"Фермерите щурмуваха властта, пак арести", отбелязва "24 часа". В поредна схватка с полицията влязоха вчера протестиращите млекопроизводители. Този път сблъсъкът се разигра пред вратите на Министерския съвет и завърши с ареста на шефа на браншовата организация Андриан Цаконски и още трима фермери.

Стачката е заради настояването за изплащане на субсидии от 60 млн. лева за качествено мляко. Освен това фермерите искат правителството да изпълни и останалите ангажименти, поети в подписаното в началото на август споразумение.

До остър сблъсък с полицията се стигна, след като стана ясно, че премиерът Сергей Станишев е отказал среща с техни представители. Начинът, по който бе организиран протестът, е провокативен, категоричен бе Станишев. Фермерите пък обявиха, че ще излязат пак на протест след седмица и ще блокират пътища в страната.

"Асен Друмев ще отговаря и за нарушения по САПАРД", съобщава "Труд". Бившият изпълнителен директор на Държавен фонд "Земеделие" ще бъде обвинен до дни в длъжностно престъпление в особено големи размери.

Друмев ще отговаря за неправомерни клаузи в договори за изграждане на пазари и тържища за земеделска продукция със субсидии от програма САПАРД.

Проектите са на обща стойност над 50 млн. лева. От тях към 30 млн. са от средствата по САПАРД, обясни вчера за вестника наблюдаващият прокурор Пламен Панайотов.

Месеци след началото на разследването през октомври 2007 г. повечето от половината от фирмите кандидатки, подписали договори с фонд "Земеделие", са се отказали да изграждат обектите.

"Каузата анти-Доган не стига за нова коалиция", смята Ангел Найденов, шеф на лявата ПГ. Паралелните протести на синдикати и опозиция той коментира пред "24 часа" така:

"Крайният, негативният сценарий за страната е политическата и финансово-икономическата дестабилизация. И аргументите не играят роля, играе се със свръхочаквания и емоции.

Ако изключим обаче задъхания стремеж на ГЕРБ да предизвика предсрочни избори, не виждам нито готовност в другите опозиционни сили, нито среда, в която да се реализират подобни сценарии. Защото нито каузата анти-Доган, нито ненавистта към БСП могат да са трайна основа за съвместно управление."

"Няма да позволим поскъпване на Дунав мост-2", заявява в интервю за "Монитор" министърът на транспорта Петър Мутафчиев. Той е лаконичен, че до момента официално искане от фирмата изпълнител FCC за оскъпяване на проекта Дунав мост-2 няма.

Министерството е информирано, че фирмата среща трудности със снабдяването с инертни материали, но това не може да е причина за удължаване на срока на строителството. По договор проектът трябва да бъде завършен през април 2010 г.

"40 пъти повече инвестиции във ВиК сектора", пише "Дума". Това е станало през последните три години, съобщи още министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов.

По думите му в близките 10-15 години секторът ще се нуждае от инвестиции от порядъка на над 10 млрд. евро - сума, която не е по възможностите нито на европейските програми, нито на бюджета. Затова се търсят възможности за публично-частно партньорство.

"Държавата предупреди за проблеми с кредитите", е водещо заглавие в "Сега". Банковата система у нас е стабилна и продължава да се развива с бързи темпове, но вече са "налице и симтоми за бъдещи проблеми при част от вземанията" на трезорите.

Това констатира в годишния си отчет за 2007 г. Фондът за гарантиране на влоговете в банките. Подобно притеснение за първи път се изказва официално от името на държавна институция.

Основното му послание е банките да внимават с отпускането на рискови кредити.

"Трябва да има положителни новини от България", е посланието на еврокомисаря по индустрията и заместник-председател на ЕК Гюнтер Ферхойген, изведено като заглавие в "Класа".

Той призова вчера българите да се противопоставят на корупцията и да подкрепят усилията на правителството и парламента, за да се сдобие България с действена администрация. През деня Ферхойген имаше срещи с президента Георги Първанов, премиера Сергей Станишев, вицепремиера по еврофондовете Меглена Плугчиева и министри от кабинета.

Заместник-председателят на ЕК изрази безпокойство за имиджа на страната ни. "Ако има само лоши новини от една държава, това може да развие един стъпаловиден процес надолу. Трябва да има и положителни новини от България", каза той. Според него критичният доклад на ЕК от 23 юли е "моментна снимка на състоянието на България".

"Гласим дела на престъпни босове", разкрива в интервю за "Труд" главният прокурор Борис Велчев. Той е в Германия, където има срещи в Министерството на правосъдието в Бавария и прокуратурата в Мюнхен, както и в баварската служба за борба с организираната престъпност.

Идеята е да получи повече информация за начина, по който се провежда противодействието на организираната престъпност, както и с опита по опазване на еврофондовете.

Велчев подчертава: "До следващия евродоклад остава малко време. Едва ли за това малко време можем да направим някакви фундаментални промени. Но аз съм абсолютно убеден, че в следващите няколко месеца ние трябва да покажем първите убедителни резултати в противодействие на организираната престъпност. Говоря за босове на организираната престъпност, които да получат своите обвинения."

"Ако пак купуваме гласове, ЕС ни лишава от глас", алармира от първа страница "Труд". Ако на избори в България продължават да се купуват гласове, Европейският съюз може да замрази правото ни на глас при вземане на решения.

Тази възможност разкрива пред вестника добре информиран източник в Брюксел. Ако търговията с гласове се повтори на предстоящия парламентарен вот, тогава може да бъде приложен чл. 7 от договора ни за членство в ЕС.

Той предвижда замразяването на правото ни на глас за "сериозно и продължаващо нарушение" на основополагащи принципи на ЕС като "демокрацията и върховенството на закона".

"Есента доверието на Евросъюза към България ще се срине", прогнозира в коментарната рубрика на "Труд" политологът проф. Евгений Дайнов. Той анализира правителствените документи - от закони и стратегии до оперативни програми и "екшън планове".

Според него няма по-добро огледало на пълната неспособност на държавното ръководство да свърши каквото и да било. Основната характеристика на тези документи е многословието, минаващо в логорея, съчетано с пълна мъгла по отношение на същността на нещата.

Производството на дефектните думи, наречени "екшън план", разкрива правителството като непринадлежащо към Европа. А оттук следва простият извод, че през есента ще настъпи пълен срив на доверието на ЕС към България.

Семейна терапия. Психологът пита: – Как се справяте с конфликтите? Мъжът:  – Аз бягам. Жената:  – Аз го настигам.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>NASA откри нещо странно на Марс, което може да идва от друга планета</p>

NASA откри странен камък на Марс, който може да идва от друга планета

Свят Преди 4 минути

Необичайният състав на камъка и странната му форма са привлекли вниманието на марсохода Perseverance

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

България Преди 9 минути

Със специализирана техника се извлича тежкотоварният автомобил

Кремъл обвини Полша в русофобия

Кремъл обвини Полша в русофобия

Свят Преди 30 минути

„Русия е обвинявана за всички прояви на хибридна и директна война, които се случват“, заяви Дмитрий Песков

О Джей Симпсън

О Джей Симпсън и дългият 30-годишен иск – $ 58 млн. за семейството на Голдман

Любопитно Преди 37 минути

30 години след убийствата на Рон Голдман и Никъл Браун, изпълнителят на наследството поема многомилионния дълг, въпреки скромното състояние на Симпсън

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Свят Преди 41 минути

В изявление на военните се казва, че двама нападатели са били убити от военнослужещи, но не се предоставят повече подробности

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Свят Преди 56 минути

Руските сили адаптират тактиката си към условията на приближаващата зима, а украинската армия трябва да въведе двойно повече технологични иновации

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

България Преди 58 минути

Тя се обърна към областния управител на София-град Стефан Арсов

<p>Кой стои зад саботажа на жп линията в Полша</p>

Двама украинци, работещи за Русия, са заподозрени за взрива в Полша

Свят Преди 1 час

Туск описа експлозията на железопътната линия, свързваща полската столица Варшава с границата с Украйна, като "безпрецедентен акт на саботаж"

Тим Кук, изпълнителен директор на Apple

Пред Apple стоят исторически важни решения за бъдещето

Технологии Преди 1 час

Компанията изглежда съзнава това и се подготвя

<p>Темата на Met Gala 2026 ще бъде &bdquo;Изкуството на костюма&ldquo;</p>

Темата на Met Gala 2026 ще бъде „Изкуството на костюма“

Любопитно Преди 1 час

Водещи спонсори на събитието ще бъдат Джеф Безос и Лорън Санчес

Генерал от НАТО: Германия не е стратегически зряла, нужна е промяна

Генерал от НАТО: Германия не е стратегически зряла, нужна е промяна

Свят Преди 1 час

Има нужда да се обсъди как възпирането да действа в бъдеще в т.нар. „сива зона“ на хибридни атаки

Древни европейски тайни пазят здравето ни - съвети от Исландия до Украйна

Древни европейски тайни пазят здравето ни - съвети от Исландия до Украйна

Любопитно Преди 1 час

Това не са модерни съвети от последния популярен уелнес подкаст, а древни навици, които поддържат физическата форма в продължение на поколения

<p>Този често срещан навик увеличава риска от сърдечносъдови заболявания</p>

Този често срещан навик води до Алцхаймер и сърдечносъдови заболявания

Любопитно Преди 1 час

„Знаем, че фактори от околната среда като замърсяването на въздуха и шума могат да доведат до сърдечни заболявания"

Тимур Миндич: Мозъкът зад $100 млн. корупционна схема в Украйна

Тимур Миндич: Мозъкът зад $100 млн. корупционна схема в Украйна

Свят Преди 1 час

Обхватът на това влияние беше разкрит, когато украинските антикорупционни органи публикуваха резултатите от 15-месечно разследване на схема за присвояване

5 зодии с невероятен късмет през сезона на Стрелец, сред тях ли е вашата

5 зодии с невероятен късмет през сезона на Стрелец, сред тях ли е вашата

Любопитно Преди 1 час

Сезонът продължава от 22 ноември до 21 декември

<p>МИ5 със сериозно предупреждение към британските депутати&nbsp;</p>

Разузнавателна служба предупреди британските депутати за риск от шпиони

Свят Преди 1 час

Известно е, че две лица използват „ЛинкeдИн“, за да „провеждат мащабна кампания в полза на“ китайското правителство