Зв втори пореден ден готовността на Либия да компенсира жертвите от атентата в нощния клуб "Ла Бел" в Берлин през 1986 г. е една от основните теми в германската преса, информира Българската редакция на Би Би Си.

ФРАНКФУРТЕР АЛГЕМАЙНЕ ЦАЙТУНГ приветства плановете на канцлера Герхард Шрьодер да посети Либия през есента.

"Пътуването на Шрьодер ще стане точно в подходящия момент за да се предаде на либийското ръководство, че според принципа за нова близкоизточна инициатива, която в момента се формулира от Запада, само по-тесните икономическите връзки не могат да бъдат достатъчни", пише изданието.

Вестникът отхвърля всякакви предположения, че визитата е част от "състезание", направлявано от икономически интереси.

"Очевидната причина германската реакция на либийските компенсации да дойде толкова бързо е, че атаката в "Ла Бел" беше последният белег на терор, който либийското ръководство трябва да изтрие, преди да се изпълни желанието му за повторно сближаване със западния свят", коментира изданието.

ТАГЕСШПИГЕЛ не е толкова убеден - според него "светлинната скорост", с която се планират посещението на Шрьодер и отпускането на кредитни линии за Либия, са доказателство, че "висшите политици в Берлин по външната политика не са движени само от благородни стратегически замисли, но също така от конкретни материални интереси".

Изданието твърди, че докато няма нищо лошо германският бизнес да прояви интерес към Северна Африка, примерите с Русия и Китай показват, че Герхард Шрьодер дава приоритет на икономическите интереси над човешките права.

И среща с Кадафи наистина не е добро предзнаменование, предупреждава вестникът.

БЕРЛИНЕР ЦАЙТУНГ посочва, че е оправдано Либия да настоява за компенсации за бомбардировките над Триполи и Бенгази, извършени от САЩ през 1986 г. в отговор на атентата в "Ла Бел".

Вестникът твърди, че терористичният акт в Берлин не оправдава правото на "неоторизирано възмездие", но признава, че е "немислимо" САЩ да платят компенсация на Либия.

Все пак за Триполи е полезно да повдигне въпроса за бомбардировките от гледна точка на факта, че някои искове за компенсации срещу Либия все още не са решени.

От първата страница на парижкия ФИГАРО френския външен министър Мишел Барние пише за страховете си от "мрачна хуманитарна катастрофа" в суданската провинция Дарфур и за "заплахaта за стабилността във важен регион". е полезно "Судан е врата между арабския и африканския свят и войната, която се води в южната част на страната над 20 години се смята от мнозина за символ на сблъсък между мюсюлмани и християни", пише френският първи дипломат.

Според Барние под заплаха е не само териториалната цялост на Судан, "но и целостта на една особено нестабилна" част от Африка", а демострациите на Хартум срещу чужда намеса "трябва се разглеждат като предупреждение в този смисъл".

В коментар пражкият МЛАДА ФРОНТА ДНЕС пише, че министърът на образованието Петра Бузкова е склонна да направи образователната система достъпна до възможно най-голям брой хора - становище, което тя споделя с "нейния левичарски колега и британски премиер Тони Блеър".

За разлика от Блеър, Бузкова е против учебните такси "по причина, че те ще отдалечат образованието от по-бедните студенти, което още повече ще задълбочи социалното разделение", допълва вестникът.

"Кой е прав - Блеър или Бузкова? Факт е, че британските университети са в много по-добро състояние от чешките, тъй като набирането на средства за университетите в Чехия е сред най-неуспешните в цивилизования свят. Страхът от такси е точно толкова ирационален, колкото страхът през XIX век, че скоростта, която влаковете развиват, може да бъде фатална за пътниците", заключава вестникът.

В навечерието на церемонията по откриването на олимпийските игри в Атина, парижкият ЛИБЕРАСИОН пише, че "с домакинството на игрите Гърция показва, че е нещо повече от увеселителен парк, тематично ориентиран към древната история" и че "принадлежи изцяло на XXI век".

"Ако Гърция излезе триумфиращо от това изпитание, ще бъде задължена първо и най-вече на две жени - кметицата на Атина Дора Бакоянис и президентката на Организационния комитет Яна Ангелопулос", обобщава вестникът.

Какъв контраст с "отдавна отминалите дни, когато жените бяха тотално изолирани от игрите, както е било в Древна Гърция, или от участие в тях, както през 1896 г. - годината на първите модерни олимпийски игри, отново домакинствани от Атина", припомня изданието.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Загинал и ранени в лавина в Италия

Загинал и ранени в лавина в Италия

Свят Преди 29 минути

Един човек е изчезнал и продължава издирването му, но метеорологичните условия затрудняват операцията

НАП санкционира с около 45 000 лв. търговци, вдигнали цени необосновано

НАП санкционира с около 45 000 лв. търговци, вдигнали цени необосновано

България Преди 1 час

Глобите за първо нарушение могат да достигнат до 10 000 лева, а при повторно – до 20 000 лева

<p>В последните 2 работни дни в банките са внесени над млрд. лв.</p>

Банките осигуриха плавен преход към еврото

България Преди 4 часа

Всички наличности по сметки бяха автоматично превалутирани

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Свят Преди 4 часа

Трусът е бил усетен силно в столицата Мексико и е принудил президентката на страната Клаудия Шейанбаум да прекъсне пресконференция, която е давала в този момент

Почина бебето, простреляно на Нова година в РС Македония

Почина бебето, простреляно на Нова година в РС Македония

Свят Преди 4 часа

Главната прокуратура в Скопие обяви, че е издадена заповед за аутопсия на детето

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Любопитно Преди 5 часа

Въпреки високото съдържание на захар, една чаша портокалов сок дневно може да има редица ползи за здравето

Предупреждение за опасно време в 14 области в събота

Предупреждение за опасно време в 14 области в събота

България Преди 5 часа

Вятърът ще остане до умерен от юг-югозапад, с временно силни пориви

Трансформацията на звездите през 2025 г.: Шокиращи отслабвания и смели промени във визията

Трансформацията на звездите през 2025 г.: Шокиращи отслабвания и смели промени във визията

Любопитно Преди 5 часа

През 2025 г. звездните трансформации излязоха извън суетата – от драстични отслабвания до смели промени във визията, знаменитостите заговориха открито за здраве, оцеляване и ново начало

Кирило Буданов

Зеленски назначи шефа на разузнаването за началник на кабинета му

Свят Преди 6 часа

„Сега Украйна се нуждае от повече внимание към въпросите на сигурността“, заяви украинският президент

Руската столица Москва

САЩ призова американците: Незабавно напуснете тази страна

Свят Преди 6 часа

Ако все пак решите да пътувате до Русия „излезте от всички профили в социалните мрежи и не ги използвайте, докато сте в Русия. Подгответе завещание“, препоръчва Държавният департамент

Научните открития, които ще променят света

Научните открития, които ще променят света

Свят Преди 7 часа

Защо редица експерти смятат, че 2025 г. може да се окаже повратен момент в историята на науката

„Телеграфно подкастът“: Година на ексклузивни срещи и разкрития

„Телеграфно подкастът“: Година на ексклузивни срещи и разкрития

Любопитно Преди 7 часа

Сред гостите в "Телеграфно подкастът" през 2025 г. бяха представители на специалните сили, дипломати и анализатори, които коментираха актуални конфликти и исторически моменти

„Той седна с разпятието и огънят просто го заобиколи" - разказва оцеляла в Кран Монтана

„Той седна с разпятието и огънят просто го заобиколи" - разказва оцеляла в Кран Монтана

Свят Преди 7 часа

Днес беше обявено името на първата жертва – 17-годишен италиански голф талант

12-годишно момче почина, след като пресъздаде сцена от "Squid Game"

12-годишно момче почина, след като пресъздаде сцена от "Squid Game"

Свят Преди 8 часа

Себастиан Цизман бил почитател на популярния южнокорейски сериал за оцеляване, в който участниците се състезават в смъртоносни версии на детски игри, за да спечелят парични награди

Какво означава да си „хетерофлексибилен“ – най-бързо развиващата се сексуалност на 2025 г.

Какво означава да си „хетерофлексибилен“ – най-бързо развиващата се сексуалност на 2025 г.

Любопитно Преди 8 часа

Хетерофлексибилните хора се идентифицират основно като хетеросексуални, но понякога имат сексуални преживявания с представители на същия пол