И ма улики, които ме карат да предполагам, че българското контраразузнаване събира данни със специални разузнавателни средства (СРС) за нашите партньори от НАТО и Европейския съюз, сензационно обяви председателят на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред Минно Спасов в интервю за Би Ти Ви.

"Геополитическите интереси на България са променени след като влязохме в НАТО и Европейския съюз и ако се окаже, че действията на службите ни все още са насочени към Америка и Западна Европа, които са ни съюзници, а не към Русия, това означава, че нещо не е наред", заяви депутатът от НДСВ.

Особено при сегашната политика на Русия, която отново иска да завладява своите бивши колонии, допълни Спасов.

"Винаги внимавам какво говоря, не само по телефона", заяви Спасов, но отказа да съобщи откъде черпи информация за такива действия на спецслужбите.

Подобни операции били една от причините депутатът да поиска справка за средствата, изразходвани за подслушване от българските служби.

Смятам да изискам отчет за раходените средства и от външното ни разузнаване. Това ще покаже какви са ни приоритетите, добави той.

За ДОИ и ДОТИ можем да имаме съмнение не за това как работят, а защо са толкова натоварени. Контраразузнаването ползва услугите на ДОИ и ДОТИ. Ползванията на СРС-тата трябва да бъдат остойностени - колко струва един ден подслушване на Николай Бареков например, отбеляза депутатът.

Документите от МВР показаха, че за две години министерството е изхарчило почти 95 млн. лв. държавни пари за използването на специални разузнавателни средства.

Оповестяването на сумата от Спасов предизвика скандал след яростна реакция на бившия вътрешен министър Румен Петков.

Пред Би Ти Ви депутатът Спасов заяви още, че едното от първите неща, които ще направи след скандала е да изиска справка за изразходваните средства по пера.

Според него за парите, изразходвани за подслушване, не трябва да има тайна. Става въпрос за ефективност на ползване на средствата от данъкоплатците.

"И службите трябва да си направят бюджет. В администрацията на съответните ведомства излизат бройките подслушвания, а не субектите", обясни депутатът и затова подобна информация според него не би довела до шпионски скандали.

"Повод за тези действия е позицията, на която съм поставен - комисията, за която отговарям, е насочена към парламентарен контрол на тайните служби, нещо което досега не е правено. Но цифрите, които изискваме от службите, не са насочени към конкретни разработки", подчерта Минчо Спасов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 21 минути

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 1 час

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 2 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 3 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 3 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 3 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 4 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 4 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 4 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 5 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 5 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 5 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 5 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 6 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда