1% о т българите в Испания се занимават с престъпна дейност, каза пред журналисти министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Той участва във форум за интегрирането на българските емигранти в Испания. Според министъра проблемът с престъпността може да се преодолее чрез съвместна работа и изпреварваща информация на ниво ЕС. Стараем се максимано да ограничим възможността за престъпни действия на тези малко на брой българи, за
да не се вреди на останалите българи, които са в Испания, за да работят,
посочи министърът. Според официална статистика българите в Испания са 147 хил., но реално са два пъти повече - около 300 хил.
10% от всички българи там са деца до 10 години,
посочи Цветанов. Според него тази тенденция е тревожна, защото вероятно семействата с деца търсят трайно установяване там.
По думите му, за да преодолеем подобен проблем, е необходимо да постъпим по модела на Испания, която след членството си в ЕС и последвалата имиграция връща гражданите си благодарение на големите инфраструктурни проекти, финансирани от еврофондовете.
При влизането на страната в ЕС 3 млн. души са били извън нея, но след това 2 млн. се връщат, а други два идват от други европейски страни.
От 160 хил. българи, които по данни на официалната статистика работят в Испания, заради кризата 13 хил. са останали без работа и получават помощи, съобщи Естреля Родригес.
В строителството в Испания работят 34 хил. българи, 12 хил. - в селското стопанство,
3984 са предприемачи, работещи за своя сметка. 3764 са домашни помощници, като обикновено това са жени, които помагат в семейства или се грижат за деца и възрастни хора.
Родригес оцени българските работници като добри. Много от тях са се установили в Испания по всяка вероятност за постоянно, но желанието им да се върнат в България е винаги някъде в душите им, каза Родригес.
Българите са концентрирани главно в три автономни испански области - Валенсия - 20%, Кастилия-Леон - 19% и Мадрид - 17%.
Испанската държава и автономните области участват във финансирането на специализирана програма за подкрепа на интеграцията на чужденци.
За 2005-2010 г. са отделени почти 2 млн. евро
по подкрепа на такива дейности. Родригес каза, че българската общност не създава проблеми от гледна точка на престъпността. Престъпността и участието на българите в нея е главно свързана с международни мрежи, а не с миграционните потоци.
Снежана Йовева, началник на политическия кабинет на министър Божидар Димитров, съобщи, че в Испания има най-много неделни училища - 27. Тя каза, че националната програма "Роден език и култура зад граница", по която се финансират проекти за подкрепа за изучаване на български език и култура, тази година е с бюджет от 2,4 млн. лева.
По нея 27 образователни центрове и сдружения са подали проекти за финансиране, а 22 са спечелили в рамките на 108 одобрени проекта. Предвижда се около 1 млн.лева да се разпределят сред образователни центрове в Испания за насърчаване на изучаването на български език и култура.
По данни на Йовева 23 хил. български граждани в Испания са в ученическа възраст. Автономните области в Испания предоставят класни стаи, за да могат български деца да учат майчин език.
1% от българите в Испания се занимават с престъпна дейност
Според официална статистика българите в Испания са 147 хил., но реално са два пъти повече
26 ноември 2010, 17:25
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!