29-годишният Юлиян подпалил 25 коли
Източник: БГНЕС - архив

Прокуратурата повдигна обвинение срещу 29-годишния Юлиан Ковачки за извършени няколко палежа на автомобили в столичния квартал "Младост".

Той остава в ареста за 72 часа - до неделя, когато ще бъде поискано съдът да го задържи за постоянно.

По информация на БГНЕС Ковачки се е провалил на полиграфа и е признал за опожарените автомобили.

Младият мъж е задържан късно снощи. Арестуваният е криминално проявен.

Вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че Ковачки е съпричастен към общо 12 палежа в кварталите "Младост" и "Хаджи Димитър", както и за запалването на кола на районния инспектор на кв. "Младост" 2.

"Лицето има криминално досие и е задържано за кражби и хулиганство, има и присъди за употреба на алкохол.

В някои от случаите лицето само е подавало сигналите на телефон 112. Става въпрос за общо посегателство на 25 автомобила", каза Цветан Цветанов.

Няма връзка между задържания днес за някои от палежите в София Юлиян Ковачки и първия задържан Владислав Николов - Куката, каза още вътрешният министър.

За мотивите на Юлиян мога да кажа, че става въпрос повече за проблем на израстването на това момче в годините на прехода, добави той.

"Работим по няколко лица. Има лица, които в момента представляват оперативен интерес за тяхна съпричастност към палежите, но докато не изчистим всички версии и всички доказателства, не може да се каже нищо повече", каза още Цветанов.

Той добави, че МВР прави всичко възможно да разкрие досегашните палежи и предприема действия за недопускане на нарушаване на обществения ред в страната.

Най-правилно е случаите с палежи на коли да не се отразяват от медиите, заяви премиерът

Бойко Борисов, цитиран от "Фокус". Ако тази истерия не се даваше непрекъснато, те нямаше да ги палят.

Защото към тези основните подпалвачи, да ги наречем, и особено това лице, което от 20 - 30 дни МВР търсеше възможност да го арестува и да може да докаже престъплението, много други може би се прикачиха да му помогнат", смята министър-председателят.

"Като се гледат по телевизията как им горят колите и палят пак", обясни Борисов. Според него в такива случаи винаги накрая ги хващат.

През изминалата нощ няма съобщения за запалени автомобили. До момента опожарените коли са 44 в различни квартали на града.

Преди няколко дни при мащабна акция столичните полицаи задържаха 63-ма души, като за четирима от тях се установи връзка с палежите.

В нощта след акцията обаче в София отново горяха коли.

Вчера пък стана ясно, че и ДАНС се занимава със случая. Председателят на парламентарната комисия за контрол на ДАНС Димитър Дъбов обясни, че от агенцията проверяват дали подпалвачите не са терористи.

"Ако пожарите са дело на криминален контингент, ДАНС не се занимава с това. В неговия предмет на дейност е борба с тероризма. ДАНС проверява само тази част от нещата", заяви Дъбов.

След последното заседание на Министерския съвет премиерът Бойко Борисов заяви, че се обсъждат законови промени във връзка с палежите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 4 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Ескалация, Куба уби четири души в лодка от САЩ

Свят Преди 4 часа

Шестима други са били ранени

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 5 часа

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 6 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 6 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 6 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 7 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви за терористична, организация в България

Русия обяви за терористична, организация в България

Свят Преди 7 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 8 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 8 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 8 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 8 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 8 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 8 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“