6 000 долара са неофициалните разходи за започване на инвестиционен проект у нас, докато официално се обявява, че за начало трябват 300 долара, съобщи директорът на Агенцията за чуждестранни инвестиции Павел Езекиев при представянето на доклад "България и чуждите инвестиции" пред депутатите в Икономическата парламентарна комисия. Така по отношение на официалните разходи излиза, че сме евтина страна за правене на бизнес, но според неофициалните сме скъпа, подобно на Турция и Румъния. У нас трябват 5 месеца за откриване на фирма при среден срок от 2 месеца, каза Езекиев. Много високи са и административните процедури при започването на нова инвестиция.
Държавната комисия за енергийно регулиране увеличи изкупната цена на електроенергията от ВЕЦ с изравнители от 60 лв./мВтч на 80 лв./мВтч. С това регулиращият орган успя отчасти да компенсира загубите на независимите производители от това, че с постановление от 29.03.2002 г. им отне правото да продават тока си на НЕК по 3 тарифи - дневна, нощна и върхова. ВЕЦ, снабдени с изравнител, имат дружествата СИИФ "Мекамиди" - "Литекс" и "Енерго-Про България", което им дава възможност да произвеждат електроенергия в моментите на върхово потребление и да задържат водите през останалата част от денонощието.
Парите от банковата приватизация трябва да влязат в държавния бюджет още през 2003 г., заяви в сряда финансовият министър Милен Велчев пред вестник "Дневник". Той обясни, че след окончателното финализиране на сделката за Банка ДСК правителството ще обсъди възможността да предложи на парламента Банковата консолидационна компания (БКК) да бъде доброволно ликвидирана поради изчерпване на функциите й. "Няма вече банки, които да продаваме", обясни Велчев. След края на сделката с Банка ДСК в касата на държавния холдинг ще има около 700 млн. евро, от които над 99% ще влязат в държавния бюджет под формата на ликвидационна квота и данък печалба.
"Лукойл Нефтохим" - Бургас, е сключил договор с македонската компания "Макпетрол" за износ на 300 000 тона гориво. Договорът ще бъде изпълнен до края на 2003 г., съобщи изпълнителният директор на "Лукойл България" Валентин Златев след съвместно заседание на надзорния съвет и управителния съвет на "Лукойл Нефтохим" в Бургас. Според него през следващата седмица ръководствата на двете компании ще се срещнат в София, за да подпишат договор за дългосрочно сътрудничество.
Предвижда се на срещата да бъде обсъден въпросът за участие на представител на "Лукойл" в ръководния орган на "Макпетрол". Златев съобщи още, че преговори за износ на гориво се водят и с компанията "Беопетрол", която разполага с 200 бензиностанции в Сърбия.
Представители на италианската компания "Берета" ще направят в четвъртък оглед на три български военни завода. Дружествата, които италианските бизнесмени ще посетят, са казанлъшкият "Арсенал", "Оптикоелектрон" в Панагюрище и "Аркус" в Лясковец. На среща, която се проведе вчера в Министерството на икономиката, търговският директор на "Берета" Паоло Рафаели съобщи, че до няколко месеца оръжейната компания ще има яснота за това дали съществува реална възможност за съвместно производство на специална продукция с някой от българските заводи. Интересът на "Берета" е насочен към възможността за постигане на договорни отношения с наши предприятия за съвместно производство на леко стрелково оръжие.
България и Естония се сочат сред страните кандидатки за ЕС с най-добро изпълнение по програмата за земеделие САПАРД, обяви зам.-министърът на земеделието Миглена Плугчиева в парламента, цитирана от "Сега". За първите четири месеца на тази година са одобрени 153 проекта, а през цялата 2001 г. - едва 50.
Вчера парламентът единодушно ратифицира годишното финансово споразумение по САПАРД за 2002 г. Синята опозиция обвини управляващите, че не се усвояват парите. Царските хора отвърнаха, че през първото тримесечие били извършени 60 плащания за 17,3 млн. лв., докато за цялата 2002 г. били направени 97 плащания за 14,5 млн. лв.
1,9 млрд. евро стокообмен с Германия е реализиран миналата година. "Така счупихме рекорда от 2001 г.", похвали се шефът на представителството на германската икономика у нас Митко Василев. Немските инвестиции от 1992 г. насам стигнаха 620 млн. долара, като пикова е 1994 г. През последните една-две години обаче преките германски вложения са спаднали. Миналата година те са едва 58,6 млн. долара. Най-честите спънки пред немските инвеститори били съдебната система, лицензионните режими, мудността, бюрокрацията и некомпетентността на администрацията.
"В България има действаща пазарна икономика и заявявам, че нито аз, нито някой от колегите ми има намерение да предлага на МС да се забрани износът на пшеница", коментира вчера земеделският министър Мехмед Дикме публикации в пресата. Що се отнася до стоковия фонд "Зърно" и до Държавния резерв, те са изключителна държавна собственост, с която се разпорежда държавата, уточни Дикме.
Дали гражданите да обявяват ежегодно наличните пари в банковите си сметки зад граница ще решават днес депутатите от бюджетната комисия, пише вестник "Стандарт". Те ще гледат на второ четене промените във валутния закон. Експертите от БНБ поискаха на предишното заседание на комисията да се обявяват парите по сметки в чужбина, ако са например над 12 500 или над 20 000 евро. Депутатите обаче поставиха въпроса как ще декларират парите си студентите в чужбина и българите емигранти. Глоба от 2 000 лв. ще отнасят обменните бюра при нарушения, реши работната група към бюджетната комисия.