджетна комисия.

Той отбелязва, че в момента се работи новата макрорамка на бюджет 2009, преизчисляват се приходната и разходната част, тъй като се очаква България да бъде сериозно засегната от икономическата и финансовата криза.

"Не мисля, че ще експериментираме с намаляване на ДДС, а останалите данъци са толкова ниски, че просто няма накъде да ги свиваме. Освен това подобно предложение не се подкрепя в много от европейските държави", пояснява Овчаров. Според него еврофондовете и ограничаването на сивата икономика са двете резерви срещу кризата.

"Бизнес и синдикати се разминават за кризата", показва проверка на в. "Сега".

Работодателите и синдикатите са поканени от премиера Сергей Станишев и министрите му да обсадят кризата, но позициите им са разнопосочни и дори противоречиви.

Работодателите нямат единно мнение по въпроса как трябва да постъпи държавата с хората, които ще бъдат съкратени, и с тези, които се връщат от чужбина заради кризата.

БТПП предлага създаване на агенция за сметка на държавния бюджет. От нея се очаква да плаща минимални заплати на квалифицирани работници.

От БСК обаче искат освободената работна ръка да бъде приютена в търговско дружество и там висококвалифицираните да обучават останалите, като всички получават заплата. КНСБ ще поставят акцента върху това да се доразвият само мерките, които стимулират вътрешното търсене.

"Основната лихва най-висока от 11 г.", отчита в. "24 часа". Основният лихвен процент продължава да се покачва и достигна 11-годишен рекорд.

За декември той е 5,77%, съобщи БНБ. Това е с 0,05% повече спрямо миналия месец и с близо 1 на сто повече спрямо началото на годината.

Тенденцията за нарастването му е особено засилена от края на 2007 г., когато започнаха да се усещат първите сигнали на финансовата криза.

"Разтоварват София от балите боклук догодина", пише в. "Труд". Софийските бали с боклук ще бъдат напълно обезвредени до края на 2009 г., обяви вчера заместник-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев. Това ще бъде заявено в писмо до Еврокомисията в отговор на предупреждението, че срещу България може да започне наказателна процедура заради пропуски в управлението на отпадъците.

Чавдар Георгиев бе категоричен, че страната ни няма да допусне налагане на санкции.

- Тате, каво гледаш? - Гледам, Иванчо... гледам! Кави майки имат другите деца!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Желязков: Ключово е проектът на Бюджет 2026 г. да бъде подкрепен от тристранния съвет

Желязков: Ключово е проектът на Бюджет 2026 г. да бъде подкрепен от тристранния съвет

България Преди 14 минути

Премиерът подчерта, че това е третият опит през годината за постигане на съгласие в рамките на тристранния диалог

<p>Нови цени в евро за всички винетки през 2026 година</p>

От 1 януари винетките вече са в евро: Вижте точните цени и какво се променя

България Преди 21 минути

Ето как да проверите срока на своята винетка и кои нови правила влизат в сила с еврото

<p>Сухо време и необичайно топли дни преди Коледа</p>

Декемврийска магия: Сухо време и необичайно топли дни преди Коледа - ще дочакаме ли сняг за Рождество

България Преди 47 минути

Максималните температури стигат 15°, а първи зимни валежи се очакват чак около 21 декември

STOP&GO: +67 мм, с толкова е увеличена дължината на модела. Широчината е нараснала с 39 мм, с толкова е увеличена предната следа. С 26 мм е по-дълъг предният надвес.

Тестваме силно промененото Clio, "златната кокошка“ на Renault

Технологии Преди 1 час

Най-продаваният модел на Режията идва напълно преосмислен като външен и вътрешен дизайн, самозареждащият се хибрид също е напълно нов, с повече мощност и по-нисък разход

Защо цените на RAM скачат и какво значи това за всички

Защо цените на RAM скачат и какво значи това за всички

Технологии Преди 1 час

Според прогнозите ще става все по-сложно

Нов кървав конфликт: Тайланд нанесе въздушни удари по Камбоджа

Нов кървав конфликт: Тайланд нанесе въздушни удари по Камбоджа

Свят Преди 1 час

Двете страни се обвиниха взаимно, че са извършили удари по спорната граница в понеделник сутринта

<p>Републиканците се &quot;присмиваха&quot; на Тръмп преди изборите</p>

Марджъри Тейлър Грийн: Републиканците се подиграваха на Тръмп зад гърба му

Свят Преди 1 час

След като Тръмп е спечелил изборите, републиканците са започнали рязко да се "умилкват", каза Грийн

<p>На 8 декември лоша поличба носи бедност цяла година</p>

Празник е! Българи с интересни имена имат имен ден. Има и забрани

Любопитно Преди 1 час

Една от тях е лоша поличба, която вещае бедност и нещастие

Кметът на "Люлин" на спешна среща за кризата с боклука

Кметът на "Люлин" на спешна среща за кризата с боклука

България Преди 2 часа

"Това е удар по здравето и по достойнството на хората“, заяви кметът Георги Тодоров

Снимката е илюстративна

Огнен ад в Австралия: Загина пожарникар, а 40 къщи са изпепелени

Свят Преди 2 часа

59-годишният мъж е бил ударен от падащо дърво, докато гасял горски пожар близо до град Буладела в щата Нов Южен Уелс

Москва и Киев си размениха масирани въздушни удари, има ранени

Москва и Киев си размениха масирани въздушни удари, има ранени

Свят Преди 2 часа

Най-малко седем души са ранени при руска атака с безпилотни летателни апарати в Ахтирския район на Сумска област

Мутирал грип заплашва Великобритания, ваксината може да не помага

Мутирал грип заплашва Великобритания, ваксината може да не помага

Свят Преди 2 часа

Около 1700 души дневно се е наложило да бъдат лекувани в болница през миналата седмица

<p>Зеленски: Разговорите с представителите на САЩ не бяха лесни</p>

Зеленски: Разговорите с представителите на САЩ бяха конструктивни, но не и лесни

Свят Преди 2 часа

В събота той проведе телефонен разговор със специалния пратеник на Тръмп – Стив Уиткоф и зетя на президента на САЩ Джаред Къшнър