И мето на металургичния комбинат "Кремиковци" е най-споменаваната дума през седмицата. Челната страница на вестник "Политика" излиза със заглавие: "Сделката за "Кремиковци" увисна.
Поредният опит металургичният комбинат да се сдобие с нов собственик, произведе серия от драматични новини за по-малко от седмица, коментира изданието и припомня: ситуацията излезе от контрол в сряда, когато собственикът на 71% от акциите в предприятието Прамод Митал изненадващо обяви, че няма да продаде дела си на украинския бизнесмен Константин Жеваго, ръководството на комбината подаде оставка, а работниците излязоха на бунт в искането си държавата да се ангажира сериозно със смяната на собствеността.
Ден по-рано икономическият министър Петър Димитров и Прамод Митал обявиха, че сделката с украинския депутат и собственик на четвъртото по големина в света находище на желязна руда ще бъде финализирана до часове.
По-късно обаче лично премиерът Сергей Станишев спря продажбата с обяснението, че за комбината има и друг кандидат - американската "Юнайтед стейтс стийл корпорейшън", която е най-големия производител на стомана в света.
Станишев уточни, че "този, който предложи най-сериозни ангажименти за бъдещото на комбината, е логично да получи подкрепата на българското правителство".
"Кремиковци" обаче има 140 млн. лв. дългове към НЕК и "Булгаргаз". Освен това трябва да върне на държавата 500 млн. евро, които не е използвал по предназначение.
Ако това не стане, Еврокомисията може да санкционира страната ни за незаконна субсидия. За покриване на еконормите на ЕС пък трябват още 120 -140 млн. евро.
Българският металургичен комбинат днес е единственият в света, който е пред фалит, включва се и списание "Тема". Другите печелят, и то много, тъй като цената на производството им непрекъснато нараства.
Всъщност, иронично добавя изданието, две неща са непроменени през последните 10 години в "Кремиковци" - това, че произвежда стомана, и това, че в ръководството му неизменно се намира Александър Томов.
Между тези два факта няма пряка връзка, освен в чисто финансов аспект.
Събитията от изминалата седмица "Капитал" коментира така: все някога щеше да се случи. От няколко месеца постепенно ставаше ясно, че в "Кремиковци" има проблем. Сериозен проблем. През последните две седмици очакванията за срив просто започнаха да се сбъдват.
Измамници крият международни повиквания зад БГ номера, четем в темата на броя на вестник "Политика". Наши спецове се договарят с чужди оператори и нелегално прекарват разговорите през сиви канали, обяснява изданието.
Звъни клетъчният ви телефон. На дисплея се изписва непознат за вас номер на български мобилен оператор. Обаждате се и с огромна изненада установявате, че ви търси близък човек, който живее в чужбина.
Първото, което ви хрумва, е, че той се е прибрал неочаквано в България и си е сменил номера. Нищо подобно. Човекът си е зад граница. Просто и двамата сте станали жертва на крадци на трафик.
Измамата се извършва чрез сиви канали за пренос и терминиране на глас и данни, показало проучване на "Политика". Каналите действат у нас от няколко години, но през последните 6-7 месеца се забелязва активизиране на трафика през тях.
За измама алармира и "168 часа" на своята челна страница. Апетитни земи на възрастни хора масово се продават, без да бъдат питани собствениците им. За обезщетение им предлагат компенсаторни бонове. Дори след решение на съда общински съвети отказвали да върнат заграбените парцели.
Монополът на здравната каса да падне и да се ускори приватизацията на болниците. Такава промяна в управленската програма на БСП, НДСВ и ДПС е подготвила работната група, която пише поправките, научил в. "Труд" от партийни източници.
Идеята за частни здравни каси, които заедно с държавната да се борят за доверието на пациентите обаче, още не е минала през одобрението на трите управляващи групи. Знае се, че НДСВ и ДПС я подкрепят, а БСП имат някои резерви.
"24 часа" разбулва мистерията около взрива в петък вечерта в столичния квартал "Хаджи Димитър". Нови количества взривоопасни химикали, между които и нитроглицерин, иззели криминалистите от мазето на учителката по биология Лидия Цекова и нейния съпруг Георги Цеков.
Според източник от полицията открито е шишенце нитроглицерин, както и метални туби с метанол и ацетин. Полицаите попаднали и на азотна и сярна киселина. Оказало се, че мазето на семейство Цекови е пълно с опасните химикали.
Дни преди експлозията съпругът Георги претърпял слаб инцидент при тайни опити с опасните вещества. Уплашил се, че някой е научил за тайните му занимания и решил да изхвърли химикалите в близката шахта.
Засега версиите за мистериозния взрив са две - според кварталната версия взривът е трябвало да нанесе щети на близката стара къща, чиито собственици отказват да продадат парцела.
Версията, по която работи полицията е, че Цеков е бил снабден и ангажиран от престъпна група да извърши определена услуга с опасните вещества, но се е уплашил. Засега и двете остават непотвърдени.