Екипът от университета в Нюкасъл (Newcastle.ac.uk) се ръководи от д-р Миодраг Стойкович, уточнява РФИ-България (RFI.bg).
Целта на учените е да разработят нови методи за лечение на диабета и на болестите на Паркинсон и Алцхаймер.
Клонирането с терапевтична цел е законно във Великобритания още от 2002 г., но досега не бе искано разрешение за това. Репродуктивното клониране обаче е забранено и подлежи на санкция до 10 години затвор.
За първи път клониране на човешки ембриони бе извършено в Южна Корея през февруари, а подобни опити се провеждат в САЩ.
Електронното издание на сръбския "Вечерне новости" публикува подробен репортаж по темата. И понеже ръководителят на научния екип е сърбин (д-р Миодраг Стойкович), заглавието на материала е: "Сърбин първи ще клонира човек".