В еликобритания и Русия си отправиха взаимни остри нападки във връзка със затварянето на регионалните представителства на Британския съвет на руска територия.
Американският президент Джордж Буш от своя страна реши да назначи за помощник-държавен секретар по въпросите на демокрацията и човешките права служител на администрацията, отправил остри критики срещу парламентарните избори в Русия на 2 декември, предадоха световните агенции.
Великобритания разглежда заплахите на Русия по адрес на Британския съвет като сериозна нападка против законно културно представителство на британското правителство, предупреди служител на британското министерство на външните работи.
Тези стъпки свидетелстват за неспазване на закона, изрази съжаление той.
Служителят на Форин офис подчерта, че Великобритания желае да бъде постигнат напредък по всички направления от двустранните отношения, където е налице взаимно разбирателство. Като международни проблеми, представляващи взаимен интерес, той посочи Косово и Иран.
Руският министър на външните работи Сергей Лавров обясни, че представителствата на Британския съвет са били затворени заради напрежението в двустранните отношения във връзка с убийството в Лондон на бившия руски разузнавач Александър Литвиненко.
Той обвини Великобритания в нарушаване на международното право и в умишлен стремеж към влошаване на двустранните отношения.
Британският премиер Гордън Браун и външният министър Дейвид Милибанд отхвърлиха категорично твърденията на Лавров.
Браун определи действията на Москва като напълно неприемливи и неоправдани.
Според Милибанд всичките му колеги от ЕС са съгласни, че затварянето на представителствата на Британския съвет е незаконно.
Американският президент Джордж Буш реши да създаде нов пост - помощник-държавен секретар по въпросите на демокрацията и човешките права.
Буш внесе за одобрение в Сената кандидатурата на Дейвид Крамър, който в момента е помощник-държавен секретар за Европа/Евразия. Той стана известен с острите си критики по адрес на парламентарните избори в Русия на 2 декември.
В отговор руското министерство на външните работи определи коментарите му като отзвук от несбъдната мечта на САЩ светът да се развива след края на Студената война по техните предписания.