В 16 ч. в сряда нивото на р.Дунав при Русе достигна 888 см и се изравни с постигнатия максимум през 1970 г., съобщиха от Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав (APPD-bg.org).

След два дни се очаква повишаване на водното равнище над 9 м, което никога не е регистрирано при Русе след близо 100-годишни измервания.

"Русенската корабостроителница" е залята от вода и вече не работи. Наводнени са и други обекти. Опасността в русенската западна промишлена зона идва и от високото ниво на река Русенски Лом, която не може да се изтича нормално в Дунав.

Председателят на държавната агенция "Гражданска защита" (CP.government.bg) ген. Никола Николов също коментира в Русе, че е възможно проблемите да дойдат не толкова от Дунав, колкото от Русенски Лом.

При Никопол равнището на Дунав се е повишило нощес с 9 см и достигна 869 см - със 70 см над критичното. Покачването е увеличило разливите около реката, както и при устията на трите й притока - Искър, Вит и Осъм, с по около 500 м.

20 души от залетия квартал не пожелали да се евакуират (засега), но за тях бил осигурен достъп до сухия бряг от Гражданска защита чрез мостове или лодки, уточниха от "Гражданска защита".

При Лом покачването за последното денонощие е с 6 см и тази сутрин бяха измерени 971 см над морското равнище - също рекорд за последните 25 години. От 2 ч. през нощта обаче нивото бе в застой и нямаше ново повишаване.

Трите временни диги, изградени от инертни материали в района на пристанищния комплекс и при устието на река Лом, са с обща дължина 500 м, по тях са наредени 30 000 чувала с пясък, други 20 000 чувала са напълнени и оставени наблизо.

Въпреки че нивото на Дунав е над централната част на града, няма опасност от заливане, увериха от "Гражданска защита". Продължават да са залети 300 декара от бреговата ивица в Лом, в която попадат два хотела, големи части от пристанището, пет къщи от квартал "Боруна", сгради на корабни агенции, помпена станция, ресторант по брега и градският парк.

Под вода са 12 000 декара необработваеми земи край ломските села Станево, Долни Цибър и Орсоя.

Нивото на Дунав при Козлодуй и Оряхово също продължи да се покачва, съобщиха от "Гражданска защита" във Враца. През изминалото денонощие водното равнище се е повишило с около 10 см; 903 см са измерени при Козлодуй, а 814 см - край Оряхово.

В Силистра очакваха група от инженерните войски с техника за отводняване на сгради, а преди това градът бе посетен от началника на Генералния щаб ген. Никола Колев и президента Георги Първанов.

Прогнозите на Агенцията за проучване и поддържане на плавателния път на Дунав показват, че кризисният период по реката ще бъде от днес до края на седмицата, заяви ген. Колев.

Според него дъждовете в страната няма да предизвикат усложнения, но ако започне интензивно топене на снеговете в Централна Европа, кризисната обстановка може да продължи по-дълго.

Навсякъде е създадена организация за наблюдение на дигите по Дунав и при установяване на пробойни, се вземат мерки. Армията участва в аварийно-възстановителните действия по Дунав с 460 души и 60 единици техника, съобщи още началникът на генщаба.

Австрия ще помогне на наводнените райони от придошлите води на река Дунав в България със 150 000 чувала пясък, предаде междувременно австрийската агенция АПА.

Като ротационен председател на ЕС страната реагира бързо на молбата за помощ и първите 80 000 чувала щели да бъдат транспортирани към засегнатите райони от пожарната на провинция Горна Австрия.

Останалите чували ще бъдат превозени до България от транспортна фирма, уточнява АПА.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 6 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 6 часа

Шестима други са били ранени

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 8 часа

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 9 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 9 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 9 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 9 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви организация в България за терористична

Русия обяви организация в България за терористична

Свят Преди 10 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 10 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 10 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 10 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 11 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 11 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 11 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“