Б ританското правителство трябва да устои на натиска, който му се оказва да откаже правото на работа на българите и румънците, след като страните им влязат в ЕС догодина.

Това пише в интернет рубриката за коментари на в. "Гардиън" депутатът и бивш министър по европейските въпроси Денис Макшейн.

Според Макшейн дискусиите по този въпрос във Великобритания са повлияни от кампания против присъствието на имигранти от Полша, които работят за по-ниско заплащане.

"Може и да има основания да се отложи с една или две години пълното отваряне на британския пазар на труда. Ако обаче Великобритания се присъедини към протекционистките страни заради страха си да допусне граждани на ЕС да работят у нас, това ще изпрати погрешни сигнали", смята Макшейн.

Ден по-рано британският в. "Хералд" също защити българските и румънските имигранти, като упрекна вътрешното министерство в подклаждане на "имигрантска параноя".

Другата гледна точка

Британски работодатели призоваха правителството да ограничи очаквания имигрантски поток от български и румънски работници, пише в. "Сън".

Бизнеслидерите се опасяват, че политика на "отворените врати" ще претовари държавните служби и ще създаде напрежение сред местните общности.

Според икономисти вече има случаи на британци, които губят работата си в полза на приемащи по-ниско заплащане чужденци, пристигнали в страната след присъединяването към ЕС на осем източноевропейски страни, в това число Полша и Унгария, през 2004 г.

Очаква се нов пик в броя на имигрантите, когато в съюза догодина влязат България и Румъния, отбелязва вестникът.

"Има силни аргументи в подкрепа на спирането за известно време на приема на работници от бъдещите страни членки, докато си извлечем поуки от уроците на натрупания досега опит. Сегашните системи за мониторинг и контрол на миграцията се нуждаят от подобрение", заявява Сюзън Андерсън от Конфедерацията на британските индустрии.

Генералният директор на Британската търговска камара Дейвид Фрост предрича значителни социални проблеми, ако не се отложи приемът на български и румънски работници.

Хотелиерско-ресторантьорският бранш също е против политика на "отворените врати" към българите и румънците. Според работодателите от този сектор около 70% от 300 хил. работещи в лондонските хотели са имигранти.

"Трябва да има пауза. Имигрантски работници трябва да се допускат само при доказан дефицит на компетентност - например за главни готвачи - и при условие, че кандидатите за работа доказано имат необходимата квалификация", смята изпълнителният директор на Британската хотелиерска асоциация Боб Котън.

По данни на вътрешното министрество от 2004 г. досега в страната са се регистрирали за работа 392 хил. души от новите членки на ЕС от Източна Европа. Министрите драстично подцениха мащабите на този имигрантски поток, отбелязва "Сън".

Заплащанията вече започват да спадат. По-рано тази седмица "Сън" цитира паметна бележка до британския премиер Тони Блеър, в която се казва, че дневната надница за строителни работници в Саутхамптън е спаднала наполовина - от 120 на 60 лири и това предизвиква "растяща враждебност".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

Свят Преди 22 минути

Научни екипи от Чили анализират тревожния ускорен разпад на ледовете

Икона на княз Борис

2 май: Умира един от най-забележителните български владетели

Любопитно Преди 23 минути

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Израел обяви извънредно положение заради горските пожари

Израел обяви извънредно положение заради горските пожари

Свят Преди 8 часа

Огънят затвори главния път, свързващ двата най-големи града Йерусалим и Тел Авив за денонощие

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Свят Преди 8 часа

По-рано той беше принуден да напусне незабавно поста си

Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 9 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 9 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Студенти и синдикати излязоха по улиците 6 месеца след трагедията в Нови Сад

Студенти и синдикати излязоха по улиците 6 месеца след трагедията в Нови Сад

Свят Преди 10 часа

Демонстрантите почетоха паметта на жертвите точно в 11:52 ч.

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 10 часа

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 10 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Снимката е илюстративна

Пожар изпепели апартамент в Бургас, огнеборците разрязали външната врата

България Преди 11 часа

Предстои да се изяснят причините за възникването на огъня

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 12 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 12 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 12 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 13 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 13 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 14 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката