Барозу: Даваме ви пари за боклука
Протест през 2009 г. в столичния квартал Суходол против отварянето на сметище в района   
Източник: БГНЕС (архив)
В ф фициално писмо до премиера Бойко Борисов председателят на Европейската комисия Жозе-Мануел Барозу уверява днес страната ни, че ЕК е съгласна за финансирането на първите важни компоненти на новата система за управление на отпадъците.

Става дума за основното депо за боклука и съоръженията за компостиране на биологично разградими и градински отпадъци.

"Приемането на решение, свързано с първия етап на проекта, и бързото начало на строителството на инфраструктурата за него биха били достатъчни за ЕК да преустанови откритата процедура за нарушение, което ще предостави на България необходимото време за изготвяне на съобразен с околната среда и ефективен спрямо разходите в дългосрочно отношение втори етап на проекта за управление на отпадъците на София", пише председателят на ЕК.

Според Барозу някои части от внесения проект ще трябва да бъдат преработени особено анализът на вариантите и проектите на основните компоненти за третиране на отпадъците.

Веднага след внасянето на необходимата поправка, службите ми ще разглеждат този проект като въпрос от най-голяма важност и с най-високата степен на експедитивност, уверява Барозу.

Разходите за балиране, съхранение и депониране на битовите отпадъци до момента възлизат на над 90 млн. лева.

Става дума за количеството балиран боклук от Столичната община

(СО) за периода септември 2005 г. - декември 2007 г., който е 766 087 тона, уточни днес в парламента министърът на околната среда и водите Нона Караджова.

По данни на Столичния инспекторат прогнозните средства, необходими за окончателно решаване на въпроса, са 8 136 000 лева.

От балираните битови отпадъци досега са транспортирани и депонирани 592 054 тона. Към 2 ноември т.г. на площадките за временно съхранение има 192 хил. бали с приблизително тегло 144 567 тона.

Министър Караджова увери, че оставащият капацитет на депото в Суходол е разчетен да обезпечи нуждите на София до изграждане на интегрираната система за обработка на битовите отпадъци. По думите й благодарение на няколко мерки многократно се

намалява обемът на депонираните отпадъци в Суходол

Екоминистърката цитира информация на СО, според която в момента се осигурява техника за по-добро уплътняване на боклука, което удължава срокът на работа на депата.

В отговор на друг въпрос Караджова припомни, че на 15 септември Министерският съвет прие решение за обезвреждането чрез депониране на балирани софийски отпадъци.

Основание за него е текст от Закона за управление на отпадъците във връзка със започнала срещу България наказателна процедура поради неизпълнение на изискванията на европейска директива за отпадъците.

Обезвреждането чрез депониране на 150-те хиляди тона трябва да се извърши до 31 март 2011 г., като в регионалната система на Ловеч - 40 хил. тона; на Карлово - 60 хил.; в Цалапица - 30 хил.; и в Севлиево - 20 хил.

Не се изискват допълнителни средства от държавния бюджет, увери Караджова. Средствата за транспортиране и разтоварване в съответните депа са изцяло за сметка на Столичната община.

Регионалните депа са финансирани със средства от държавния бюджет, предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда и европейските фондове. Законът не предвижда други компенсации за общините, които ще приемат отпадъците.
Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
26-годишен мотоциклетист загина на участъка между Лесово и Елхово

26-годишен мотоциклетист загина на участъка между Лесово и Елхово

България Преди 19 минути

Движението в пътния участък се регулира от полицейски служители

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Свят Преди 1 час

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна за 80-годишнината от победата на Съветския съюз и неговите съюзници във Втората световна война

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

Свят Преди 2 часа

Морските дронове на Украйна, които са много по-евтини и по-малки от конвенционалните кораби, нанесоха поражения на руския черноморски флот

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 2 часа

Това съобщи Агенцията по метеорология, климатология и геофизика на Индонезия

Йеменският премиер подаде оставка

Йеменският премиер подаде оставка

Свят Преди 3 часа

Той посочи, че е "срещнал много трудности"

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 3 часа

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

Свят Преди 4 часа

Израел възобнови военната си операция в Газа на 18 март

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Свят Преди 4 часа

Медицински хеликоптер е осъществил незабавно транспортирането на пациента до болница в София

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Свят Преди 4 часа

По първоначални данни мотористът се е блъснал в движещ се пред него лек автомобил

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 5 часа

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 5 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Южна Корея влиза в изборна буря

Южна Корея влиза в изборна буря

Свят Преди 5 часа

Той ще се изправи в тежка за десницата битка с фаворита и кандидат на либералите за поста И Дже-мьон

<p>&quot;Украйна няма да бъде докосвана от руснаците&quot;</p>

Зеленски очаква помощта от САЩ да се удвои през 2025 година

Свят Преди 5 часа

Наскоро американските власти подготвиха нови икономически санкции срещу Москва

Кой печели изборите в Австралия?

Кой печели изборите в Австралия?

Свят Преди 6 часа

Изборната надпревара беше доминирана от теми като поскъпването на живота и ефекта от политиката на президента на САЩ

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Свят Преди 6 часа

Според израелското армейско радио 16 сирийски друзи са приети в израелски болници от началото на седмицата