А мериканската армия ще закрие затвора "Абу Граиб" най-вероятно до три месеца и ще прехвърли около 4500 затворници в други затвори в Ирак, съобщи днес анонимен военен източник.

Скандалният център за мъчения при управлението на Саддам Хюсеин, придоби още по-зловеща слава, след като бяха разпространени снимки, показващи издевателства на американски войници над иракски затворници.

Наскоро в. "Ню Йорк Таймс" нарече "Абу Граиб" училище за терористи, цитирайки US командири в Ирак, които изразяват сериозни опасения, че затворът се превръща в развъдник за екстремистки лидери и школа за сухопътни бойци на терористични групи, тъй като времето, прекарано в него, позволява на задържаните да си създават връзки и да си разменят уроци по борба срещу САЩ, техните съюзници и новото иракско правителство.

Междувременно днес иракският президент се е съгласил да отложи с една седмица първото заседание на новия парламент.

Новината бе съобщена от Камиран Карадари, говорителя на президента Джалал Талабани. Решението е било взето по молба на шиитския Обединен иракски съюз, който има почти мнозинство в избрания през декември парламент.

Пред "Ройтерс" един от лидерите на шиитския блок заяви, че групировката му твърдо е решила да се противопостави на усилията на сунитите и кюрдите да принудят шиитите да се откажат от кандидатурата на сегашния премиер Ибрахим Джафари за още един мандат.

През февруари иракският премиер бе номиниран отново за поста от шиитския Обединен иракски съюз, спечелил 128 от 275-те места в иракския парламент.

Политическа битка за и против Джафари може да усложни още повече усилията да се създаде правителство на националното единство - главно условие за САЩ, за да започнат за изтеглят войските си тази година.

В същото време иракските власти екзекутираха тринайсет бунтовници.

Смъртните присъди бяха изпълнени чрез обесване. Правителството съобщи, че един от екзекутираните е бивш полицай от северния град Мосул. Той признал, че като служител на полицията е снабдявал със секретни сведения бунтовници, проникващи през границата със Сирия, за да им помага да извършват подривна дейност.

Това са първите екзекуции на бунтовници в Ирак след свалянето на режима на Саддам Хюсеин през 2003 г., отбелязва АП. Иракските власти възстановиха смъртното наказание през юни 2004 г.

Американската армия е освободила на 23 февруари двама високопоставени служители

от правителството на Саддам, след като установила, че те не са замесени в престъпления срещу човечеството, съобщи представител на иракското министерство на правосъдието.

Това са Абдул Тауаб Мула Хейш, бивш вицепремиер и министър на военната промишленост, и Саид Абдул Маджид ал Файсал, бивш зам.-държавен секретар в министерството на външните работи. Хейш, който бе арестуван на 2 май 2003 г., бе в списъка на САЩ на 55-те най-издирвани членове на режима на Саддам Хюсеин.

Неизвестни лица пък са застреляли във вторник журналист от иракската телевизия "Багдад ТВ".

35-годишният Мунсуф Абдала ал Халди, който готвел културно предаване, бил убит докато шофирал на път за Мосул. Въоръжени мъже спрели колата и три пъти стреляли по Ал Халди, убили един от спътниците му и ранили друг.

По думите на изпълнителния директор на Комитета за защита на журналистите мъжът е петият иракски журналист, убит в Ирак от началото на годината.

"Багдад ТВ" е собственост на "Иракската ислямска партия", най-голямата сунитска партия. За последната една година двама кореспонденти на телевизията бяха убити от американската армия.

От март 2003 г. в Ирак са убити 65 журналисти и 22 служители на медии. Много журналисти бяха взети за заложници, някои от тях бяха екзекутирани, но повечето бяха пуснати от похитителите си.

– В обявата пишеше „търсим млад и динамичен екип“. – Оказа се, че търсят един човек, който да прави всичко.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест в София, искат оставката на главния прокурор

Протест в София, искат оставката на главния прокурор

България Преди 34 минути

Ситуацията пред Съдебната палата е спокойна, а протестът протича мирно

Издирват изчезнал младеж от Добрич

Издирват изчезнал младеж от Добрич

България Преди 1 час

Той е в неизвестност от 10 ноември

Сериозни нарушения в хоспис в Черноморец

Сериозни нарушения в хоспис в Черноморец

България Преди 2 часа

По-рано служители на лечебното заведение излязоха на протест

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

България Преди 2 часа

Депутатите гласуваха на извънредно тази вечер

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Свят Преди 2 часа

Епицентърът му е на 15 км северно-североизточно от град Пафос

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Свят Преди 3 часа

Епстийн твърди, че Тръмп е прекарал значително време с една от жертвите му

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

Любопитно Преди 3 часа

Лейди Фредерик Уиндзор признава, че изпитва съчувствие към членовете на кралската фамилия

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Свят Преди 3 часа

Зеленски: Сега е много трудно за всички в Украйна

Обвиниха лекаря, прегазил куче в София

Обвиниха лекаря, прегазил куче в София

България Преди 4 часа

Гръбнакът на кучето е бил строшен

“Докато смъртта ни раздели” — когато символът на любовта и надеждата се превръща в символ на съпротива

“Докато смъртта ни раздели” — когато символът на любовта и надеждата се превръща в символ на съпротива

Любопитно Преди 4 часа

Домът - мястото, което би трябвало да означава сигурност - остава най-опасното място за жените, преживяващи насилие

<p>Президентската кампания на Марин льо Пен виси на косъм заради съдебна забрана</p>

Марин льо Пен няма да се кандидатира за президент, ако съдът потвърди забраната ѝ за участие в избори

Свят Преди 4 часа

Кандидатката на крайната десница обяви, че ще предаде щафетата на своето протеже Жордан Бардела

От „Кокаиновата кръстница“ до „Куини от Харлем“: Жените, които владееха престъпния свят

От „Кокаиновата кръстница“ до „Куини от Харлем“: Жените, които владееха престъпния свят

Любопитно Преди 4 часа

Вижте някои от най-известните и безмилостни жени в историята на организираната престъпност

Ще нападнат ли САЩ, масова мобилизация във Венецуела

Ще нападнат ли САЩ, масова мобилизация във Венецуела

Свят Преди 4 часа

Най-големият самолетоносач в света „Джералд Форд“, пристигна в региона

Защо Русия спря мобилния интернет в Уляновск

Защо Русия спря мобилния интернет в Уляновск

Свят Преди 5 часа

Уляновск е първият руски регион, останал трайно без мобилен интернет

В очакване на Black Friday eMAG представя My Wallet в България

В очакване на Black Friday eMAG представя My Wallet в България

Любопитно Преди 5 часа

Безлихвеното „купи сега, плати по-късно“ решение, за 30 дни или 4 вноски, е достъпно директно при поръчка на платформата