Последствия от дълъг COVID
Източник: iStock/ Getty images/ Freepik

К акво представлява дългият COVID, какви са здравословните проблеми, които се проявяват при това състояние, среща ли се той при децата. Отговор на тези и други въпроси, свързани с последиците от вируса, ще ни даде д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина, което е инициатор на информационната кампания "По-силни срещу COVID-19”.

д
Източник: Българско сдружение по иновативна медицина

Какво представлява дългият COVID?

Изразът дълъг COVID се използва за обозначаване на състояния, при които симптоми на  заболяването се задържат продължително време след острото преболедуване.

С цел да избегнат различия в класифицирането на това състояние, Световната здравна организация (СЗО) публикува дефиниция за клиничен случай на  дълъг COVID, според която това е състояние, което се проявява при лица с история за вероятна или потвърдена инфекция със SARS-CoV-2 обикновено 3 месеца от началото на COVID-19 инфекцията.

Симптомите трябва да продължават най-малко 2 месеца и не трябва да бъдат свързани с друго заболяване. Те обичайно се изразяват в умора, задух, нарушения на мисловната дейност, или други, подобни и като цяло смущават ежедневието на засегнатите. Понякога симптомите са нови, появили се след първоначалното възстановяване, но могат и да са продължение на острото COVID заболяване, да варират или да изчезват, и да се повтарят във времето.

Какви здравословни проблеми могат да възникнат при дълъг COVID?

Сред проявите на дълъг COVID най-често се съобщава за поява на тромбози или тромбемболии, запушващи кръвоносните съдове, дихателни проблеми като задух и кашлица, сърдечно-съдови проблеми като миокардити, кардиопатии и инфаркти, неврологични проблеми - главоболие, „мозъчна мъгла“, нарушения на паметта и обичайната мисловна дейност, психични проблеми, бъбречни заболявания, като бъбречна недостатъчност, кожни проблеми, като обриви и уртикарии, косопад и други.

Някои от тези проблеми се появяват по време на острото заболяване и се задълбочават в следващите месеци. Като цяло, дългият COVID е труден за диагностициране тъй като нито едно от изброените състояния не е уникално за SARS-CoV-2 вируса и множеството от тях се срещат и при други, несвързани заболявания.

д
Източник: Българско сдружение по иновативна медицина

На какво да обърнем внимание след съмнение или доказан COVID?

Няма как да знаем дали ще развием дълъг COVID, но е установено, че ако прекараме болестта тежко, тогава рискът е по-голям. Ето защо, независимо от тежестта на острото заболяване, в месеците след оздравяването трябва да внимаваме за поява на необичайни или познати COVID симптоми, като:

кашлица, продължаваща повече от 4 седмици след острото заболяване, придружена от храчки и задух; усещане за драскане в гърлото; нарушения в паметта, проблеми с концентрацията и обичайната умствена дейност; главоболие; загуба на вкус и/или обоняние; пристъпи на световъртеж; нарушения в съня; шум в ушите; чувство на изтръпване в крайниците; липса на апетит, съчетана с гадене, болки в коремната област, диария; сърцебиене (екстрасистоли); задух при усилия; високо кръвно налягане; болка, оток, зачервяване и подуване на крак или двата крака; косопад; често уриниране, нощно уриниране, изсветляване на урината или намалено количество, съчетано със симетрични отоци по лицето и/или краката;

В случай на поява на продължително усещане за отпадналост и безсилие е важно незабавно да потърсим лекарска помощ. Особено внимателни трябва да бъдат лица, които са преживели по-тежък COVID или са били хоспитализирани, имали са нужда от интензивно лечение, лица, които са имали остри или хронични заболявания преди COVID инфекцията, неваксинираните, живеещите със СПИН и други хронични заболявания, особено ако получават потискащо имунитета лечение.

Съществува ли дълъг COVID при деца?

За съжаление, при децата също се наблюдава дълъг COVID. Добрата новина е, че това се случва много по-рядко (около 2%), като честотата варира от 1% до 51% при различните проучвания. Проявява се 4 или повече седмици след инфекцията със SARS-CoV-2. Симптомите са предимно тревожност, умора, главоболие, сърцебиене, болки в мускулите, затруднена концентрация и безсъние, алергичен ринит. Според редица проучвания в Иран, Русия и други страни дълъг COVID се установява по-често при по-големите деца, на възраст между 6 - 11 и 12 - 18 навършени години, в сравнение с 2-годишните и по-малки деца. Общопрактикуващите лекари и педиатрите трябва да са особено бдителни при по-големите деца с COVID, ипредхождащи психиатрични или алергични състояния.

Доколко ваксинацията ни предпазва от продължителен COVID?

d
Източник: Българско сдружение по иновативна медицина

Ваксините ни дават огромно предимство, когато става дума за предотвратяване появата на дълъг COVID както при отделни лица, така и сред цели общности. Ваксините не само намаляват разпространението на SARS-CoV-2, но имат огромна роля за предотвратяване на тежко COVID заболяване, болнично и интензивно лечение.

Статистическите данни, публикувани на уеб страницата на Министерството на здравеопазването „+ мен“ са повече от убедителни – над 90% от лицата, приети за активно болнично лечение на COVID, и над 96% от лекуваните в структура за интензивни грижи са неваксинирани. Именно тези хора се оказват в най-сериозен риск от дълъг COVID.

Редица научни статии публикуват данни от проучвания, сочещи че ваксинираните лица, които впоследствие са се заразили със SARS-CoV-2, са по-склонни да прекарат COVID-19 безсимптомно в сравнение с неваксинираните.

Наскоро публикувано изследване установява, че при тройно ваксинирани лица честотата на дълъг COVID е по-ниска, като при инфекция с BA.2 тя е 9.3% в сравнение с 7.8% BA.12.

Какви са перспективите по отношение на дългия COVID?

Тъй като общият брой на заразилите се в някакъв момент от живота си  със SARS-CoV-2 се увеличава непрекъснато, отчасти благодарение на новите варианти на Омикрон (BA.1,  BA.2, BA.4,  BA.5, BA.2.75), броят на оцелелите, страдащи от дълъг COVID, също вероятно ще се увеличи.

Все пак при напълно ваксинирани лица вероятността за поява на дълъг COVID е значително по-малка дори и при ваксинални пробиви, тъй като ваксините могат да предпазят от заразяване с COVID и са особено ефективни срещу тежко заболяване и смърт.

В заключение острото COVID заболяване и дългият COVID носят значителни рискове за нашето здраве и благосъстояние, а ваксините, които дори и при новите Омикрон варианти ни предпазват от тежък COVID, водещ до постъпване в болница, смърт, а също и от дълъг COVID са безопасни, ефективни и все още напълно безплатни!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 45 минути

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 1 час

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 1 час

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 2 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 3 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 3 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 3 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 4 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 4 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 4 часа

Нанесени са и редица материални щети

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 5 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 6 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение