В исокопоставен британски политик получи предупреждение от Даунинг стрийт, след като МИ5 откри, че се е срещал с лице, подозирано, че е руски шпионин, съобщава специалният пратеник на БГНЕС в Лондон Ани Кълцева.

Андрю МакКинли, член на Лейбъристката партия и на влиятелния Комитет по външна политика, бе заловен от Уип Геоф Хуун, след като тайните служби съобщили, че е пил чай с "агента" в Камарата на общините.

Руснакът Александър Поляков работи като съветник в руското посолство в Лондон, но е подозиран, че предава информация за руските тайни служби, бившите КГБ.

Като в класически шпионски трилър британските агенти проследили Поляков, докато отивал към парламента за своите срещи. След като предупредили МИ5, те се обадили на Даунинг стрийт и Хуун предупредил МакКинли, че е бил вербуван от руски шпионин и че няма да бъде добре това да излезе наяве.

Въпреки това МакКинли продължил да се среща с Поляков в околностите на Лондон и задал серия от въпроси в парламента по свързани с Русия теми. Един от тях бил към вътрешният министър Джаки Смит: защо Великобритания е дала политическо убежище на Борис Березовски (прогонен от Русия противник на премиера Владимир Путин), който е близък до отровения в Лондон през 2006 г. Александър Литвиненко.

Другите му питания били свързани с броя на акредитираните руски дипломати, уредбата за екстрадиране между двете страни и обстоятелствата около депортирането миналото лято на руски гражданин, заподозрян, че готви убийството на Березовски.

"Никога не сме обсъждали руски емигранти или бизнесмени, само международни въпроси, това е част от работата ми", заяви МакКинли, който в момента е на едноседмично посещение в Казахстан.

Запитан дали е подозирал, че Поляков е шпионин, британският политик отговаря: "Не повече, отколкото всеки друг чуждестранен дипломат".

Въпреки това високопоставен източник на правителството съобщи вчера, че Поляков е смятан за един от най-високопоставените руски агенти във Великобритания.

"Чаят в Камарата на общините" идва в деликатен за руско-британските отношения момент - в разгара на споровете с Москва за Андрей Луговой, главен заподозрян за убийството на Литвиненко, което доведе до експулсирането на четирима руски дипломати през юли.

Смята се, че един от най-богатите хора в Русия, Олег Дерипаска, е искал да използва Андрю МакКинли в битка във Върховния съд. Неговата съпруга Полина е близка до Даря Жукова, приятелката на собственика на футболния отбор "Челси" Роман Абрамович.

Според статия в българския вестник "Стандарт" прокремълски настроени съветници на Олег Дерипаска са искали да го използват срещу Майкъл Чорни, който съди Дерипаска за 1,5 млрд.

Според статията съветници на Дерипаска са започнали пропагандна кампания два месеца преди "чая", която включвала "мобилизирането" на МакКинли, който да попречи на Чорни да се установи във Великобритания.

МакКинли казва, че по това време е получил имейл от организацията за защита на човешките права "Амнести" във връзка с Чорни. Организацията няма запис, че е изпращала подобно писмо.

"Твърденията в тази история са научна фантастика, така че ще бъде смешно да ги удостоя с някакъв коментар", заяви говорителят на Дерипаска. "Честно казано, аз съм крайно ужасен. Това е нещо, което четеш в книгите, но не очакваш да се случи наистина", коментира пък Андрю МакКинли.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Свят Преди 57 минути

Двама души са сериозно ранени

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 2 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

България Преди 4 часа

На собствениците са съставени актове за административни нарушения

11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 5 часа

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 5 часа

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

Любопитно Преди 5 часа

Никол Кидман направи редки разкрития за брака си с Том Круз, признавайки, че на 23 години е била готова да съсипе кариерата си заради любовта. Актрисата проговори и за скорошния си развод с Кийт Ърбан и това как продължава да вярва в любовта

Илияна Йотова поздрави Бургас за  „Евровизия“

Илияна Йотова поздрави Бургас за „Евровизия“

България Преди 5 часа

Президентът: Нека бургазлии се гордеят с прекрасния си град

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 5 часа

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 5 часа

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 5 часа

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 6 часа

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 6 часа

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Любопитно Преди 6 часа

Парис Джексън разкри неподозряни подробности за детството си с Майкъл Джексън, строгите забрани за телевизия и атракциони, както и за тежката си битка с наркотичната зависимост, от която е напълно излекувана и трезва от 2020 година насам

Повечето икономисти очакват още едно повишение на лихвите на ЕЦБ, докато инфлацията остава над целта от 2%.

Икономисти очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през септември

Парите ни Преди 7 часа

83% от анкетираните прогнозират депозитната лихва да достигне 2,50%

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

България Преди 7 часа

Евгени Симеонов: "Лукойл“ не купува и няма да купува нефт от санкционирани дружества