До 10 години затвор за умишлен палеж на горски площи, земеделски земи и имущество, иска земеделският министър Венцислав Върбанов. Според него само такива строги санкции ще озаптят подпалвачите през следващия летен сезон. Друга наказателна мярка, предложена от експерти към ведомството, е одържавяване на дървесината от опожарените гори. Така щяло да се сложи край на изкушението на някои да палят лесовете си, за да могат после да продават материала. С мярката щяло да се избегне и облагодетелстването от промяната в цените на добититата дървесина. Законодателните промени ще бъдат прокарани до идното лято, закани се Върбанов.
Днес министърът сключи междуведомствено споразумение с колегите си Евдокия Манева и Иван Нейков за възстановяването на 95 хил. дка опожарени горски площи чрез временна заетост на населението. Програмата обхваща областите Сливен, Хасково, Стара Загора, Кърджали и Ямбол. Във възстановителните работи ще бъдат ангажирани 3000 безработни. Проектът за споразумението бе изготвен по идея на експерти от КНСБ.
10 г. затвор за подпалвачите на гори и поля, иска Върбанов
До 10 години затвор за умишлен палеж на горски площи, земеделски земи и имущество, иска земеделският министър Венцислав Върбанов. Според него само такива строги санкции ще озаптят подпалвачите през следващия летен сезон. Друга наказателна мярка, предложена от експерти към ведомството, е одържавяване на дървесината от опожарените гори.
28 ноември 2000, 16:09