Уж жаеми господин председател,
уважаеми народни представители,
уважаеми колеги министри!

Изслушах с внимание немалко - девет часа, направените днес изказвания. Бих искал да благодаря на тези, които съумяха да запазят и конструктивния тон. Особено бих искал да приветствам - няма го сега - проф. Данаилов за това, което каза.

Представители на опозицията много пъти повториха колко е беден българинът. И нас също не ни удовлетворява равнището на доходите на една част от българските граждани. Но вярна ли е днес диагнозата, която поставят поискалите вота, че българинът е наистина толкова зле?

Вярно е, че има още много да се направи в социалната сфера, много е. Но е вярно също така, че мандатът на правителството не е приключил. Правителството, предприемчивите и неправителственият сектор заедно работим, за да бъдат почувствани по-реално от повече граждани резултатите от провежданата от нас политика.

Нашето правителство завари изключително тежка социална и демографска ситуация в страната и това го знаят всички и днес се каза многократно. Една значителна част от населението бе в състояние на бедност, затова решихме първите мерки на правителството да бъдат насочени към подобряване на тяхното положение. Този избор даде резултат. За по-малко от три години броят на хората с най-ниски доходи бе намален наполовина.

Правителството увеличи и гарантирания минимален доход на хората с увреждания, на самотните възрастни хора, както и на самотните родители. През тази година техните доходи ще нараснат с още между 20 до 50%.

Поставихме си за цел да осъществим програми с по-бърз ефект за преодоляване на един от най-тежките проблеми, които заварихме - безработицата. (...)По програмата "От социални помощи към осигуряване на заетост" получиха работа 117 000 трайно безработни. Започна прилагането на мащабна програма за обучение и преквалификация на безработни, при които държавата осигурява 27 млн.

Специално внимание отделяме на младите. През миналата година правителството осигури работа и професионално обучение на 43 000 младежи. С тези активни мерки направихме възможен стабилния спад на младежката безработица.

Особено ефективни са мерките за повишаване на доходите на работещите български граждани. През последните две години средната работна заплата се увеличи с 25%. Малко е, разбира се, в сравнение с това, което са нашите заплати, но 25 на сто е доста добър процент навсякъде, а работещите в обществения сектор днес получават пет пъти по-високи заплати, отколкото през 1996 г.

Стана дума за българите, които работят в Испания. Години подред те са работили на черно, от една година насам не само че са вече напълно узаконени, но и се ползват със социалните облаги, които получават испанските работници.

Като резултат през последните две години потреблението нарасна също с близо 20% и това го чухме в тази зала, но искам да го припомня, защото и то е една мащабна цифра. Спестяванията също се увеличават.

Това е чиста статистика и няма да навлизам в повече цифри. Усеща се и стабилизацията, а работещите хора са много важни, защото ще допринесат с техния труд брутният вътрешен продукт (БВП) да е на ниво за нашето включване в ЕС. Те са активни и способни и със своя ежедневен труд и инициативност, в която аз вярвам, ще се преодолеят много от трудностите, които стоят пред нас.

Ще отворя една съвсем кратка скоба, защото стана дума и за няколко други теми; бих искал да отговоря, като се надявам да не бъда многословен.

Стана дума, че в Гърция кралското семейство не е получило един лев. Страсбургският съд присъди на Константин Гръцки и на сестра му - кралица София Испанска, малко над 12 млн. долара.

Г-н Кенаров, Вие ми обърнахте внимание многократно... няма го г-н Кенаров... на нашата некомпетентност. Винаги има почва да се подобрят условията. Секторът на здравеопазването е един от най-сложните. Като говорим за цифри, този закон има 21 поправки. Но разрешете ми, като споменавам цифри, да спомена и нещо, което ме учудва, и то е компетентността да си намерите политическо място в четири политически семейства за по-малко от три години.

Съжалявам, че трябва да ви занимавам с лични теми, но днес се чу за тях, въпреки че не са наистина директно свързани с бъдещето на страната. Това са баснословните суми, с които се оценяват бащините ми имоти. Всички в тази зала, абсолютно съм уверен, бихме се зарадвали много, ако действително имаха тази стойност, ако недвижимите имоти в България вече имаха такава стойност, защото щяхме да сме на нивото поне на Дания.

Уважаеми дами и господа народни представители!
Сигурно не сме идеалното правителство, но действително имаме и успехи в управлението. Вече можем да кажем, че сме успели да положим основите за изграждане на България като съвременна европейска и социална държава, защото вярвам в това. Това бе постигнато с цената на много труд и лична отдаденост, подчертавам - лична отдаденост.

Аз съм реалист. В частния си живот не съм бягал от отговорност и в това може всеки да бъде сигурен - казвам го чистосърдечно и съм го доказвал. Рейтингът ми може би е много нисък, но докато съм на този пост, няма да си позволя една дума демагогия, една дума популизъм от уважение към народа, а толкова ме обвиняват, че съм обещавал неща...

Погледнете това, което беше казано на 6 април, и най-вече нека да не забравяме, че говорих всички заедно да го постигнем и ще го постигнем заедно! Благодаря.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Софи Търнър: Целувките с Кит Харингтън бяха отвратителни

Любопитно Преди 4 часа

Двамата актьори си партнират в готическия хорър „The Dreadful”

а

Колко хора в световен мащаб притежават цял биткойн

Любопитно Преди 4 часа

Според проучване броят им е между 800 и 850 хиляди души

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

България Преди 8 часа

Премиерът приветства ангажимента на американския президент

Терънс Стамп - злодеят от "Супермен", почина на 87 години

Терънс Стамп - злодеят от "Супермен", почина на 87 години

Свят Преди 8 часа

Стамп е починал в неделя сутринта

Земетресение край Сливен

Земетресение край Сливен

България Преди 8 часа

Трусът е регистриран в 5:28 ч.

.

Уиткоф: Путин направи отстъпки от исканията за размяна на украински територии

Свят Преди 9 часа

Според специалния пратеник на САЩ руският президент се е съгласил на „солидни гаранции за сигурност” за Украйна

.

Голям пожар в Старозагорско, обявяват бедствено положение

България Преди 9 часа

Временно е спряно движението на превозни средства по пътя от областния град до разклона за село Пряпорец

,

Трима убити и 11 ранени при стрелба в препълнен нощен клуб в Ню Йорк

Свят Преди 10 часа

"Това е ужасяваща стрелба в град Ню Йорк“

Шофьорът, врязал се в автобус в София, дишал райски газ преди катастрофата

Шофьорът, врязал се в автобус в София, дишал райски газ преди катастрофата

България Преди 10 часа

Софийската градска прокуратура иска постоянен арест за Виктор Илиев

Зеленски пристигна в Брюксел за среща с Фон дер Лайен

Зеленски пристигна в Брюксел за среща с Фон дер Лайен

Свят Преди 11 часа

След нея те заедно ще заминат на визита във Вашингтон

Експлозии разтърсиха Харков

Експлозии разтърсиха Харков

Свят Преди 11 часа

Това съобщи ръководителят на Харковската областна военна администрация Олег Синегубов

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Любопитно Преди 11 часа

Подробности четете в следващите редове

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Свят Преди 11 часа

Нетаняху остро разкритикува протестиращите в страната, които настояват за прекратяване на войната в Газа

о

Европейски лидери ще придружат Зеленски при срещата му с Тръмп

Свят Преди 11 часа

Фон дер Лайен обяви, че ще посрещне Зеленски в Брюксел

Пожар до аквапарка в Несебър

Пожар до аквапарка в Несебър

България Преди 12 часа

Заради силния вятър огънят бързо се е разпространил

<p>Голям пожар и 250 евакуирани в Галиполи</p>

Голям пожар и 250 евакуирани в Галиполи

Свят Преди 12 часа

Пожарникарите работиха през цялата нощ, а 12 самолета и 18 хеликоптера се включиха отново в гасенето на зазоряване в операция с участието на 900 души