2

М алко след като кралица Елизабет II почина в началото на миналия месец, тенденциите в Twitter в Индия бяха свързани с думата "Kohinoor" (стилизирана и като Koh-i-noor). В буквален превод от персийски език "Планината на светлината", Kohinoor е един от най-големите шлифовани диаманти в света със зашеметяващите 105,6 карата (21,12 грама) и е включен в короната на кралицата майка през 1937 г.

Сега се появяват съобщения, че включването на Кохинор в короната на кралицата консорт Камила може да върне "болезнените спомени" за британския колониализъм, според управляващата партия в Индия - BJP.

В центъра на дипломатически конфликт: Кохинoр

The Telegraph съобщава, че този почти хилядолетен символ на жестоката британска империя сега е в центъра на дипломатически спор. В следвоенната епоха правителствата на Индия, Пакистан, Иран и Афганистан са предявили претенции към скъпоценния камък, но именно Индия има най-значими икономически отношения с правителството на Обединеното кралство.

Британското правителство има последователна позиция по отношение на диаманта - то твърди, че съгласно условията на последния договор от Лахор през 1849 г. е получило диаманта законно. Индия и други правителства оспорват твърденията на договора, особено като се има предвид, че основният подписал го махараджа Дюлеп Сингх, последният сикхски крал на Индия, е бил само на 11 години по време на подписването му!

Последно сбогом с кралица Елизабет Втора (СНИМКИ)

"Коронацията на Камила и използването на скъпоценния камък на короната Кох-и-Нур връща болезнени спомени от колониалното минало. Повечето индийци имат много слаб спомен за потисническото минало. Пет-шест поколения индийци са страдали под многобройни чужди правила в продължение на повече от пет века. Неотдавнашни събития, като смъртта на кралица Елизабет II, коронацията на новата кралица Камила и използването на Кохинор, връщат няколко индийци назад във времето на Британската империя в Индия", цитира The Telegraph неназован говорител на партията BJP.

Друг анонимен източник от двореца е обяснил, че първоначалният план винаги е бил кралицата консорт да бъде коронясана с короната на кралица Елизабет, кралицата майка. Всъщност споразумение в този смисъл е било публично споделено още през 2015 г., няколко месеца преди 90-ия рожден ден на покойната кралица, съобщи The Daily Mail.

Въпреки това, предвид ветровете на промяната, световния фурор заради пищната демонстрация на богатство и власт, която представлява британската монархия, и общественото презрение към коронацията на крал Чарлз, кралят е в постоянна комуникация със своите съветници. Политическата и религиозната чувствителност, които се появяват, заедно със свързаните с нея исторически конотации, са това, което новите крал и кралица се стремят да избегнат.

"Коронацията умишлено е запазена съвсем непланирана, за разлика от програмата на Бриджис [за смъртта на покойната кралица], за да се гарантира, че тя може да отрази най-добре климата в момента, в който се случва", казват те. Сега е моментът, в който планирането ще започне сериозно, а хората в двореца ще са напълно наясно и ще искат да отразят традицията, като същевременно са чувствителни към проблемите на днешния ден. На този етап е напълно възможно Кохинор да влезе или да не влезе. Откровено казано, хората ще се чудят дали наистина искат да се карат за диамант точно сега", каза друг политически съветник.

В Индия диамантът Кохинор винаги е имал голямо присъствие в народното въображение и връщането му се разглежда като законно възстановяване на гордостта. През последното десетилетие, с появата на социалните медии, субконтинентът е обхванат и от нов вид политика, в която Кохинор често фигурира като част от историческите репарации.

Кохинор: Кървав диамант, преминал през много ръце

Предсредновековната, средновековната и постсредновековната история на Индия включва поредица от идвания и заминавания на различни играчи и управляващи кланове от Централна и Западна Азия, наред с други.

Произходът на Кохинор е малко неясен. Въпреки че се смята, че е добит преди повече от 800 години, първото му официално споменаване е в средата на XVIII в., когато Надир Шах позорно ограбва, наред с други неща, моголския трон с пауни, трон, част от който някога е бил кохинорът. През следващите 100 години той преминава в ръцете на редица играчи в Азия - носейки със себе си мъки и трагедии на много хора в Делхи, Кабул и Лахор.

"Бог да пази Краля!": Хиляди посрещнаха Чарлз и Камила пред Бъкингамския дворец

След британската анексия на Пенджаб през 1849 г. Кохинор е предаден от краля-дете Махараджа Дюлеп Сингх и е изложен на Голямото изложение в Лондон през 1851 г. Той не успява да привлече и впечатли мнозина поради считаната за недостатъчно добра шлифовка, преди принц Алберт да поръча преоформянето му като овален брилянт от Coster Diamonds (Холандия).

Огнената репутация на Кохинор, който носи смърт и отчаяние на много мъже, които са го притежавали или са искали да го притежават, води до това, че той се използва само от жени, членове на кралското семейство. В хронологичен ред той е бил носен от кралиците Виктория, Александра, Мария и Елизабет II.

През 70-те години на XIX век кралица Виктория пише: "Никой не се чувства по-силно от мен по отношение на Индия или колко много съм се противопоставяла на завладяването на тези страни и мисля, че повече няма да бъдат завладявани, защото това е много погрешно и не е от полза за нас. Знаете също, че не обичам да нося Кохинор". Мултимедийна портретна скулптура на кралица Виктория от Джордж Стюарт, изобразена с диамант Koh-I-Noor в брошка, 20 век 

Известният историк Уилям Далримпъл описва Кохинор като "вероятно единствения най-ценен предмет не само в Пенджаб, но и на целия субконтинент". Остава да видим дали за кралицата конрост ще бъде изработена нова корона от нулата, или ще решат да се справят смело с настоящата обстановка и да рискуват да извършат дипломатическо самоубийство.

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Българчетата са първи в Европа по алкохол, цигари и канабис

Българчетата са първи в Европа по алкохол, цигари и канабис

България Преди 1 час

Това сочи доклад на ООН за здравословното поведение на децата в училищна възраст

Русия може да влоши отношенията си със САЩ в такъв случай

Русия може да влоши отношенията си със САЩ в такъв случай

Свят Преди 2 часа

Рябков заяви, че Москва ще предприеме икономически и политически ответни мерки, ако руските активи бъдат конфискувани

Полша предупреди Русия, че ще загуби войната с НАТО

Полша предупреди Русия, че ще загуби войната с НАТО

Свят Преди 3 часа

Шикорски: Единствената надежда на Путин е нашата липса на решителност

Румен Радев настоя за ясна стратегия за българската енергетика

Румен Радев настоя за ясна стратегия за българската енергетика

България Преди 3 часа

Радев: Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България

Починa театралният режисьор Александър Илиев

Починa театралният режисьор Александър Илиев

България Преди 3 часа

Режисьорският му дебют е с „Адвокатът Пиер Патлен” във Видинския театър през 1986 г.

ММС не дава „Септември“ и „Юнак“ на Столична община

ММС не дава „Септември“ и „Юнак“ на Столична община

България Преди 4 часа

Министерство на младежта и спорта не е било уведомено

Електроразпределителна мрежа

Само в Унгария са плащали по-ниски цените на ток от нас за второто полугодие на 2023 година

България Преди 5 часа

Битовите сметки за електричество и газ в ЕС са намалели в сравнение с периода през 2022 г.

Съд отмени присъдата на Харви Уайнстийн

Съд отмени присъдата на Харви Уайнстийн

Свят Преди 5 часа

В решението си съдиите се позовават на грешки в начина, по който е бил проведен процесът

о

Пеещите фонтани в Пловдив отново работят (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Музикално-светлинното шоу продължава 30 минути

Новите AI телевизори са тук, готови за спортното лято

Новите AI телевизори са тук, готови за спортното лято

Любопитно Преди 6 часа

Изкуственият интелект ще направи картината още по-красива и реалистична

НС одобри 250 млн. лева ежегодно за „Мини Марица Изток“

НС одобри 250 млн. лева ежегодно за „Мини Марица Изток“

България Преди 6 часа

В мотивите е посочено драстичното намаление на електропроизводството от въглищни мощности

Инцидент с кран в София

Инцидент с кран в София

България Преди 6 часа

Инцидентът е станал около 15.00 ч. в четвъртък

Съученици, учители и близки на 15-годишния Филип, който загина блъснат от автомобил на пешеходна пътека в София, се събраха на мирно шествие в София.

Родителите на прегазения Филип: Отнеха ни мечтите и слънцето, крайно време е агресията да спре

България Преди 6 часа

Граждани се събраха на протест пред Съдебната палата преди делото за смъртта на 14-годишното момче